Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Polanica-Zdrój u stóp Piekielnej Góry

Polanica-Zdrój u stóp Piekielnej Góry
fot.: Przykuta / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Góry Stołowe są rzadko spotykanymi na kontynencie europejskim górami płytowymi

Herb Polanicy-Zdroju jest bardzo charakterystyczny i ciekawy. Zacznę więc właśnie od niego opowieść o pewnym mieście uzdrowiskowym, znajdującym się w województwie dolnośląskim.

Heraldyka, a Polanica-Zdrój

Tarcza herbu posiada cztery osobne części. Część pierwsza znajdująca się w lewym, górnym rogu ukazuje lwa w koronie. Lew jest koloru żółtego. Kolejna część herbu przedstawia czerwone pole w czarnej ramce. Tak samo wygląda kolejne pole, trzecie z kolei, znajdujące się w dolnym, lewym rogu. Ostatnia część przedstawia kształt serca, oczywiście czerwonego na tle białym. Jakież polskie te kolory. Ów herb przypomina nam również czeską historię Polanicy-Zdroju, ale nie tylko. Serce wskazuje zaś na dolegliwości kardiologiczne, które w Polanicy-Zdrój są leczone.

Szukasz noclegów w Polanicy Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Polanicy Zdroju

Polanica-Zdrój w dolinie Bystrzycy Dusznickiej

Jeśli chodzi o nazwę miasta to z języka niemieckiego brzmi ona Altheide-Bad, natomiast nazwa potoczna również niemiecko brzmiąca Bad Altheide. Jest jeszcze nazwa pochodząca z języka czeskiego, a mianowicie Stary Bor. W sprawie położenia zaś Polanica-Zdrój znajduje się w powiecie kłodzkim i w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp Piekielnej Góry. Zatrzymajmy się na chwilę przy rzece – Bystrzycy Dusznickiej, która nosi także nazwę Bystrzyca Zielona. Jest ona dopływem Nysy Kłodzkiej i posiada długość trzydziestu trzech kilometrów. Źródła Bystrzycy mają swe miejsce w Górach Orlickich, czyli w Środkowych Sudetach i położone są w niedalekiej odległości od Zieleńca, dzielnicy Polanicy-Zdroju.

W dorzeczu tej rzeki spotyka się źródła wód mineralnych, tak jak to ma miejsce właśnie w Polanicy-Zdroju, ale także w Dusznikach-Zdroju, czy w Bobrownikach. Odcinkiem przełomowym doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej, dokładniej pomiędzy Polanicą i Szczytną, który oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Stołowych nazywa się Piekielna Dolina. Jest ona objęta obszarem Natura 2000.  Zbocza owej doliny opadają bardzo stromo w dół. Na dnie doliny płynie Bystrzyca i poprowadzona jest linia kolejowa a także bita droga.

Góry Stołowe, rzadki fenomen w Europie

Jak już wcześniej pisałam Polanica-Zdrój jest zlokalizowana na pograniczu Gór Stołowych. I to właśnie o nich słów kilka. Góry Stołowe są rzadko spotykanymi na kontynencie europejskim górami płytowymi, w dodatku złożonych z Górno kredowych piaskowców, które z kolei ułożone są poziomo. Co daje efekt płaskich gór i stąd właśnie wzięła się nazw – Góry Stołowe. Zawierają one w sobie tereny, na których stworzono niegdyś, a dokładniej w roku 1993, Park Narodowy Gór Stołowych. Lasy są tutaj w większości świerkowe. Przed nimi natomiast znajdowały się tutaj lasy liściaste oraz lasy mieszane.

Poza tym spotkamy w Górach Stołowych zespoły żyznej buczyny sudeckiej, zespoły jaworzyny z miesięcznicą trwałą, zespoły świerczyny dolnoreglowej, oraz zespoły torfowiska wysokiego leśnego z domieszką sosny drzewokosej. Jeśli zaś chodzi o zwierzęta jakie zamieszkują te tereny, to spotkamy tutaj głównie typowo leśne stworzenia takie jak na przykład dziki, jelenie, sarny, czy borsuki. Występują również popielice, orzesznice.  W sprawie ptaków to spotkać można niezwykle rzadkie gatunki takie jak bociana czarnego, kobuza, sóweczkę lub słonkę. Poza tymi rzadkimi gatunkami ptaki zamieszkujące Góry Stołowe to mysikrólik, pliszka górska, czy sikora sosnówka. Ważne jest to, że ornitolodzy i w ogóle miłośnicy natury, przyrody leśnej na pewno nie będą się nudzić podczas swych wędrówek po Górach Stołowych. Ślimaki karpackie, żmije, pająki i wiele innych małych żyjątek także gdzieś tu sobie żyje i czasem da się spotkać.

Sprawa roślinności zaś przedstawia się następująco w Polanicy-Zdroju. Drzewa to głównie świerki, ale również modrzewie, jawory, jarzębiny, jodły czy buki. Zróżnicowanie jest dość duże i nie tylko jeśli chodzi o drzewa, ale również inną roślinność porastającą Góry Stołowe i ich okolice. Zależne jest to od miejsca występowania danych roślin, ponieważ inne będą porastały szczeliny skalne, inne łąki i lasy, a jeszcze inne skwery i użytki tworzone przez ludzi na własne potrzeby. I tym samym tereny łąk a także polanek występujących często w Polanicy porasta pełnik europejski, który  jest nazywany tez „kłodzką różą”.

Spotkamy zimowita jesiennego również podczas swego spaceru, czy storczyki (różne odmiany), przebiśniegi, konwalie majowe, konwalijki, pierwiosnki i wiele innych. Nazwy oczywiście wyżej przeze mnie wymienione niewiele mówią osobą, które na co dzień nie zajmują się florą terenów górskich, czy też innych terenów. Nazwy potrzebne są raczej znawcą tematu, którzy wiedzę zielarską zgłębiają  z wielką przyjemnością i oddaniem nauce. Ale grono ludzi jest otwarte na piękno roślin, lubi je na przykład fotografować, czy zasuszać niektóre okazy ( rzecz jasna te nie objęte ochroną, których z kolei nie wolno nam zrywać ). Tacy właśnie podróżnicy lubiący po prostu przebywać blisko natury pokochają tereny Gór Stołowych jak Polanica-Zdrój.