Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Na Baranią Górę z Wisły
fot.: Bartek W. / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Sam widok jest naprawdę wspaniały, ponieważ przedstawia góry nie tylko polskie, ale również czeskie i słowackie.

Wisła w Beskidzie Śląskim daje początek wspaniałej i największej w naszym kraju rzece, o tej samej nazwie co miasto – Wiśle. Barania Góra rodzi dwa potoki, i są to Czarna oraz Biała Wisełka. Później łączą się one i dodatkowo wpływają do nich wody Malinki ( potok ) by w rezultacie zamienić się w Wisłę – naszą dumę i chlubę narodową. Na Baranią Górę wyżej już wspomnianą, prowadzi ważny turystycznie szlak. Barania jest szczytem mierzącym 1220 metrów nad poziomem morza i tym samym staje się najwyższym szczytem  Śląska Cieszyńskiego (jego polskiej części).

Rezerwat przyrody Barania Góra

Znajduje się tutaj rezerwat przyrody „Barania Góra”. Jego powierzchnia wynosi 386 ha. Występują tutaj bardzo ciekawe gatunki roślin, między innymi tojad morawski, czy wierzbownica zwieszona. Przede wszystkim Barania Góra jest miejscem na wskroś doskonałym do oglądania wspaniałych widoków. Kiedyś aż tak dobrze nie spełniała swojej roli w tej kwestii, ale w momencie wykarczowania znacznych części lasów na południowych oraz wschodnich stokach świetnie się do tego nadaje. Jest tam też wieża widokowa o stalowej konstrukcji, która pozostaje dostępna dla wszystkich zwiedzających. Sam widok jest naprawdę wspaniały, ponieważ przedstawia góry nie tylko polskie, ale również czeskie i słowackie.

Szukasz noclegów w Wiśle? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Wiśle

Taka więc panorama nie może nie zachwycić wytrawnych znawców i sympatyków gór, natomiast Ci z Państwa którzy jeszcze z jakichś powodów gór nie lubią z pewnością jeszcze raz przemyślą tę kwestię ze względu na ten widok. Za chwilę postaram się wymienić te widoki, tzn co z Baraniej można przy dobrej widoczności zobaczyć, najpierw chce nadmienić co może być widać przy doskonałej widoczności. Otóż jeśli nic nie przeszkadza to ze szczytu zobaczymy sudeckie już Jesioniki. Z Baraniej Góry zobaczymy Beskid Mały, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Babią Górę, Góry Choczańskie, Tatry, Góry Strażowskie, Małą Fatrę, Jaworniki a także Beskid Morawski.

Lista jest więc dość spora. Pod Barania Górą znajduje się schronisko turystyczne, teraz jest to PTTK. Schronisko leży na polance zwanej Przysłop, na wysokości 900 m n.p.m. Zostało one otwarte w roku 1925 i wówczas było wybudowane w drewnie. Ten drewniany budynek został jednak przeniesiony do centrum miasta, a w jego miejsce postawiono murowane, które powstało w roku 1978. 

Muzeum Beskidzkie znajdujące się w Wiśle

Muzeum Beskidzkie otworzono 16 sierpnia roku 1964. Twórcą owej instytucji był Andrzej Podżorski. Muzeum nosi więc jego imię i jest ono oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Andrzej Podżorski to znany w tych rejonach zwłaszcza społecznik a także publicysta. Był on również nauczycielem. Redaktor pisma „Wyzwolenia” w latach 1919-1920, na którego łamach pisał, a także na łamach „Odrodzenia”. Podżorski jako pierwszy napisał „przewodnik po Wiśle”. Muzeum zostało uroczyście otwarte w czasie trwania I Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Swoja drogą ów Tydzień to głośna impreza o charakterze folklorystycznym. Ma on miejsce każdego roku w miesiącu sierpniu w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz w Oświęcimiu.

Koncerty nie tylko rodzimych gwiazd, ale także zagranicznych wykonawców cieszą przybyłych na to wydarzenie. Muzyka ludowa rozbrzmiewa ze wszystkich tych sześciu miast, ale festiwal to nie tylko muzyka. Bogactwo różnych folklorystycznych obyczajów, czy obrzędów. Ponadto organizacje kulturowe mogą pochwalić się podczas tej imprezy swym dorobkiem w zakresie ochrony dokumentów oraz rozpowszechniania ludowości w kulturze, co dla folkloru jest bardzo ważne. Festiwal obfituje w wiele atrakcji i miedzy innymi wymienić warto „Festiwal Folkloru Górali Polskich (Żywiec), „Wawrzyńcowe Hudy” (Ujsoły), Gorolski Święto” (Jabłonkowo), czy „Festyn Istebniański” (Istebna).

Jak nie trudno się domyślić z takim zasięgiem, zaangażowaniem tylu miast i artystów Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jednym z największych w kraju festiwali opiewających folklor i sztukę i kulturę ludową. W tym miejscu zobaczyć można bardzo ciekawe eksponaty muzealne, które dotyczą życia codziennego górali z Beskidu Śląskiego. I są to na przykład meble, ubrania, rękodzieło folklorystyczne. Nie należy zapominać również o obrazach, ponieważ muzeum w swoich zbiorach posiada niemałą kolekcję. Ich autorzy to między innymi Ludwik Konarzewski, Jan Wałach, Czesław Kuryatto oraz Paweł Steller. Prócz poniedziałków muzeum jest czynne przez cały tydzień, a wejście do niego jest za opłatą. Kiedyś obiekt był przeznaczony na karczmę ewangelicką. Jeśli wierni z dalszych stoków oraz dolin przychodzili tutaj na nabożeństwo, to po nim znajdowali azyl właśnie w karczmie. Najpierw był to budynek drewniany, by później w jego miejsce powstał murowany i wpisany 2 marca 1960 roku do rejestru zabytków.