Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Szkolnictwo wyższe w Lublinie

Szkolnictwo wyższe w Lublinie
fot.: Tomasz Zugaj / Wikimedia Commons GFDL
Do dyspozycji studentów jest kilka uniwersytetów, politechnika, szkoły wyższe i wiele innych.

Lublin, to piękne miasto z masą atrakcji turystycznych i rozrywek. Jest to również miasto w którym żyje ogromna liczba studentów, bowiem oświata w Lublinie, jest na wysokim poziomie. Do dyspozycji studentów jest kilka uniwersytetów, politechnika, szkoły wyższe i wiele innych. Wśród uczelni państwowych, to jest publicznych, znajdziemy takie uczelnie jak: Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy też Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej oraz Szkoła Giełdowa.

Publiczne uczelnie w Lublinie

Uniwersytet Medyczny, powstał w roku 1950 jako Akademia Lekarska. Już kilka lat wcześniej w Lublinie funkcjonowało nauczanie kierunków medycznych, na popularnym UMCS, jednak w roku 1950 został wydzielona z Uniwersytetu Akademia Lekarska, ale już po trzech miesiącach działalności postanowiono przemianować ją na Akademię Medyczną. Do dziś uczelnia kształci przyszłych lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i specjalistów w dziedzinie zdrowia. Dzisiejszy Uniwersytet Medyczny, oferuje kształcenie na 4 wydziałach, na 15 różnych kierunkach.

Szukasz noclegów w Lublinie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Lublinie

Uczelnia jest świetnie zorganizowana, prowadzi studia w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym i niestacjonarnym wieczorowym. Uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom swoim studentom i daje im wiele możliwości rozwoju, pogłębiania wiedzy i zaistnienia. Przy Uniwersytecie Medycznym, powstała jednostka organizacyjna, jaką jest Biuro Karier. Biuro ma na celu przede wszystkim pozyskiwanie informacji o potrzebach potencjalnych pracodawców, o obecnych wymaganiach na rynku pracy, wszystko to, po to by ułatwić studentom wybór ścieżki naukowej, by po studiach nie mieli problemu zaistnieć w swoim zawodzie.

W Biurze Karier świadczone są także nieodpłatne porady w zakresie doradztwa zawodowego. Uczelnia współpracuje również z zagranicą, organizuje wymiany studenckie i wiele innych. Dziś na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, studiuje ponad 7 tysięcy studentów, bardzo dużą ich część stanowią obcokrajowcy.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, również swój początek zawdzięcza Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej, bowiem to z tej uczelni został wydzielony, jako autonomiczna uczelnia w roku 1955, pod nazwą Wyższa Szkoła Rolnicza, następnie Akademia Rolnicza, od 2008 roku jest to już Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia prowadzi kształcenie na 6 wydziałach, na ogromnej liczbie kierunków, w zależności od preferencji i zamiłowań przyszłego studenta.

Do wyboru są studia inżynierskie, licencjackie, magisterskie, studia podyplomowe, studia doktoranckie. W zależności od kierunku, studiowanie jest możliwie w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz niestacjonarnym wieczorowym. Jakość kształcenia na Uniwersytecie Przyrodniczym jest bardzo wysoka, uczelnia wykształciła wielu znanych inżynierów czy lekarzy weterynarii. 

Lubelski Uniwersytet Katolicki

Niewątpliwie na uwagę pośród uczelni w Lublinie, zasługuje Uniwersytet Katolicki im. Jana Pawła II, który pod taką nazwę prowadzi kształcenie od roku 2005. Uniwersytet powstał w roku 1918. Uczelnia ma swojego patrona, którym jest Najświętsze Serce Pana Jezusa. Uczelnia ma niezwykle bogatą ofertę, skierowaną do przyszłych studentów. Kształci swoich studentów na 11 wydziałach, 2 z nich, to wydziały zamiejscowe. Uczą się tu między innymi przyszli teolodzy, prawnicy, humaniści o wielu specjalizacjach, matematycy, architekci i wiele innych.

Historia uczelni, jest niezwykle bogata. Dziś bez wątpienia jakość kształcenia, jest tu bardzo wysoka. Uczelnia wielokrotnie była nagradzana, ma swoją tradycję o którą zarówno pracownicy jak i studenci, bardzo dbają. Patronem uczelni jest św. Jan Paweł II. Wśród absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znajdziemy wiele znanych osobistości, na przykład Kardynał Stefan Wyszyński.

Ważną i popularną uczelnią techniczną w Lublinie, jest Politechnika Lubelska, która powstała w roku 1953, kształci ona przyszłych inżynierów, techników i naukowców w wielu dziedzinach. Uczelnia prowadzi edukację na 6 wydziałach. Uczelnia skupia się szczególnie na kształceniu tych, którzy w przyszłości będą specjalistami w rozwoju technologii czy w pozyskiwaniu oszczędności energii. Poziom kształcenia, oferta, wszystko to na jak najwyższym poziomie, by wykształcić najlepszych specjalistów.

UMCS w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, funkcjonuje od roku 1944, wtedy była to 5-ta uczelnia w Polsce. Początkowo uczelnia kształciła również przyszłych medyków i wiele innych zawodów, jednak z biegiem czasu wyodrębniono z niej obecny Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Jest to uczelnia sławiąca się dużą popularnością, wysokim poziomem kształcenia, tradycją i niewątpliwie bogatą historią.

Uczelnia kształci na 11 wydziałach, uczą się tu między innymi przyszli prawnicy, chemicy, ekonomiści, politolodzy, informatycy. Uczelnia wyedukowała również znanych psychologów, fizyków czy artystów. Uczelnia liczy ponad 218 tysięcy absolwentów, pełni rolę kulturotwórczą, co roku dostarcza studentom nowe możliwości, nowe kierunki, których dziś jest ponad 60, oraz ciekawe specjalizacje, których do wyboru studenci mają ponad 200.