Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Wernisaż wystawy "Krajobraz po zagładzie"

Wernisaż wystawy "Krajobraz po zagładzie"
Asamblaże Sterna pełne są prostych symboli. Odnajdziemy w nich szkielety, piasek, kamienie, pomięte tkaniny, siatki.
Gdzie?
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
Kiedy?
4 sierpnia 2016
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Centrum Sztuki Prześladowanych przy Muzeum Sztuki w Solingen zapraszają na wystawę „Krajobraz po zagładzie”. Ekspozycja zaprezentowana jest również w katalogu zawierającym reprodukcje prac, przygotowanym w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Maria Anna Potocka, Jürgen Kaumkötter, Rolf Jessewitsch, Adam Sandauer, Andrzej Kostołowski i Jan Tarasin przygotowali komentarze i stworzyli ciekawe artykuły na temat wystawy. Wernisaż wystawy zaplanowano na 4 sierpnia 2016 roku.

Wystawę można zobaczyć bezpłatnie w Krakowie przy ulicy Lipowej 4. To prezentacja prac Jonasza Sterna, postaci niezwykle ważnej dla polskiej historii sztuki XX wieku. Artysta był członkiem dwóch najważniejszych formacji artystycznych w Polsce (I Grupy Krakowskiej – przed wojną, II Grupy Krakowskiej – od 1957). Jonasz Stern był założycielem II Grupy Krakowskiej, należeli do niej między innymi Tadeusz Kantor i Maria Jarema. I Grupa Krakowska słynęła ze swych lewicowych poglądów, eksperymentów formą artystyczną. Ze względu na poglądy polityczne i przynależność do Komunistycznej Partii Polski Stern więziony był w Berezie Kartuskiej w obozie koncentracyjnym. Po wybuchu wojny uciekł do Lwowa. Niestety okres ten przyniósł spustoszenie w pracach artysty. Wszystkie obrazy zaginęły. Ocalał tylko Akt z 1935 r. Aktualnie przechowywany jest przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Ze względu na swe żydowskie pochodzenie, Jonasz Stern, po wejściu do Lwowa Niemców zmuszony został do przeniesienia się do getta. 1 czerwca 1943 miał być datą śmierci Sterna. Dołączył do grupy osób czekających na rozstrzelanie. W noc poprzedzającą egzekucję udało mu się uciec. Trudne doświadczenia wojenne odcisnęły swój cień na pracach artysty. Nigdy go jednak nie zdominowały. Stał się mędrcem i myślicielem, ambasadorem godności, życia i przemijania. Asamblaże Sterna pełne są prostych symboli. Odnajdziemy w nich szkielety, piasek, kamienie, pomięte tkaniny, siatki. Pojawiają się również fotografie. Nie ma w tych pejzażach ani krzty patosu. Jest tylko relacja z obserwacji utraconego krajobrazu. Krajobrazu po unicestwieniu, krajobrazu po zagładzie. Pojawia się również mocno zarysowane przesłanie, prośba o czujne człowieczeństwo i nadzieja, że dobry świat można jeszcze odbudować.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl