Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju
fot.: Rommanesco / Wikimedia Commons GFDL
Kudowa leży na pograniczu Pogórza Orlickiego wchodzącego w skład Sudetów Środkowych

Kudowa-Zdrój to piękne, urokliwe miasto uzdrowiskowe, znajdujące się na terenie województwa dolnośląskiego. Miasto to liczy prawie 11 tysięcy mieszkańców. Kudowa-Zdrój dysponuje naturalnymi czynnikami natury, które mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie, zarówno klimat panujący tutaj, jak i wody oraz inne walory przyrody sprawiają, że Kudowę-Zdrój możemy nazwać miastem uzdrowiskowym. Kudowa leży na pograniczu Pogórza Orlickiego wchodzącego w skład Sudetów Środkowych, a także przepięknych Gór Stołowych. Miasto to, podzielone jest na 7 dzielnic. Nazwę miasta możemy pisać na dwa sposoby, z łącznikiem- Kudowa-Zdrój, jest nazwą oficjalną, która ustanowiona została przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz bez łącznika- Kudowa Zdrój, pisownia taka, jest pisownią potoczną, zapis taki nie jest jednak błędem.

Zabytki Kudowy-Zdroju

Do jednych z najważniejszych zabytków Kudowy-Zdroju należy Park Zdrojowy, którego powierzchnia wynosi prawie 13 hektarów. Jest to miejsce zabytkowe, położone w samym centrum uzdrowiskowej części miasta. Jest to wspaniałe miejsce z wieloma atrakcjami turystycznymi, z wieloma zabytkami, alejkami i ścieżkami przyozdobionymi piękną roślinnością. Najstarszą częścią Parku Zdrojowego, jest Park Centralny. Najważniejszą atrakcją tutaj jest promenada główna na której o każdej porze roku, spotkamy spacerujących turystów i kuracjuszy.

Szukasz noclegów w Kudowie-Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kudowie-Zdroju

Pijalnia wód w Kudowie Zdroju

Tłumnie odwiedzana, szczególnie przez kuracjuszy przybywających do Kudowy-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych, bez wątpienia najładniejsza na Dolnym Śląsku i z całą pewnością największa. Wnętrze pijalni ma swój charakter, przyozdobione jest obrazami węgierskiego malarza, które to przedstawiają w skrócie historię tego miejsca i historię uzdrowiska. W pijalni może skosztować i zakupić wody mineralne z trzech  różnych źródeł, wody te mają bardzo dobry wpływ na zdrowie, na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Główna aleja spacerowa, to miejsce gdzie podziwiać możemy niezwykłe okazy roślin, drzew i krzewów, a latem podziwiać możemy przeróżne kaktusy i palmy. Na końcu owej alejki znajduje się staw zdrojowy, a tuż zanim, co ciekawe mamy już przejście graniczne z Czechami. Obok pijalni wód znajduje się sala koncertowa, tak zwany „ Teatr pod Blachą”, który szczególnie latem, każdego roku przeżywa swój rozkwit. Tuż obok podziwiać możemy popiersie Stanisława Moniuszki, nie jest to przypadek, bowiem muzyka Moniuszki, cieszy ucho kuracjuszy już ponad 40 lat. Corocznie odbywa się tu bowiem Festiwal Moniuszkowski. Nie brakuje tu także sklepików z pamiątkami, jest również kawiarnia.

Leczniczy Park Zdrojowy

Na terenie Parku Zdrojowego nie brakuje także urządzeń leczniczych. Miejsce to jest bez wątpienia wizytówką miasta, dlatego władzy Kudowy-Zdroju tak dbają, by park ten prezentował się jak najlepiej, by kuracjusze i turyści mogli wypocząć tutaj i poczuć tę uzdrowiskową moc klimatu. Park założony został na wzór parków angielskich, to serce miasta, które jest najważniejszym punktem zwiedzania, szczególnie dla kuracjuszy przybywających do Kudowy-Zdroju. Panuje tu cisza, urodzaj roślinny, wiele pomników przyrody oraz mnóstwo innych atrakcji, które warto obejrzeć podczas wędrówki po Parku Zdrojowym. Szczególnie latem, cały park wygląda pięknie, a wypoczynek na łonie natury dostarcza  niezwykłych doznań.

Źródełko Maryi w Kudowie

Pozostając w temacie pozytywnego wpływu wód z Kudowy-Zdroju na zdrowie, warto wspomnieć o Źródełku Maryi, równie chętnie i tłumnie odwiedzane miejsce przez kuracjuszy, a także przez turystów, którzy miasto odwiedzają nie w celach uzdrowiskowych, a rekreacyjnych. Mało kto jednak nie wierzy w uzdrawiającą moc wody ze Źródełka Maryi.  Owe Źródełko znajduje się w Zielonej Dolinie, tuż obok przepięknej kapliczki z XIX wieku, która również cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Początki kapliczki sięgają 1830 roku, kiedy to ówczesny nadleśniczy Ignacy Siegel znalazł tutaj obraz przedstawiający Matkę Boską Siedmiu Boleści, obraz zawiesił na drzewie, jednak później miał sen w którym nakazano mu obraz powiększyć i tak też uczynił. Wielokrotnie wracał tutaj i modlił się do Matki Boskiej. Któregoś razu podczas modlitwy, zauważył wypływające źródełko. Odtąd, miejsce to stało się bardzo ważne dla lokalnej społeczności, modlili się tu również podczas zarazy cholery. Choroba ustąpiła, modlitwy mieszkańców zostały wysłuchane.

W późniejszym czasie powstała tu kapliczka Matki Boskiej Bolesnej w której wierni w ramach podziękowania za łaski i zdrowie, umieszczali różne obrazki z wizerunkiem Maryi. W tym czasie dochodziło do wielu uzdrowień, szczególnie z chorób oczu. Corocznie zaczęto organizować pielgrzymki do Źródełka Maryi. Dziś dwa razy w roku organizowana jest tu uroczysta Msza Święta, pierwsza w dniu święta Matki Boskiej Bolesnej, druga zaś w dniu Święta Trójcy Przenajświętszej.

Do Źródełka Maryi tłumnie przybywają zarówno mieszkańcy miasta i okolic, kuracjusze oraz turyści z całej Europy, którzy mocno wierzą w uzdrawiającą moc wody ze źródełka, a także w wstawiennictwo Matki Boskiej Bolesnej. Często spotkamy tutaj turystów pogrążonych w modlitwie czy chorych proszących Matkę Boską Bolesną o łaskę uzdrowienia.