Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Piechotą i rowerem przez Szczyrk
fot.: Krytar / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Szczyrk jest na wskroś przyjazny rowerzystom a także piechurom uwielbiającym piesze wędrówki po górach.

Salmopol jest jednym z symboli wspaniałego Szczyrku, położonego malowniczo nad Żylicą, w Beskidzie Śląskim. Szczyrk należy do tak zwanej Beskidzkiej Piątki, grupy miejscowości kreującej najlepsze i naturalne cechy tego regionu. Oprócz Szczyrku należą do niej Wisła, Brenna, Istebna oraz Ustroń.

Przełęcz Salmopolska

Szczyrk jest na wskroś przyjazny rowerzystom a także piechurom uwielbiającym piesze wędrówki po górach. W okolicy znajdują się znane szczyty jak Skrzyczne, czy Klimczok. Przepiękne widoki, których Turystom dostarczy choćby Przełęcz Salmopolska. Przez nią poprowadzi nas szosa w kierunku Wisły ze Szczyrku właśnie. Owa Przełęcz Salmopolska zlokalizowana jest w paśmie Baraniej Góry. Wysokość naszej Przełęczy sięga 934 metrów nad poziomem morza Wielu mówi o drodze, która tutaj się znajduje a dokładniej, która łączy ze sobą Szczyrk oraz Wisłę, że jest ona niezwykle urokliwa.

Szukasz noclegów w Szczyrku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczyrku

Warto ją zobaczyć na własne oczy, w szczególności skupić się trzeba na krajobrazach i widokach jakie z niej możemy zaobserwować. Są to wdzięczne tereny Beskidu Śląskiego. Tak więc Przełęcz Salmopolska to swego rodzaju „taras” widokowy na szczyty w jego okolicy, np. szczyt Malinów 1117 m n.p.m. Sama nazwa Salmopol nie dotyczy jedynie Przełęczy, ale również osady leżącej poniżej. Osada ta administracyjnie należy do miasta Szczyrk. Podobno została ona założona przez ewangelików śląskich, którzy to ratowali się ucieczką przed napiętnowaniem na tle religijnym.

Tutaj właśnie szukali oni azylu. Natomiast jest jeszcze jedna informacja, która zaciekawić może miłośników tego typu miejsc jak Przełęcz Salmopolska. Zamiennie mawia się o niej Biały Krzyż, ponieważ blisko drogi znajduje się właśnie krzyż. Poza tym znajdziemy tutaj także Jaskinię Salmopolską, ale niestety nie można jej zwiedzić, jest nieudostępniona dla Turystów, zajazd pod nazwa „Biały Krzyż” i jak to w górach wyciągi narciarskie.

Schroniska turystyczne w okolicach Szczyrku

Jeżeli chodzi o schroniska to w Szczyrku istnieje kilka konkretnych propozycji, które są godne Waszej uwagi. W schroniskach jak to w takich miejscach bywa można tanio odpocząć, zebrać siły przed kolejnymi przygodami w górach, zjeść cos sycącego, bo jak wiadomo do pieszych czy rowerowych wędrówek po okolicy potrzeba dużo siły. Jako przykłady takich miejsc można tutaj wymienić Schronisko Klimczok, Chata Wuja Toma, czy Schronisko Skrzyczne.

W Szczyrku znajduje się także niezwykle klimatyczne miejsce i godne uwagi odwiedzających to miasto. Mowa o Gospodzie Polskiej, która zlokalizowana jest przy ulicy Myśliwskiej 46. Znajdziemy tu tradycję czekającą na nas na każdym praktycznie kroku. Dzieje się tak, ponieważ wystrój karczmy jest stylizowany właśnie na góralską nutę. Dania oczywiście regionalne kuszą podniebienia i przypominają niejednokrotnie smaki dzieciństwa. Ponadto posłuchać tutaj można tradycyjne góralskiej muzyki. Miejsce więc powinno przypaść do gustu wszystkim tym, którzy lubią to co ciągnie do obyczajowości i tradycji, ale nie tylko dla nich. Spodobać się tutaj powinno także tym, którzy lubią dobrze zjeść i zapoznać się z góralskim folklorem.

Centrum Szczyrku stanowi plac, którego zwieńczeniem jest piękna fontanna. Ów plac to dokładniej miejsce, w którym łączą się ze sobą ulica Beskidzka oraz ścieżka nad rzeką Żylicą. Ścieżka ta ciągnąca się wzdłuż rzeki to deptak, odnowiony na potrzeby turystyczne jak również ścieżka rowerowo-piesza. Jest to miejsce rekreacji mieszkańców Szczyrku i jedno z ulubionych miejsc odpoczynku przyjeżdżających tu Turystów oraz symbol tego miasta – jeden z wielu. Początek ścieżki to równocześnie miejsce na Urząd Miasta. Kolejnym punktem na mapie ów ścieżki jest plac w Centrum, później natomiast Skocznia „Skalite”, Centrum Ośrodka Sportu i ciągnie się do Buczkowic.

Sanktuarium w Szczyrku

Sanktuarium św. Jakuba Apostoła znajdujące się w Szczyrku,  przy ulicy Kolorowej. Jest to najstarszy zabytek tego wspaniałego miasta i równocześnie najcenniejszy. Jest to kościół wybudowany w drewnie i pochodzi on z roku 1800, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim. Budowla ta jest otoczona pięknym i bardzo efektownym płotem. Na kościelny plac wchodzi się przed schody również drewniane. A sama budowla znajduje się na wzniesieniu, przy samej głównej drodze Szczyrku prowadzącej do Wisły.

Sanktuarium opatrzone jest także wieżyczką, utrzymaną w stylu barokowym. Wyposażenie znajdujące się we wnętrzu tego Kościoła znalazło się tam z innego miejsca, a mianowicie również z kościoła klasztornego norbertanów, który wcześniej zlikwidowano a miał on swoją lokalizację w Nowym Sączu. To wyposażenie utrzymane jest w stylu późnego baroku. Proboszcz, który jako pierwszy objął w swoje władanie tę parafię nazywał się ks. Wojciech Radoński.

W Świątyni znajduje się także drewniany, rokokowy krucyfiks, natomiast przed wejściem do budowli są wykonane z kamienia kropielnice. Jeśli chodzi zaś o ołtarze to w opisywanym przybytku bożym jest ich trzy. Jest ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Wszystkie pochodzą z okresu baroku dojrzałego. Ambona także pamięta czasy baroku i jest zrobiona z drewna. Warto zobaczyć to miejsce ze względu chociażby na jego bogate, zabytkowe wnętrze.