Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Sławni mieszkańcy Kościeliska
fot.: Jerzy Opioła / Wikimedia Commons GFDL
Brzmienie iście podhalańskie, gra na skrzypcach, na altówce, czy gitarze połączone z teksami popularnymi, popowymi daje przepis na sukces.

Z Kościeliska, choć samo miasteczko jest zamieszkane przez niecałe cztery tysiące mieszkańców, pochodzi muzyk i założyciel jednego z bardziej popularnych zespołów folkowych w Polsce

Muzyk z Kościeliska

Sebastian Karpiel-Bułecka, a właściwie jego nazwisko brzmi Łukasz Sebastian Karpiel-Bułecka urodził się w maju a dokładniej 14 maja roku 1976. Miejscem, w którym przyszedł na świat muzyk jest Zakopane. Jego rodzina jednak pochodzi właśnie z Kościeliska. Znany jest głownie jako lider słynnego zespołu „Zakopower”.Karpiel-Bułecka jest wokalistą a także skrzypkiem, który do muzykowania się nie ograniczył, ponieważ zobaczyć go można także w reklamach telewizyjnych, ale o tym nieco później.

Szukasz noclegów w Kościelisku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kościelisku

Studia w Krakowie

Choć kształcił się on w zupełnie innym fachu, to nie przeszkodziło mu to w staniu się rozpoznawalnym i sławnym. Mianowicie Sebastian Bułecka jest architektem, a studia skończył na politechnice krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jego losy były przez jakiś czas złączone z piosenkarką Kayah  (w latach 2005-2009). Jednak wokaliści rozstali się a nasz Zakopowerowiec związał się z obecną matką swojej córeczki, czyli z Miss Polonia z roku 2012 Pauliną Krupińską.

Kobieta jednak na tym tytule nie poprzestała, ponieważ już rok później została Miss Universe oraz w tym samym 2013 roku Miss Photogenic. Krupińska poza modelingiem jest także prezenterką popularnej stacji TVN Style, gdzie jest prowadzącą „Kliniki urody” od roku 2014. Znamy ja także z roli „Mini Ratki” w reklamach banku PKO BP. W bardzo popularnym programie śniadaniowym jakim jest dwójkowe „Pytanie na śniadanie” była prowadzącą w roku 2013. Można by rzec dziewczyna orkiestra, bo nie zapominajmy o roli matki oraz partnerki życiowej.

Wracając do pana Sebastiana to dostał on wiele nagród za swoje piosenki i twórczość, miedzy innymi w roku 2012 dostał Fryderyka w kategorii piosenka roku za „Boso”. Ten przebój dostał także Superjedynkę w roku 2012 natomiast w roku 2008 Karpiel-Bułecka dostał zaszczytny tytuł plebiscytu „Viva! Najpiękniejsi”. To tylko wybrane nagrody, bo w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Należy również pamiętać, że zespół Zakopower ma swoja gwiazdę w Opolu.

Reklamowe przygody

Teraz będzie mowa o wspomnianych już reklamach z udziałem muzyka. Otóż wziął on udział w kampanii reklamowej kredytu proponowanego przez Bank Millenium, było to w roku 2009. W roku 2013 zaś można go było oglądać w reklamie kredytu na mieszkanie w banku Credit Agricole Bank. Również w 2013 roku wziął udział w kampanii reklamowej znanej wody mineralnej o nazwie „Żywiec Zdrój”, natomiast w 2015 roku zobaczyć go można w reklamach Play, czyli sieci komórkowej, która skupia w swych reklamówkach wiele słynnych osób.

Zakopower, zdobywcy złotych i platynowej płyty

Jeśli chodzi o muzykę jaką tworzy zespół Zakopower pod wodzą Sebastana Karpiel-Bułecka to są to tradycyjne polskie kolędy jak to w zwyczaju mają górale śpiewać, a poza tym utwory chwytające za ucho i serca jak właśnie wspomniane wcześniej przeze mnie „Boso”. Brzmienie iście podhalańskie, gra na skrzypcach, na altówce, czy gitarze połączone z teksami popularnymi, popowymi daje przepis na sukces. Gatunek muzyczny, który mógłby określić ten zespół to i folk i pop i rok. Takie trzy w jednym. 

Płyta, którą weszli na polską estradę nosi tytuł Music Hal, łącząca w sobie tradycje góralskie w postaci melodii z klubową muzyką. Może gdy się o tym tylko mówi, to brzmi nieco niezwykle, ale słuchając robi się naprawdę ciekawie i przyjemnie. Kolejna płyta zespołu nosi tytuł „Na siedem” i wydano ją darmowo z dziennikiem „Polska The Times”. W roku zaś 2011 wydano płytę studyjną nazwaną „Boso”.
 
Z bardziej znanych singli zespołu Zakopower warto wymienić ”Milczenie owiec”, „Zbuntowany anioł”, „Udomowieni”, czy „Tak ma być”. Ten trend w łączeniu nowoczesności z tradycyjną góralską muzyką jest dziś bardzo popularny i coraz więcej zespołów sięga po takie połączenie widząc, że zyskać tym można niebywałą sławę i splendor. Kto dziś nie zna braci bliźniaków tworzących wraz z innymi członkami swojej rodziny zespół „Golec Uorkiestra”, czy zespołu Future Folk, który zadebiutował w programie „Must Be the Music” czarując publikę swoja nietypową muzyką taneczną połączoną właśnie z folklorem góralskim.

Zespół Future Folk to takie utwory jak „Malinowa dziewczyno”, czy „Twarda skała” i „Space Worms”. Zespół powstał w roku 2011 a jego wokalistą jest… Stanisław Karpiel-Bułecka, czyli bratanek naszego Sebastiana Kapiela. Future Folk 31 maja dał koncert na XII Sopot TOPtrendy festiwal i w konkursie Trendy ich utwór „Malinowa dziewczyno” zdobył pierwsze miejsce.

Muzyka góralska można powiedzieć, że ostatnimi czasy wróciła do łask i przezywa swój renesans. To coś odmiennego od wszechobecnego kiczu płynącego z disco-polo, czy słyszanego zewsząd popu nie mówiąc już o teledyskach, w których nic innego nie zobaczysz prócz skąpo odzianych dziewczyn, tańczących w podobny sposób. Górale stawiają na tradycję, ewentualnie łącza ją w przyjemny sposób z nowoczesnością. Śpiewają często o innych sprawach niż miłość i związki tak już oklepane w innych trendach muzycznych.