Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

1. dzień Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego

1. dzień Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego
Zakopane od zawsze przyciąga rzesze artystów, są to przede wszystkim pisarze i poeci
Gdzie?
Plac Niepodległości
pl. Niepodległości, Zakopane
Kiedy?
12 sierpnia 2016 od 11:00 do 21:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Urząd Miasta Zakopane

W Zakopanem, w dniach od 12 do 14 sierpnia 2016 roku nastąpi debiut ciekawej inicjatywy - ”Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego”, którą promuje hasło „Pod Tatry tylko z książką”. Urząd Miasta Zakopanego, organizator imprezy, sięgnął do wielopokoleniowych tradycji literackich i artystycznych i przygotował wyjątkowe niespodzianki: promocje ciekawych książek, spotkania z wydawcami, rozmowy z autorami. Pojawia się niepowtarzalna okazja, by w atmosferze tatrzańskich impresji przeplatanych góralskim dziedzictwem, w aurze górskich pejzaży prowadzić dysputy na temat poezji i prozy tej współczesnej, jak i zamierzchłej.

Zakopane sprzed lat to miejsce zarezerwowane dla Stanisława Witkiewicza, Witkacego, Jana Kasprowicza, Kornela Makuszyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima. Współcześnie w historię literacką miasta wpisują się: Jagielski Wojciech (pisarz, reportażysta, dziennikarz, długoletni pracownik „Gazety Wyborczej” badający i opisujący problematykę Środkowej Azji, Afryki, Zakaukazia i Kaukazu); Szczygieł Mariusz (laureat Nagrody Literackiej w konkursie europejskim, dziennikarz, reporter, założyciel Instytutu Reportażu); Krzysztof Varga (dziennikarz, pisarz i literacki krytyk, autor „Nagrobku z lastryko”, „Śmiertelności”, „Tequili, „Chłopaki nie płaczą"); Kuźniak Angelika (2016 r. nominacja do Nike - Nagrody Literackiej za pozycję „Stryjeńska. Diabli nadali”); Janko Anna (poetka,pisarka, krytyk literacki, felietonistka współpracująca między innymi z czasopismem „Zwierciadło”) i Czerwińska-Rydel Anna (autorka pozycji dla najmłodszych i ciut starszych o tematyce społecznej, historycznej, biograficznej i muzycznej).

Zakopane od zawsze przyciąga rzesze artystów, są to przede wszystkim pisarze i poeci. Moda na Zakopane nie mija, nadal na górskich szlakach lub na Krupówkach spotkać można debiutujących oraz tych już rozpoznawalnych artystów. Spotkania festiwalowe maja stać się pretekstem do rozmów na temat dziedzictwa Zakopanego, jego wpływów na polską literaturę i sztukę. To czas zarezerwowany dla autorów, wydawców, czytelników i łowców autografów.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Zmienił się cel przyjazdu do Zakopanego! Zamiast szczytów górskich zdobywamy Szczyty Literatury!

Obok spotkań autorskich, ciekawym punktem festiwalu będą trzydniowe Targi Książki, na które zapowiedziały się aż dwadzieścia dwa wydawnictwa. Festiwalowe dni umilać będą warsztaty dla najmłodszych, koncerty zespołu Trebunie – Tutki, akcje bookcrossingu, propozycje plenerowej czytelni zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną imienia Stefana Żeromskiego. Szczególne miejsce w trakcie Festiwalu zarezerwowano dla Wydawnictwa „Czarne”, które będzie świętować dwudziestolecie istnienia na rynku wydawniczym. W tym czasie wydawnictwo zyskało renomę i stało się rozpoznawalne dzięki eseistyce, literaturze faktu. Wydawnictwo Czarne podjęło się odpowiedzialnej roli partnerowania Festiwalowi. Podczas „Szczytów Literatury” dokona promocji nowości wydawniczej z „serii zakopiańskiej”, która powstał wspólnie z Tatrzańskim Muzeum i nosi tytuł "Nieobecne miasto" (autorzy: Kuba Szpilka, Piotr Mazik i Maciej Krupa).

Urząd Miasta Zakopane ma zaszczyt zaprosić na niezwykłe święto, podczas którego każdy miłośnik literatury odnajdzie coś dla siebie. W ramach pierwszego dnia Festiwalu Literackiego, 12 sierpnia 2016 roku, organizatorzy przygotowali różnorodny, bogaty w atrakcje program. Impreza odbywa się na placu Niepodległości w Zakopanem. Oto propozycja przebiegu imprezy:

o 12:00 rodzinne warsztaty czytania dla milusińskich z rodzicami „Spacerkiem po rymach J. Tuwima”.
o 13:00 „Magia Nart” książka Wojciecha Szatkowskiego oraz Beaty Słamy (promocja książki)
o 15:00 "Alfabet góralski. Kruca fuks. " i „Godki podhalańskie. Bedzies wisioł za cosik. ” autorskie spotkanie z współautorem książek, Bartłomiejem Kurasiem.
od 11:00 do 20:00 „Pod Tatry tylko z książką” Zakopiańskie Targi Książki.
od 11:00 do 20:00 warsztaty plastyczne i literackie dla najmłodszych, akcja bookcrossingu, czytanie książki na leżaku.
o 16:00 „Opowieści o J. Kukuczce. Zdobyć koronę.” promocja książki Anny Czerwińskiej-Rydel skierowanej do młodego czytelnika (impreza odbędzie się w Zakopanem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Młodzieży i Dzieci, ulica Zborowskiego 1)
o 18:00 Autorskie spotkanie ze Szczygłem Mariuszem prowadzone przez dr Małgorzatę Majewską pod hasłem „Szczyty Literatury”. (impreza odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki imienia Władysława hrabiego Zamoyskiego przy ulica Krupówki 41)
o 20:00 W ramach świętowania dwudziestolecie Wydawnictwa Czarne organizatorzy zapraszają na rozmowę z Moniką Sznajderman oraz Mariuszem Szczygłem, Angeliką Kuźniak i Krzysztofem Vargą. „Szczyty Literatury” odbędą się w Miejskiej Galerii Sztuki im. hr. Zamoyskiego przy ulicy Krupówki 41.

W trakcie Festiwalu Literackiego odbywają się również liczne imprezy nawiązujące do tematyki Festiwalu

o 12:00 - Trawnikowa Wspinaczka – warsztaty autorskie z Piotrem Karskim.

Piotr Karski, autor książki „W góry!” wydanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na warsztaty terenowe dla najmłodszych z ekstremalnie bezpieczną wspinaczką w poziomie. W ramach spotkania spodziewać się można wytyczania nowych tras w klasycznym stylu na grań... trawnika, poszerzania wiedzy z zakresu górskiej zoologii i botaniki, ćwiczeń z kartografii, lekcji z gastronomii i zajęć fizycznych z podstawowych umiejętności survivalu (Te nieszablonowe atrakcje dostępne będą w Centrum Przyrodniczej Edukacji przy ulicy Chałubińskiego 42a)

o 13:00 - podchody florystyczne, którym towarzyszy książka „W góry!”. Zabawa nosi tytuł „Czego jeszcze nie wiesz o górach?” i prowadzona będzie na terenie Ogrodu Tatrzańskiej Roślinności (zajęcia odbywają się w Centrum Przyrodniczej Edukacji przy ul. Chałubińskiego 42a)
o 19:00 Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości J. Kasprowicza, organizator spotkania, zaprasza na „Grafikę z książkami w tle”. Ten sto siedemdziesiąty szósty Wieczór na Harendzie poprowadzi Jacek Bunsch w Muzeum Jana Kasprowicza w Harendzie 12a.

W trakcie letniego wieczoru profesor Franciszek Bunsch omawiać będzie niektóre problemy współczesnego ekslibrisu. Rozmowy prowadzone będą wokół tematu małej grafiki i jej powiązań z literaturą oraz treści i tematów w grafice.

Zapowiada się na niezwykłe święto literatury z pejzażem tatrzańskim w tle. Urząd Miasta raz jeszcze serdecznie zaprasza wszystkich tych miłośników czytania, którzy cenią sobie dobrą literaturę i potrafią czerpać radość z góralskich atrakcji. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Impreza odbędzie się 12 sierpnia od 11:00 do 21:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl