Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Węzeł Poznań
fot.: Acubens / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Poznań to również obszar najmniejszych opadów atmosferycznych w Polsce.

Poznań, to istotny węzeł drogowy i kolejowy w którego granicach odbywa się ruch regionalny, międzyregionalny i międzynarodowy. Na stacji Poznań Główny przewija się dziennie około 450 pociągów. Ruch kolejowy jest całkowicie zarządzany elektronicznie przez Lokalne Centrum Sterowania. Jednak na wypadek awarii, węzeł ma alternatywę, którą jest umożliwienie przeniesienia sterowania do jednej ze stacji: pierwsza: Swarzędz ewentualnie Poznań Wschód bądź Poznań Górczyn.
 
W Poznaniu do naszej dyspozycji mamy osiem linii kolejowych, a mianowicie: linia 3 podążająca, aż do granic państwa przez Warszawę Zachodnią, Poznań Główny i Kunowice,  kolejno linia 271 której trasa prowadzi z Wrocławia Głównego do  Poznania Głównego, linia 272 Kluczbork – Poznań Główny, linia 351 z Poznania Głównego do Szczecina Głównego, linia 353 z Poznania Wschodniego przez Skandawę, aż do granic państwa, linia 354 Poznań Główny – Piła Główna, linia 356 z Poznania Wschodniego przez Bydgoszcz Główny w kierunku Gołańcz oraz linia 357 z Sulechowa przez Luboń koło Poznania w kierunku Wolsztyna.

Patroni Poznania 

Miasto ma oczywiście swoich patronów, którymi są apostołowie święty Piotr i święty Paweł. Święto Poznania obchodzone jest 29 czerwca. Tego dnia swoje imieniny świętują również Piotr i Paweł. Poznań znajduje się w samym środku województwa wielkopolskiego. Położenie geograficzne Poznania usytuowane jest na trzech mezoregionach, to jest: zachodnia część na Pojezierzu Poznańskim, wschodnia część na Równinie Wrzesińskiej i trzecia część miasta, ta najstarsza, która znajduje się na Poznańskim Przełomie Warty.

Szukasz noclegów w Poznaniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Poznaniu

Rzeka Poznania to Warta, ale miasto położone jest również w dolinach mniejszych cieków, takich jak: Bogdanka, Cybina i Główna. Stosunki wodne miasta, są dość duże. Miasto posiada kilka większych jezior a także dość dużą ilość mniejszych zbiorników wodnych, zarówno tych naturalnych, jak i takich, które utworzone zostały na potrzeby rekreacji mieszkańców Poznania i przybywających turystów. W okresie wakacyjnym, to bardzo chętnie i tłumnie odwiedzane miejsca.

Lodowiec w Poznaniu

Wypoczywać możemy nad dwoma naturalnymi jeziorami polodowcowymi, nad jeziorem Kierskie i Strzeszyńskim. Natomiast jeśli chodzi o zbiorniki sztuczne, do największych zaliczyć możemy: Rusałkę w dolinie Bogdanki, Jezioro Maltańskie, Staw Olszak i Staw Browarny, Staw Młyński oraz Staw Antoninem, staw Kajka w zlewni rzeki Głównej, ponad to Staw Baczkowski, Staw Rozlany i Stara Baba, Staw Kachlarski a także Głęboki Dół znajdujący się w dolinie Strumienia Junikowskiego.

Jezioro Rusałka, to najbardziej popularny zbiornik wodny w Poznaniu, ulubione miejsce wędkarzy. To jezioro typu sandaczowego, ale miłośnicy wędkarstwa na swojej wędce zobaczyć mogą także karpie, węgorze europejskie, leszcze, liny, ukleje, amury białe, szczupaki pospolite, wzdręgi, okonie europejskie i inne ciekawe okazy. Na jeziorze obowiązuje zakaz wędkowania nocnego i używania spinningu.

Jezioro otoczone jest lasami i jest ważnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta. Tutaj odbywają się różne imprezy sportowe, do najważniejszych z nich należą: m.in. Grand Prix Poznania (biegi przełajowe) i np.: noworoczne spotkania cyklistów. Imprezy te, ze względu na to, że odbywają się na świeżym powietrzu na tle pięknego krajobrazu, są idealną okazją na spędzenie miło czasu wolnego. Dlatego też, są bardzo tłumnie odwiedzane przez poznaniaków.

Do ciekawostek dotyczących jeziora Rusałka należy to, iż jezioro wykorzystane było jako plener na przykład w filmie „Ogniem i mieczem”, gdzie zagrało Dniepr. Kolejną ciekawostką jest to, iż jest to ulubiony i dość popularny akwen wśród poznańskich naturystów. Jeśli chodzi o klimat Poznania, to w ciągu roku najwięcej napływa mas powietrza  polarnomorskiego z  północnego-zachodu. Poznań to również obszar najmniejszych opadów atmosferycznych w Polsce.

Zielony Poznań

W Poznaniu znajdziemy aż 4082 hektarów lasów, a ponad jedna czwarta z tego zajmują lasy państwowe. Dodatkowo łąki, pastwiska, parki i zieleńce, łącznie tereny zieleni zajmują ponad 70 kilometrów kwadratowych, co daje 27% całkowitej powierzchni miasta. W okolicach Poznania znajduje się park narodowy a także trzy parki krajobrazowe, do których należą: Puszcza Zielonka, Promno a także Rogaliński Park Krajobrazowy.  Pierwszy o którym mowa, park narodowy nosi nazwę Wielkopolski Park Narodowy, położony na południe od Poznania, nad rzeką Wartą, powstał w 1957 roku. Powierzchnia parku ze strefą ochronną wynosi 14 840 ha. Park jest częstym miejscem spacerów turystów i okolicznych mieszkańców, ze względu na to, iż w tymże parku istnieje gęsta sieć szlaków pieszych.

Przez Wielkopolski Park Narodowy przebiega samochodowy szlak turystyczny o nazwie Trasa Kórnicka oraz Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Puszcza Zielonka: krajobrazowy park zlokalizowany na północny wschód od Poznania, park powstał w 1993 roku. Jego szczególnym celem była ochrona i zachowanie zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego. Przez teren parku przepływa kilka rzek, m.in.: Warta, Trojanka czy Potok Dzwonowski a także znajduje się kilka jezior: Czarne i Pławno, Kościołek i Leśne oraz Bolechowskie, Kamińskie i Miejskie.