Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Usteckie zabytki i atrakcje
Zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu, a widok ze szczytu latarni morskiej zapiera dech w piersiach.

Ustka to miasto nad Morzem Bałtyckim na północy Polski wchodzące w skład województwa pomorskiego. Położona jest na Wybrzeżu Słowińskim. Rzeka Słupia oraz strumień Czarna uchodzą do morza Bałtyckiego właśnie na terenie Ustki. Ustka to morze, plaża, uzdrowiska, sanatoria, zabytki, moc atrakcji i rozrywek, które czekają na turystów. Ustka zachęca do aktywnego, rodzinnego wypoczynku.

Ustecka Starówka

Będąc w Ustce, konieczne zajrzeć musimy na ustecką Starówkę czyli Stare Miasto, które zlokalizowane jest na ulicy Marynarki Polskiej i ulicy Kosynierów. Kiedyś, kiedy Ustka była jeszcze osadą rybacką, dotrzeć można było do niej tylko i wyłącznie przez obecną Starówkę. Dziś możemy tam podziwiać stare kamieniczki, zabytkowe budynki, które zadziwiają swym pięknem, zobaczyć możemy także domki rybackie czy stare usteckie uliczki.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

To idealne miejsce dla spacerowiczów, wielbicieli pieszych wędrówek. Cała Starówka objęta jest ochroną konserwatorską, jest to bardzo ważna część miasta. Niegdyś najważniejszą częścią Starówki był Zaułek Kapitański, miejsce gdzie mieszkali najbogatsi w tym przede wszystkim kapitanowie statków, obecnie jest to Skwer Jana Pawła II. Stare Miastko Ustka, to miejsce bardzo klimatyczne, mające niepowtarzalny urok.

Latarnia morska w Ustce

Nie od dziś wiadomo, że bardzo ważną i wartą uwagi atrakcją nadmorskie miasta jest latarnia morska. Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, znajduje się ich, aż 17. Pierwsze latarnie morskie powstały w Egipcie, miało to miejsce w 400 roku p.n.e. Latarnie morskie od zawsze ułatwiały szczęśliwy powrót do domu z morskich wędrówek, ogromne znaczenie miały one także dla żeglarzy. Obecnie, kiedy to technika mocno się rozwinęła, już na pokładzie statków znajdują się doskonałe techniki nawigacyjne, latarnie morskie nie są jednak zbędne. Wciąż zapewniają bezpieczeństwo i odgrywają ważną rolę, są również swoistym pomnikiem historii.

Latarnia w Ustce jest niezwykle ciekawym obiektem architektonicznym. Jej wysokość to 19,5 m, a wysokość światła sięga 22 m n.p.m. Składa się ona z ośmiokątnej wieży i budynku latarników, który do niej przylega. Na jej szczyt prowadzą betonowe i metalowe schody. W 1993 roku latarnia morska w Ustce, została oficjalnie dopisana do rejestru zabytków. Zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu, a widok ze szczytu latarni morskiej zapiera dech w piersiach. Istnieje również legenda o duchu, który ponoć w latarni żyje.

Promenada Nadmorska

Warto również wspomnieć o Promenadzie nadmorskiej, która powstała w 1875 roku. Bodźcem, który sprawił, że rozpoczęto budowę promenady, byli turyści coraz liczniej przybywający do Ustki, wtedy przede wszystkim w celach zdrowotnych, gdyż Ustka była bardzo znana jako miasto uzdrowiskowe. Dziś promenada tętni życiem. Spacerując, natkniemy się tam na malarzy, rysowników, którzy oferują swoje usługi, wykonując pamiątkowe karykatury, portrety. Znajduje się tutaj również mnóstwo sklepików, straganów z pamiątkami, barów, restauracji, smażalnie ryb.

Idąc promenadą, dojdziemy do parku w którym znajduje się wieża widokowa. Kolejne miejsce, które warto odwiedzić, bowiem widok z wieży widokowej jest zniewalający- piękna plaża i morze. Promenada nadmorska, to także doskonale miejsce na romantyczne spacery nocą, klimat panujący tutaj pozwala się zrelaksować i oddać przyjemnościom. Promenadą spacerowało wiele sławnych osobistości, niegdyś było to ulubione i często odwiedzane miejsce przez Otto von Bismarck.

Bardzo ciekawym miejscem dla lubiących przygody i adrenalinę, jest Centrum nurkowe Ustka. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, zależnie od wieku i preferencji. Jest to idealne miejsce, by przekonać się jak ciekawą przygodą jest nurkowanie. Oferta Centrum jest bardzo szeroka, nurkować możemy na otwartym morzu- to dla bardziej odważnych, czy przy samym brzegu, bądź również w jeziorze Marszewo. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z usług Centrum nurkowego czuwają profesjonaliści- szkoleniowcy, ratownicy. Wizyta w Centrum , to nie tylko świetna zabawa i przygoda, oferta przewiduje również kurs na płetwonurka.

Syrenka nie tylko w Warszawie

Ustka, to także wspaniałe pomniki, które przede wszystkim skupiają uwagę dzieci. Pomnik usteckiej Syrenki czy Irena Kwiatkowska na słynnej ławeczce, to ulubione pomniki dzieci przy których nieustannie licznie się gromadzą, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Ustecka Syrenka wykonana jest z mosiądzu, jest najnowszym pomnikiem w Ustce, odsłonięcie Syrenki miało miejsce 15 sierpnia 2010 roku. Zlokalizowana jest na wschodnim falochronie portu. Tuż po odsłonięciu, pomnik został zniszczony, jednak szybko wzięto się za jego rekonstrukcję i już zimą 2010 roku powrotem Ustecka Syrenka zdobiła wschodnią część falochronu.

Kolejnym jakże ciekawym i wartym uwagi pomnikiem jest Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej, zlokalizowana w parku uzdrowiskowym. Irena Kwiatkowska była ważną osobistością dla Polski, w czasie wojny była żołnierzem AK, a w 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 2011 roku. Była bardzo częstym gościem Ustki, korzystała z jej uzdrowiskowych uroków, dlatego też dziś możemy podziwiać jej pomnik właśnie w Ustce.  Jest to jedna z ciekawszych i chętnie odwiedzanych atrakcji Ustki.