Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Nowosielski w Sarbinowie
fot.: Kvikk, CC BY-SA 4.0
Letnie kąpielisko znajdujące się we wsi nosi nazwę „Sarbinowo 213” i posiada długość sto metrów.

Sarbinowo położone jest w granicach województwa zachodniopomorskiego i jest wsią letniskową, dokładniej położoną w koszalińskim powiecie oraz w gminie Mielno. Z racji swojego bliskiego sąsiedztwa ze słynnym Mielnem, oraz nad Morzem Bałtyckim jest często odwiedzana przez turystów w każdej porze roku. Dane, które były zebrane w roku 2006 przedstawiają taki stan rzeczy: ze stałym meldunkiem mieszkało w Sarbinowie wówczas 558 osób.

Letnie kąpielisko znajdujące się we wsi nosi nazwę „Sarbinowo 213” i posiada długość sto metrów. Jest ono zlokalizowane blisko kościoła oraz ulicy Nadmorskiej. Wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku zostały tutaj spełnione, są to wymogi określone przez Unię Europejską.

Historia Sarbinowa

Szukasz noclegów w Sarbinowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sarbinowie

Pierwsze wzmianki o wsi miały miejsce w roku 1309. Niegdyś Sarbinowo położone było jedynie półtora kilometra od samego Morza, ale w XIX wieku musiało się to zmienić, ponieważ mogło dojść do najgorszego, a mianowicie do pochłonięcia miejscowości przez morze. Trzeba było temu zapobiec i  w tym celu wybudowano betonowo – kamienny mur oporowy. Stało się tak w roku 1910, a ów mur ma długość jednego kilometra. Dzięki niemu miło można pospacerować blisko plaży, mając wspaniały widok na Morze Bałtyckie. Nie ma tego złego więc, co by na dobre nie wyszło.

We wsi jest również kościół z roku 1856. Posiada on wysoką, strzelistą wieżę a także piękne witraże w oknach. Jak to w wielu kościołach zwykło się robić, także i tutaj w jego wnętrzu, na ścianach można podziwiać stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Kościół ten jest zbudowany w stylu neogotyckim i stanowi swoisty punkt orientacyjny tej nadmorskiej miejscowości.

Sarbinowo, a Nowosielski

Jerzy Nowosielski, o którym mowa była przy okazji sarbinowskiego kościółka urodził się w Krakowie w roku 1923. Był malarzem, scenografem, także rysownikiem oraz teologiem prawosławnym. W latach 1942-43 pan Jerzy uczęszczał na studia związane z ikonopisarstwem w Unickiej Ławrze Uniejowskiej świętego Jana Chrzciciela pod Lwowem, a dokładniej w Uniowie. Natomiast od roku 1945 do 47 był studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był zatem gruntownie przygotowany do swej pracy twórczej, która zresztą otrzymała wiele wyróżnień oraz nagród. W jego dorobku są prace w stylu abstrakcji geometrycznej, również sztuka sakralna i scenografia.

Jerzy Nowosielski od roku 1976 był profesorem na krakowskiego Akademii Sztuk Pięknych, a w roku 1996 razem ze swoją żoną założyli Fundację Nowosielskich. Fundacja rok rocznie przyznaje stypendia oraz nagrody dla wspaniałych i wybitnych osiągnięć, które wspierają kulturę polską.

Głównie artysta tworzył ikony i w tej kwestii jest uznawany za jednego z najwybitniejszych Polaków. W jego dorobku są również monumentalne dekoracje ścienne. Tutaj jako przykłady taki prac można wymienić miedzy innymi: Kościół w Lourdes, Dolna Cerkiew pw. Św. Jana Klimaka w Warszawie, Kościół Ducha Świętego w Tychach, Kościół Opatrzności Bożej w Wesołej i jeszcze wiele wiele innych miejsc. Jego ostatnia praca nie została jednak ukończona, a jest nią krucyfiks znajdujący się w Kościele św. Dominika w Warszawie, a dokładniej na Służewie.

Jeśli chodzi o odznaczenia, czy wyróżnienia i tytuły w posiadaniu jakich jest Nowosielski to miedzy innymi wymienić należy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w roku 2008, tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku 2000, czy nagroda pierwszego stopnia ministra kultury i sztuki w roku 1973. Co ważne w roku 2012 w Warszawie, dokładnie 11 maja w Pałacu Prezydenckim powstała Sala Jerzego Nowosielskiego. Znajduje się tam jego dziesięć prac artystycznych, które można od owego dnia otwarcia podziwiać.

Już po śmierci Nowosielskiego, która nastąpiła w roku 2011, zaledwie dwa dni po niej doszło do włamania do domu artysty i do kradzieży jego dzieł, pamiątek rodzinnych, drobnej sumy pieniędzy. Jednak udało się odzyskać fanty 5 marca roku 2011 i przekazano je Fundacji Nowosielskich. 

Stara chałupa w Sarbinowie

Wracając do Sarbinowa to znajduje się tutaj również chałupa, która z racji roku swojego powstania (1804) jest zabytkowa. Jej ściany są konstrukcji szachulcowej i wykonano je z drzewa dębowego, natomiast dach domu pokryty jest trzciną. Takie chałupy, w których zamieszkiwali rybacy nazywano wąskofrontowymi. Jednostka pomocnicza jaką jest właśnie sołectwo Sarbinowo stworzyła gmina Mielno. Należą do niej miejscowość Pękalin oraz Sarbinowo.

Dodać warto, że zapewne ważnym atutem Sarbinowa jest baza noclegowa, która nie należy do drogich jak to w większych kurortach bywa. Znajdują się tutaj w dużej liczbie domy, domki gościnne, czy pensjonaty, do których chętnie przyjeżdżają pragnący troszkę na noclegach zaoszczędzić urlopowicze. A, że blisko stąd do atrakcyjnych i większych kurortów jak choćby pobliskie Mielno, Ustronie Morskie, czy znanych letnisk jak Chłopy i Gąski stwarza idealne warunki do wypoczynku zwłaszcza letniego.