Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Zielony Gdańsk
W Gdańsku znajduje się, aż 21 parków miejskich, wszystkie są ogólnodostępne.

Gdańsk, to pięknie miasto nadmorskie, położone w północnej Polsce w województwie pomorskim. W Gdański mieszka ponad 460 tysięcy mieszkańców, przez co, miasto to, zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem ludności. Założone zostało w VII wieku, a prawa miejskie uzyskało w roku 1263. Klimat Gdańska uzależniony jest od naszego, cudnego Morza Bałtyckiego. Wiosna zaczyna się tutaj stosunkowo późno, natomiast pełna słońca jesień, towarzyszy mieszkańcom tej pięknej miejscowości, aż do października. Dlatego też turystów nie brakuje tutaj, aż do późnej jesieni. Zima zwykle jest łagodna. Niestety, latem odczuwalną temperaturę obniża dodatkowo bryza morska, jednak mimo tego atrakcji i zabawy dla plażowiczów nie brakuje. Charakterystyczne są również wiatry sztormowe, które zwykle wieją zimą.

Unikatowa flora Gdańska

Warto wspomnieć również o tym, że Gdańsk, to miasto bardzo zielone, z dużymi zasobami zieleni, bowiem, aż 24% powierzchni, to tereny zielone. W Gdańsku znajduje się, aż 21 parków miejskich, wszystkie są ogólnodostępne. Największy z nich, to Park imienia Ronalda Reagana, którego powierzchnia wynosi aż 40 ha. Na terenie parku znajduje się dużo atrakcji dla miejscowej lokalności, dla turystów, dla rowerzystów, są tutaj bowiem ścieżki rowerowe, Skatepark, dwa stawy i mnóstwo ścieżek dla miłośników pieszych wędrówek. Park imienia Ronalda Reagana zyskał sobie przychylność mieszkańców Gdańska, którzy przybywają tutaj tłumnie. Dzięki rzeźbie terenu jaką ma Gdańsk, występuje tutaj unikatowa flora. Miasto znajduje się także w czołówce, pod względem pomników przyrody, bo ma ich, aż 166.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Zabytkowy Gdańsk

Gdańsk, to także bardzo cenne zabytki o których nie można nie wspomnieć. Większość zabytków miasta, znajduję się na Głównym Mieście. Zacznijmy więc zatem od Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest to historyczna fara, która pełni rolę kościoła katolickiego i ewangelickiego. Architektura Kościoła niemal w pełni jest gotycka, wnętrze natomiast charakteryzuje taka sama wysokość poszczególnych naw. Wystój wnętrza tworzą najwyższej klasy artystycznej dzieła, rzeźby, malarstwo gotyckie, manierystyczne i barokowe. Uwagę niewątpliwie wzbudza rzeźba Pięknej Madonny, wykonana przez artystę anonimowego. Dzieło, które naprawdę warto zobaczyć. Dla turystów interesujących się religią, sztuką, jest to piękne miejsce, godne uwagi podczas zwiedzania Gdańska.

Idąc dalej Głównym Miastem, nie można ominąć gotycko-renesansowej budowli, jaką jest Ratusz Głównego Miasta. W ratuszu mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Ratusz ma bardzo długą i niezwykle ciekawą historię. W XVI wieku ratusz ogarnął pożar, co przyniosło za sobą znaczne uszkodzenia, następnie wojny światowe doprowadziły do wielu zniszczeń. Odbudowę rozpoczęto w 1946 roku, co nie było łatwym zadaniem, dlatego też przedsięwzięcie to, zaliczane jest do wybitnych osiągnięć powojennej sztuki konserwatorskiej. Dla turystów ratusz, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, to co najmniej kilka godzin wspaniałej lekcji historii i zwiedzania.

Na Głównym Mieście zabytków nie brakuje. To naprawdę wspaniała część miasta, która przyjezdnym dostarczy nie lada doznań. Zobaczyć tutaj można oprócz wyżej wymieniowych zabytków, jeszcze wiele innych, takich jak: Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Wielka Zbrojownia z 1605 roku, cztery wspaniałe obiekty sakralne: Bazylika Mariacka, Kościół św. Mikołaja, Kościół św. Jana, Kaplica Królewska. Zobaczyć można także dziewięć bram miejskich, m.in.: Brama Wyżynna, Brama Złota czy Brama Mariacka o których historii można by napisać książkę. Kamienice, Baszty- Gdańsk na pewno nie pozwoli się nudzić. Historia tych zabytków jest tak bogata i ciekawa, że zaciekawi nawet tych, którzy wcześniej nie wykazywali zainteresowania historią.

Każdy turysta, podróżnik, będąc w Gdańsku nie może nie zwiedzić najstarszej części miasta, jaką jest Stare Miasto. Tutaj wyróżnić możemy trzy obszary historyczne, mianowicie: Brama Oliwska, Osiek i Zamczysko. Zabytków do zwiedzania, do obejrzenia, również tutaj nie brakuje. Tak jak i na Głównym Mieście, odwiedzić możemy Ratusz Starego Miasta, tutaj naszej uwadze na pewno nie umkną zabytkowe obrazy. Dodatkowo: średniowieczny młyn wodny z 1350 roku- Wielki Młyn oraz gotycki budynek młyna wodnego- Mały Młyn, nie brakuje także obiektów sakralnych, do odwiedzenia mamy, aż 6 kościołów.

Gdańskie pomniki

Stare Miasto, to także pomniki, a najważniejszy z nich, to Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, wzniesiony w 1980 roku, upamiętniający ofiary grudnia 70’. Warto wspomnieć również o tym, że Gdańsk jest dużym ośrodkiem gospodarczym Morza Bałtyckiego. Tożsamość Gdańska kształtowała się na przełomie wieków, niegdyś był miastem królewskim, symbolicznie uznawany jest również za miasto wybuchu II wojny światowej czy za miasto w którym swój początek miał upadek komunizmu. Gdańsk, to piękne plaże, przyjaźni lokalni mieszkańcy, mnóstwo zabytków, atrakcji i rozrywek dla małych i dużych. Hotele, motele, przyjezdni mogą wybierać, a oferta jest dość bogata. Na liście miast, które warto zwiedzić, jeśli chodzi o północną Polskę, nie powinno zabraknąć pięknego Gdańska.