Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Studenci do Poznania
fot.: MOs810 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Uniwersytet im Adama Mickiewicza powołany został w 1919 roku, jednak korzeniami sięga on XVII wieku, a dokładniej roku 1611.

Poznań, to idealne miasto dla młodych, ambitnych ludzi, bowiem oświata w tym mieście jest mocno rozwinięta, a szkoły wyższe, kształcą nierzadko późniejsze wspaniałości. Poznań, to ważny ośrodek akademicki w Polsce. Do dyspozycji studentów jest tutaj, aż 8 uczelni państwowych w tym 5 uniwersytetów oraz 20 uczelni niepaństwowych (niepublicznych). Ostatnie dane podają, iż w Poznaniu studiuje około 140 tysięcy studentów. Wybór jest ogromny. W Poznaniu kształcić się mogą przyszli lekarze, ekonomiści, bankowcy, humaniści, inżynierowie, artyści, oficerzy, muzycy, aktorzy i wiele innych.

Publiczne uczelnie w Poznaniu

Przejdźmy zatem do przybliżenia oferty poznańskich uczelni, skierowanej do absolwentów szkół średnich. Zacznijmy od uczelni publicznych (państwowych), którym jest 8. Jako pierwszy: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To uczelnia ciesząca się największym prestiżem wśród poznańskich uczelni. W Polsce uplasowała sobie pozycje trzecią, zaraz za Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Warszawskim w Warszawie. Powołany w 1919 roku, jednak korzeniami sięgający XVII wieku, a dokładniej roku 1611.

Szukasz noclegów w Poznaniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Poznaniu

Na Uniwersytecie Mickiewicza kształcić możemy się na 15 wydziałach, na studiach w trybie stacjonarnym bądź niestacjonarnym, na trzech poziomach: studia I, II  oraz III stopnia. N tej uczelni swoje miejsce znajdzie zarówno humanista, przyrodnik, a także Ci pragnący uczyć się na kierunkach ścisłych czy tych związanych ze sztuką. Kolejną uczelnią o której warto przeczytać kilka zdań, jest : Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.

Uczelnia powstała w 1950 roku. Kształcić można się tutaj na czterech wydziałach: Wydział Lekarski, Wydział Lekarski II, Wydział Farmaceutyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Uczelnia jest organem założycielskim dla 5 szpitali klinicznych. Jest także wydawcą takich czasopism jak: Fakty UMP, Nowiny Lekarskie, Nowiny Szpitalne i Puls UM. Jeśli chodzi o uczelnie państwowe w Poznaniu funkcjonują także: Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

Niepaństwowe poznańskie uczelnie

Wśród 20 uczelni niepaństwowych znajdują się między innymi:  poznańska Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii, coś dla lingwistów - Wyższa Szkoła Języków Obcych imienia Samuela Bogumiła Lindego, Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu, Wyższa Szkoła Hotelarstwa oraz Gastronomii,  również coś dla tych, którzy chcą służyć Bogu- Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu oraz Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego i inne.

Gwiazdy piłki w Poznaniu

Pisząc o Poznaniu nie można nie wspomnieć, że miasto to gościło mistrzostwa naszego kontynentu w piłce nożnej czyli „Euro 2012”, które miały miejsce w czerwcu oraz lipcu 2012 roku. W podpoznańskiej Opalenicy swoją bazę w centrum pobytowym miała reprezentacja Portugalii. Stąd dla fanów istną gratką była możliwość oglądania treningów gwiazd takich jak Nani, Joao Moutinho, czy Cristiano Ronaldo. Na specjalnie przebudowanym na Euro stadionie w Poznaniu rozgrywane były mecze grupy C: Irlandia- Chorwacja, Włochy- Chorwacja, Włochy- Irlandia.

Podczas tych wydarzeń Poznań odwiedziło około 125 tysięcy turystów zagranicznych, w centrum prasowym można było spotkać ponad 400 dziennikarzy z całego świata. Do dyspozycji gości było ponad 500 wolontariuszy, każdego dnia porządku strzegli policjanci- około 1.4 tysiąca dziennie. W poznańskiej strefie kibica wystąpiło 60 artystów. W Poznaniu przez cały okres trwania Mistrzostw, bawiło się ponad 700 tysięcy osób, największą popularnością cieszył się mecz Polska- Rosja. Kibice bawili się w wielu miejscach w Poznaniu, strefa kibica pękała w szwach, kibiców nie zabrakło także na Starym Rynku oraz wokół hali Arena i nad urokliwym Jeziorem Maltańskim.

 
W mieście działają liczne instytucje kulturalne, które są częstym miejscem odwiedzin zarówno przez mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych. Poznaniacy mogą odwiedzić operę, 8 teatrów, które dysponują własną sceną, 8 teatrów bez profesjonalnej sceny, Filharmonię Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego, 28 muzeów, ponad 40 galerii sztuki, 20 chórów i 12 kin. W Poznaniu powstało również centrum designu i kreatywności o nazwie Concordia Design, będące pierwszym w naszym kraju i znajdujące się w gmachu zabytkowej drukarni Concordia.

Koncertowy Poznań

Do Poznania możemy się wybrać również z okazji licznych festiwali czy imprez cyklicznych. Najbardziej znanym jest Malta Festiwal- festiwal teatralny, Ale Kino!- festiwal filmów skierowanych do dzieci oraz młodzieży, Animator- festiwal filmów animowanych, Off Ciemna- festiwal filmów niezależnych, Transatlantyk- festiwal filmu oraz muzyki, Art & Fashion Festival- festiwal mody i sztuki a także Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Do ważnych imprez cyklicznych, odbywających się w Poznaniu należą: co 5 lat- międzynarodowy konkurs imienia Henryka Wieniawskiego (skrzypce i lutnie) oraz co dwa lata odbywający się międzynarodowy festiwal chórów Universitas Cantat.