Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Park i Katedra Oliwska w Gdańsku

Park i Katedra Oliwska w Gdańsku
fot.: Zbigniew Zieliński / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Zajrzyjmy do Katedry Oliwskiej, która jest pozostałością po białych mnichach, cystersach, którzy niegdyś byli gospodarzami w Oliwskim opactwie.

Gdańsk to bardzo ważne miasto na mapie Polski. To tutaj 1 września 1939 roku padły pierwsze strzały wojenne, co dało początek znamiennym wydarzeniom  w historii Polski i całego świata czyli II wojnie światowej. Jednocześnie Gdańsk można uznać za miejsce upadku komunizmu, bowiem miasto jest kolebką Solidarności, ruchu społecznego, który do tego upadku doprowadził. Te i inne wydarzenia sprawiły, że Gdańsk zapisał się nie tylko w historii Polski, ale był także świadkiem wydarzeń zmieniających świat.

Wybierając morze na wakacyjny urlop, często pozostaje jeszcze jeden dylemat, polegający na wyborze miasta w którym ten urlop spędzimy. Oczywiście możemy podróżować od miasta do miasta, jednak wtedy z całą pewnością nie zagłębimy się w piękno i urodzaj zabytków i atrakcji, gdyż ileż na to potrzeba czasu. Spośród wielu nadmorskich miast, dziś na cel naszego wakacyjnego zwiedzania wybraliśmy Gdańsk. Obfituje on bowiem w ciekawe zabytki, obiekty, atrakcje turystyczne, którym przyjrzymy się bliżej.

Katedra Oliwska w Gdańsku

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Zajrzyjmy do Katedry Oliwskiej, która jest pozostałością po białych mnichach, cystersach, którzy niegdyś byli gospodarzami w Oliwskim opactwie. Katedra Oliwska wznoszona była etapami, w okresie: romańskim i romańsko-gotyckim (XIII w.) oraz gotyckim. Jest to długa na 107 metrów, ceglana bazylika z obejściem wokół prezbiterium. Niezwykle piękne, dostarczające mnóstwa estetycznych doznań, jest wnętrze katedry w którym to znajdziemy 23 ołtarze o bardzo dużej wartości artystycznej. Reprezentują trzy style architektoniczne- renesans, w większości oraz rokoko.

Po wejściu do katedry, jedną z możliwości jakie mamy jest wejście na chór i obejrzenie organów, których powstanie bezpośrednio związane jest z  osobą  Jacka Rybińskiego, który był opatem. Przebudowa tychże organów trwała 22 tygodnie, prowadził ją Jan Wilhelm Wulff z Ornety. Oliwskie organy co dzień służą do wielu celów, oczywiście podstawowym celem są liturgie, ale także są wykorzystywane do tego, by czas umilić turystom, przybywającym do Gdańska. Organizowane są prezentacje, latem co godzinę, każdego dnia. Także latem posłuchać możemy pięknych koncertów, dość często, bo aż dwa razy w tygodniu. Wszystko to dzieje się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, którego organizatorem jest Polska Filharmonia Bałtycka.

Spacer po parku Oliwskim

Warto także wybrać się na niezapomniany spacer po Parku Oliwskim imienia Adama Mickiewicza nad Potokiem Oliwskim. Dzisiejszy park powstał na obszarze dawnego przyklasztornego ogrodu, założonego przez cystersów. Imię Adama Mickiewicza park otrzymał w 1956 roku, choć jego wcześniejsza historia jest równie bogata i ciekawa. W latach 1952-1956 powstał Ogród Botaniczny w Oliwie. Rok 1976, to rok powstania w parku Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Na terenie parku znajduje się także Spichlerz Opacki- ten barokowy spichlerz został zbudowany na miejscu dwóch mniejszych spichrzów, pochodzących jeszcze ze średniowiecza.

Na samym początku swojego istnienia spichlerz pełnił funkcje gospodarcze, jednak z czasem jego funkcja była znacznie ważniejsza, dzięki temu powstał kolejny Oddział Muzeum, niezwykle ciekawy i fascynujący Oddział Etnografii. Na dzień dzisiejszy w Spichlerzu Opackim obejrzeć możemy prezentacje sztuki ludowej Pomorza, wśród której duża część dotyczy kultury kaszubskiej. Zwiedzanie Katedry Oliwskiej jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-17:00 oraz w soboty: 9:00-15:30 i niedziele: 14:00-17:30.

Atrakcje gdańskiej Wyspy Sobieszowskiej

Będąc w Gdańsku, koniecznie udać musimy się na Wyspę Sobieszewską, która to jest najdalej na wschód wysuniętą częścią Gdańska. Bardzo łatwo dostać się tam komunikacją miejską. Wyspa Sobieszewska, to miejsce niezwykłe z niezwykłym krajobrazem, dlatego tak często i tłumnie odwiedzana jest przez turystów. W rzeczywistości teren ten to pasmo wydm nadmorskich, które zaliczane są do Mierzei Wiślanej. Na terenie wyspy znajdziemy dwa rezerwaty Mewia Łacha i Ptasi Raj.  Mewia Łacha istnieje od lat 90 XX wieku, jest to miejsce, gdzie możemy nacieszyć oko pięknem dzikiej przyrody, przy odrobinie szczęścia, może uda nam się również na specjalnie wytyczonej ścieżce, zobaczyć zabawy małych fok.

Ptasi Raj w Gdańsku

Natomiast rezerwat Ptasi Raj za szczególne zadanie ma ochrona miejsc lęgowych i wypoczynkowych ptaków wodnych i błotnych. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę po Ptasim Raju, koniecznie zaopatrzmy się w lornetkę i buty nieprzemakalne, bowiem część trasy po rezerwacie prowadzi przez tereny podmokłe. W obu rezerwatach gniazdują setki tysięcy ptaków sponad 300 różnych gatunków.

Kolejną ciekawą atrakcją Wyspy Sobieszewskiej są  mennonickie nagrobki w Sobieszewie, ale także izba pamięci Wincentego Pola- polskiego poety, geografa, kawalera Orderu Virtuti Militari czyli najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, nadawanego za wybitne zasługi bojowe. Wyspa Sobieszewska jest bardzo popularna wśród mieszkańców miasta jak i turystów, przede wszystkim ze względu na piękny krajobraz i kilka kilometrów pięknej plaży