Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Osobistości Zakopanego
Wydawca: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. / Własna kolekcja Public Domain
Po Zakopanem można spacerować śladami „literackich willi” czyli niegdysiejszymi mieszkaniami sławnych ludzi związanych z literaturą polską.

Zakopane to nie tylko wspaniałe widoki górskie, miejscowi górale mówiący nieco niezrozumiale dla mieszkańców innych regonów Polski, masa śniegu zimą oraz grzane wino. To również wiele znanych osób, tworzących historię tego miasta.

Honorowy obywatel Zakopanego

Któż z nas nie zna „120 przygód Koziołka Matołka”, „Panny z mokrą głową”, czy „Szaleństw panny Ewy”? Zapewne Każdy choć raz słyszał słynne nazwisko Kornela Makuszyńskiego. Właśnie on jest honorowym obywatelem miasta Zakopane. Znakomity polski prozaik, felietonista i publicysta. Przed wybuchem II wojny światowej był on jednym z najpoczytniejszych i najbardziej popularnych pisarzy w Polsce. Makuszyński był zafascynowany architekturą zakopiańską i dlatego spod Tatr przywiózł domek, który postawił  parku dworskim w Burbiszkach, gdzie wówczas mieszkał.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Po zakończeniu I wojny światowej Makuszyńscy spędzali w Zakopanem kilka miesięcy w roku. W 1931 roku zostało mu przyznane honorowe obywatelstwo Zakopanego. Żył tutaj niestety w zapomnieniu, ponieważ jak twierdzono mógłby mieć zły wpływ na powojenną młodzież. Pisarz pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Znajduje się tutaj także Jego muzeum - Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Willa "Opolanka", położona przy ul. Tetmajera 15, gdzie Państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie swoich corocznych pobytów w Zakopanem i gdzie później osiedlili się na stałe.

Spacerujemy śladami literackich willi po Zakopanem

Po Zakopanem można spacerować śladami „literackich willi” czyli niegdysiejszymi mieszkaniami sławnych ludzi związanych z literaturą polską. Na początku miejscem spotkań artystyczno – literackich były właśnie wille oraz domy, w których pomieszkiwali bądź mieszkali na stałe ówczesne sławy. Było to niewątpliwie bardzo ciekawe zjawisko kulturowe zanim salony zastąpiły kawiarnie a także restauracje w obrębie Krupówek.

Znajdziemy tutaj Willę „Sienkiewiczówkę”. Dziś jest to dom wypoczynkowy, który nazwę swą bierze na pamiątkę pobytu w Zakopanem Henryka Sienkiewicza. Podobno właśnie tutaj pisał „Rodzinę Połanieckich” a także drugą część „Krzyżaków”, której fragmenty czytał w zakopiańskich kawiarniach. Pisarz przebywał w mieście od 1886 r. mieszkał w różnych pensjonatach oraz w domach znanych zakopiańczyków. W twórczości Sienkiewicza pojawia się także jego zamiłowanie do Tatr, języka oraz do folkloru góralskiego. Utwór pt. „Sabałowa bajka” jest napisany czystą gwara tatrzańską.

Żeromski w Zakopanem

W latach 1892-1921 Stefan Żeromski tworzył a także mieszkał w byłym pensjonacie „Czerwony Dwór”. Twórca był bardzo związany z Zakopanem oraz z jego historią. Był zaangażowany w życie społeczne miasta. Utworzył tutaj pierwszą bibliotekę publiczną a także czytelnię, był również pierwszym burmistrzem miasta. Wydarzenia z życia miasta bardzo często wcielał później do swoich utworów, np. nowela „Złe spojrzenie” oparta jest na autentycznych faktach, mianowicie na śmierci gimnazjalisty z Zakopanego. Prawdziwy ośrodek kultury znajdował się w domu WNUKA przy ul. Kościeliska 8, niegdyś 20, bywali tutaj Helena Modrzejewska oraz Henryk Sienkiewicz. Teraz jest tutaj znana restauracja „U Wnuka”.

Willa „Witkiewiczówka” jest to piękna willa, zbudowana w stylu zakopiańskim, na której znajduje się tabliczka upamiętniająca obu sławnych Witkiewiczów – Stanisława oraz jego syna Ignacego, którego znamy jako „Witkacego”. Ojciec projektował budynki – szczególnie polecanym punktem spacerów po Zakopanem jest Willa „Koliba” zaprojektowana przez Witkiewicza jako pierwsza. Znajduje się ona przy ul. Kościeliska 18, obecnie Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Witkacy to barwna i wielce charakterystyczna postać zakopiańskiej cyganerii lat 30 poprzedniego wieku. Był malarzem, dramaturgiem, filozofem a także pisarzem. Jednak w latach kiedy żył i tworzył dał się poznać jako postać gorsząca plotkarzy, ponieważ był zaręczony z panną, która potem popełniała samobójstwo przy Skale Pisanej w Tatrach. Podobno przyczyniły się do tego plotki o jej rzekomym romansie z Karolem Szymanowskim.

Zakopane poszukuje ambasadorów

Zakopane poszukuje ambasadorów, którzy będą promować miasto jako najlepsze miejsce do odpoczynku, zabawy oraz do spędzenia tutaj swojego wolnego czasu. Znany wszystkim sympatykom sportu skoczek narciarski – Kamil Stoch. Na co dzień mieszka on w Zębie, ale trenuje w Zakopanem a także Krystyna Pałka – biatlonistka, która mieszka w Czerwiennem i na treningi przyjeżdża również do Zakopanego. Związali oni niewątpliwie swoje losy z tym urokliwym miastem. Jeszcze wiele innych osób ze świata kultury kojarzy nam się z miastem pod Giewontem, np. lider zespołu Zakopower – Sebastian Karpiel Bułecka. Mieszkała tutaj także aktorka Magda Schejbal – gwiazda hitowego serialu „Szpilki na Giewoncie”.

Miasto ma już listę potencjalnych kandydatów na stanowiska ambasadorów – będą to ludzie z kręgu kultury oraz sportu, którzy pomogą promować miasto. Już teraz zajmują się tym Paulina Młynarska, dziennikarka oraz prezenterka telewizyjna. Jest ona także współautorką przewodnika po Zakopanem. W jednym z filmów o Kasprowym Wierchu miasto wspierali również Adam Małysz – legendarny skoczek narciarski i Justyna Kowalczyk. Promuje miasto także burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który uważa, że jest to świetna droga dla Zakopanego.

Większość Turystów odwiedza Zakopane szczególnie zimą i poszukuje tutaj tzw. „białego szaleństwa”, parującej, wyśmienitej kwaśnicy i pięknych widoków za oknem. I takich warunków pogodowych w sezonie zimowym życzymy wszystkim narciarzom, Turystom przyjeżdżającym do Zakopanego. Natomiast latem dużo słońca by piesze wędrówki nie utrudziły zanadto. Warto czasem także spojrzeć w przeszłość tego miasta i znaleźć miejsca zaznaczone niewątpliwie ważnymi mieszkańcami i bywalcami tego miejsca. Można również przyjechać tutaj i iść z duchem czasu, np. na koncert znanych miastu artystów tupu Zakopower. Ale najlepiej połączyć swoją rozrywkę z badaniem przeszłości i poznać Zakopane od podszewki, całym sobą.