Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wyedukuj się w Gdyni
Akademia Marynarki Wojennej imienia Bohaterów Westerplatte jest uczelnią publiczną, która podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

Gdynia oferuje szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych, bowiem funkcjonuje tu 46 przedszkoli dla najmłodszych, 41 szkół podstawowych, 33 gimnazja, 19 liceów, 25 techników o różnych profilach, 10 szkół zawodowych, kształcących w wielu zawodach oraz 52 szkoły pomaturalne a wśród nich 8 szkół wyższych. Największymi państwowymi uczelniami funkcjonującymi w Gdyni, są dwie uczelnie: Akademia Marynarki Wojennej i Akademia Morska.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej imienia Bohaterów Westerplatte jest uczelnią publiczną, która podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Na tej uczelni kształceni są podchorąży oraz cywile na kierunkach związanych z nawigacją i mechaniką morską a także obronnością. Obecna nazwa uczelni istnieje od 1987 roku, bowiem 17 lipca 1987 ówczesny Sejm przyjął Ustawę o przekształceniu Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Akademię Marynarki Wojennej. Pod koniec lat 90 XX wieku na kierunkach wojskowych wprowadzono możliwość podjęcia studiów magisterskich, wprowadzono także cywilne kierunki studiów, takie jak :nawigacja, mechanika, stosunki międzynarodowe i pedagogika. Do 2006 uczelnię ukończyło ok. 600 oficerów i 300 chorążych. Obecnym komendantem Akademii Marynarki Wojennej, pełniącym tę funkcję od 23 stycznia 2015 roku jest- kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Szukasz noclegów w Gdyni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdyni

Gdyńska Akademia Morska

Kolejną równie ważną uczelnią w Gdyni jest Akademia Morska. Uczelnia kształci przyszłych oficerów marynarki handlowej, a także specjalistów od nawigacji, eksploatacji statków, oraz  siłowni okrętowych. A także specjalistów w dziedzinie elektroniki i elektrotechniki okrętowej, specjalistów od eksploatacji lądowych systemów technicznych oraz remontów.

Uczelnia została założona w roku 1920, wtedy jako "wyższy zakład naukowy". Ciekawostką jest to, że w  czasie wojny uczelnia kształciła w Anglii, w miastach takich jak Southampton czy Londyn, po wojnie wróciła do swojej poprzedniej siedziby, ale tym razem jako szkoła średnia. Uczelnia ma bardzo długą historię przeobrażeń, aż do 2001 roku, kiedy to został jej przyznany status akademii. Od tej pory znamy ją jako Akademię Morską w Gdyni. Na Akademii kształcić się można  na kilku poziomach: inżynierskim, magisterskim, licencjackim, a także magisterskim uzupełniającym.

Absolwenci uczelni mają możliwość uzyskania tytułu inżyniera oraz kolejno: magistra inżyniera. Wśród absolwentów uczelni pojawia się wiele znanych nazwisk, między innymi: Marek Klonowski, podróżnik, autor książki „Moje Buty”, odbył samotnie wyprawę rowerem na Kaukaz oraz dookoła Morza Czarnego, podczas której zdobył Elbrus. Znaną absolwentką Akademii Morskiej jest Dorota Arciszewska- Mielewczyk, polska polityk, posłanka na Sejm III, IV i VII kadencji, senator VI i VII kadencji a także Leszek Franciszek Wiktorowicz, kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz, przez 25 lat komendant żaglowca Akademii Morskiej „Dar Młodzieży” oraz wielu innych znanych Polaków.

Pozostałe uczelnie w Gdyni

Dużą popularnością wśród studentów cieszy się także Uniwersytet Gdański, powstały w 1970 roku na mocy decyzji Rady Ministrów. Uniwersytet założono z połączenia dwóch innych szkół wyższych z Sopotu oraz Gdańska. W mieście znajdują się dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, należą do nich Wydział Biologii, a także Wydział Oceanografii i Geografii.

W Gdyni funkcjonują uczelnie prywatne, do których należą: Pomorska Wyższa Szkoła Humanistyczna, kolejno Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu, a także inne: Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej, Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych i ostatnia uczelnia prywatna:  Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku Wydział Ekonomii i Zarządzania w Gdyni.

Na początku drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku w Gdyni powstała z inicjatywy gdyńskiego środowiska filmowego oraz prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka Gdyńska Szkoła Filmowa. Program nauczania Gdyńskiej Szkoły Filmowej obejmuje wszelkie aspekty związane z reżyserię filmu, czy też pracą z aktorami, ale także zagadnienia związane z operatorstwem czy pisaniem scenariuszy. Autorem tegoż programu nauczania jest, reżyser o sławie międzynarodowej- Robert Gliński. Co ciekawe, Gdyńska Szkoła Filmowa to projekt edukacyjny, pozbawiony pierwiastka komercyjnego, przez co  słuchacze nie muszą opłacać czesnego. Mecenasem szkoły zostało miasto Gdynia, natomiast głównymi organizatorami Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Priorytetem działalności tejże szkoły, jest nauczanie na światowym poziomie.

Tak więc Gdynia w swojej ofercie kusi różnorodnością. Młodzież ma duży wachlarz możliwości rozwoju na gdyńskich uczelniach wyższych. Dużą popularnością cieszą się także szkoły średnie, licea, technika oferujące również edukację na różnych profilach, przygotowujących do podjęcia studiów wyższych na wymarzonych kierunkach. Do Gdyni każdego roku tłumnie przybywają młodzi ludzi, zdecydowana większa ich część spełnia swoje marzenia podejmując kształcenie w dwóch najbardziej popularnych gdyńskim uczelniach: Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Morskiej.