Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Mikołajki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Mikołajki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
fot.: Wn61 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Jest to niezwykły region, jedno z ulubionych miejsc miłośników sportów wodnych, region niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym

Naszą dzisiejszą podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski kierujemy do województwa warmińsko-mazurskiego, niewątpliwie to Mikołajki o których będziemy opowiadać, to jedno z najurokliwszych miast w Polsce. Mikołajki znajdują się w powiecie mrągowskim, którego to natomiast siedzibą jest samo Mrągowo.

Mikołajki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Mikołajki położone są także na terenie regionu zwanego Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to niezwykły region, jedno z  ulubionych miejsc miłośników sportów wodnych, region niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym, a krajobrazy jakie można tutaj podziwiać, zadowolą oko nawet najbardziej wymagającego konesera piękna. To także ulubione miejsce wędkarzy, których spotkamy tutaj zawsze, o każdej porze roku.

Szukasz noclegów w Mikołajkach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Mikołajkach

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, to region wyjątkowy również pod tym względem, iż możemy spotkać tutaj niezwykłe okazy rzadkich ptaków, takie jak na przykład kormoran, który to jest symbolem Mazur czy łabędzia niemego i wiele innych. Podziwiać możemy również najróżniejsze rezerwaty przyrody czy zwiedzić Mazurski Park Krajobrazowy.

Z Mikołajek nad jezioro Śniardwy i do Mazurskiego Parku Narodowego

Największą jednak atrakcją tego regionu, są same jeziora, a wśród nich między innymi Śniardwy, największe jezioro w Polsce, Mamry, Tałty i wiele innych. Mazurski Park Krajobrazowy, które podziwiać możemy między innymi właśnie na terenach gminy Mrągowo i samych Mikołajek, to jeden z największych polskich parków krajobrazowych.

Park powstał w 1977 roku i jego głównym celem utworzenia, było zachowanie piękna i dużej wartości krajobrazu polodowcowego jezior, bo bez wątpienia, to jeziora odgrywają kluczową rolę w tym regionie. Powierzchnia całkowita Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi prawie 54 tysiące hektarów, tworząc tym samym imponującą przestrzeń do podziwiania. Śniardwy, największe polskie jezioro znajduję się również na terenie parku, tak jak na przykład jezioro Mikołajskie, dużo mniejsze, ale równie piękne. Na terenie parku znajdziemy mnóstwo okazów, rzadkich okazów ptaków, zwierząt czy bezkręgowców, których nie spotkamy w innym zakątku Polski. Podziwiać możemy również 10 rezerwatów przyrody.

Święty Mikołaj w Mikołajkach

Mikołajki to małe, ale bardzo piękne miasto, zamieszkiwane przez około 4 tysiące mieszkańców, zajmujące powierzchnię niespełna 9 kilometrów kwadratowych. Bez wątpienia ciekawa jest historia miasta o której warto wspomnieć kilka słów. Nazwa miasta została zaczerpnięta od patrona kościoła, którym jest święty Mikołaj. Niegdyś na miejscu dzisiejszych Mikołajek była osada staropruska, zamieszkiwana przez ludy bałtyckie.

Pierwsze zapiski dotyczące tego pięknego miasta, znajdziemy już w kronikach z I połowy XV wieku. Wtedy punktem centralnym miasta były dwie karczmy przy moście. Dopiero jednak w I połowie XVIII wieku Mikołajki doczekały się praw miejskich, które nadal im Fryderyk Wilhelm I, ówczesny król pruski. Od tego czasu miasto wciąż się rozwijało, dzięki czemu stawało się coraz popularniejsze, coraz częściej odwiedzane przez turystów. Im więcej odwiedzających, tym więcej inwestycji w rozwój miasta, by mogło ono stać się miastem turystycznym. Ważną datą był rok 1843, wtedy to w Mikołajkach została uruchomiona żegluga, co bardzo ożywiło miasto i to właśnie żegluga stała się główną atrakcją Mikołajek. W 1911 roku uruchomiono połączenia kolejowe Mikołajek z innymi pobliskimi miastami, między innymi z Mrągowem. Wszystko to, uatrakcyjniało miasto w oczach potencjalnych turystów. Małymi krokami, aż do roku 1920 kiedy to Mikołajki, oficjalnie stały się bez wątpienia popularną i tłumnie odwiedzaną miejscowością turystyczną.

Warto wspomnieć również o tym, że w Mikołajkach powstało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Mikołajki, dziś jest to już inna forma, sprywatyzowana i nazywa się Gospodarstwo Rybackie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przez kilka lat Mikołajki należały do województwa suwalskiego, a dokładniej do 1998 roku, gdyż wtedy województwo to przestało istnieć. W tamtym czasie jednak było drugim pod względem powierzchni województwem w Polsce.  Dziś dawne województwo suwalskie wraz z Mikołajkami i innymi miastami wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Druga Wojna Światowa a Mikołajki

Mikołajki odegrały również ważną rolę podczas drugiej wojny światowej, bowiem w trakcie działań wojennych w mieście tym prężnie działała placówka Abwehry, której szefem był komandor Wilhelm Canaris. Ta agencja wywiadowcza zatrudniała ponad 30 tysięcy pracowników, a jej centrala mieściła się w Berlinie. W Mikołajkach natomiast od roku 1940 placówka ta miała za zadanie zbierać jak najbardziej szczegółowe informacje na temat Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W Mikołajkach od 1940 roku placówka Abwehry działała pod kryptonimem Walii II.

Miasto do Polski włączone zostało w roku 1945 i ta data z pewnością zapadła wielu rodakom w pamięci. Dziś Mikołajki to jedno z ulubionych miast turystycznych, tłumnie i chętnie odwiedzane przez miłośników piękna natury, jezior i nieprzeciętnych krajobrazów.