Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Mielno, informacje ogólne
fot.: Kvikk / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
W Mielnie nie brakuje również atrakcji dla morsów, dla których to miasto przygotowane jest perfekcyjnie.

Co roczny dylemat czy wybrać morze czy góry, został zażegnany. Wybieramy się zatem nad morze. Przyjrzymy się bliżej atrakcjom i rozrywkom w Mielnie.

Kąpieliska w Mielnie

Mielno, to duża wieś położona w województwie zachodniopomorskim. Mielno położone jest nad Morzem Bałtyckim oraz nad jeziorem Jamno. Jest to miejscowość w której skorzystać możemy z letniego kąpieliska morskiego, czyli oznakowanego fragmentu wód powierzchniowych z którego korzysta duża liczba kąpiących się. Zwykle jest to brzeg jeziora, morza lub rzeki. W Mielnie, kąpielisko „Mielno 216” ma długość 100 metrów, jeśli chodzi o spełnione normy i wytyczne Mielno spełniało wszystkie wyznaczone dla wody w kąpielisku w zasięgu Unii Europejskiej.

Szukasz noclegów w Mielnie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Mielnie

Miejscowość  jest bardzo mała, zamieszkuje je niewiele ponad 3 tysiące osób, niemniej jednak jest licznie odwiedzana przez turystów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jeżeli chodzi o administrację Mielno podzielone jest na 3 części, jednak tylko jedna z nich jest jednostką administracyjną wsi i jest to osiedle Lechitów. Osiedle Przykościelne i Stare Mielno do jednostek administracyjnych wsi nie należą.

Dzielnice Mielna

Osiedle przykościelne, to najstarsza część Mielna, jednak oddzielona od plaży lasem, centrum tego miejsca to Plac Kościelny i ulica Spokojna wraz z okolicą. Ciekawostką jest to, że przez północną część osiedla przykościelnego a dokładniej przez las nadmorski przejechać możemy na rowerze, bowiem przez te miejsca poprowadzony jest międzynarodowy szlak rowerowy, dość długi, bo aż dookoła całego Bałtyku.

Stare Mielno to największa część miejscowości, która bezpośrednio graniczy z Unieściem natomiast Unieście to osada, którą zamieszkuje około tysiąca mieszkańców. To w tej dzielnicy odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne, to tutaj rozkwita życie towarzyskie. Istnieją tu budynki, które szczególnie służą turystom, chętnie odwiedzane sklepy a także czy znany deptak Kościuszki i najważniejsza część nadmorskich miejscowości- Promenada Nadmorska. To tutaj także znajdziemy liczne domy i pensjonaty oraz duże ośrodki wczasowe. Do najważniejszych zaliczyć możemy Wille Millenium czy Wille Amber.

Jeśli chodzi o oświatę, ze względu na małą liczbę mieszkańców znajduje się tutaj  jedna Szkoła Podstawowa imienia Leonida Teligi i Gimnazjum imienia  Marka Kotańskiego, które tworzą zespół szkół. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach, powstało także przedszkole publiczne. W latach 1949–1993 w Mielnie działało Państwowe Gospodarstwo Rolne Mielno, które było własnością państwa. Dokładniej mówiąc, była to forma socjalistycznej własności ziemskiej w Polsce, gospodarstwo rolne.

Mieleński Klub Sportowy

Jeśli chodzi o sport w Mielnie swoją siedzibę ma Klub Sportowy "Saturn" Mielno, powstały blisko 60 lat temu. Prezesem Zarządu jest: Dariusz Starzyński. Celem klubu jest, działalność sportowa i wychowawczą w celu zapewnienia możliwości udziału w sporcie, podnoszenie poziomu sportowego , organizacja imprez sportowych, prowadzenie różnorodnych form szkolenia sportowego. Jeżeli natomiast chodzi o realizowane działania szkolenia sportowe w różnych grupach wiekowych, udział w rozgrywkach KOZPN, działania profilaktyczne w zakresie uzależnień, organizacja imprez o charakterze rekreacyjnym i sportowym. Także klub nie tylko działa w dziedzinie sportu, dba również o rozwój młodych ludzi o to, by nie popadali w nałogi, by nie ulegali pokusom, nie sięgali po alkohol, narkotyki czy dopalacze. Klub daje młodym alternatywę, którą jest sport.

W mieście działa również Młodzieżowy Klub Regatowy „Tramp”. W klubie profesjonaliści zajmują się szkoleniem ochotników w wieku 7-19 lat w czterech klasach regatowych: Optimist- najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat, Cadet- międzynarodowa klasa jachtów dwuosobowych projektu Anglika, Jacka Holta. Kadłub skośnodenny ze ściętym dziobem, miecz szybrowy, ożaglowanie bermudzkie. Trzecia klasa regatowa to OKD (OK  DINGHY)- jednoosobowa łódź treningowo-regatowa, skonstruowana przez Knude Olsena. Jest to najpopularniejszą klasa regatowa w Polsce. Czwarta i ostatnia, to klasa regatowa Europa- jednoosobowa klasa łodzi żaglowej. Zaprojektowana w roku 1960, jako jeden z typów łodzi spełniających przepisy klasy Moth, dlatego była początkowo znana jako "Moth-Europe". Konstruktorem był  Alois Roland, pochodzący z Belgii.

W Mielnie nie brakuje również atrakcji dla morsów, dla których to miasto przygotowane jest perfekcyjnie. Od 2004 roku w Mielnie odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów, zwykle wydarzenie to ma miejsce w styczniu bądź w lutym. Funkcjonuje tu również Mieleński Klub Morsów „Eskimos”. „Eskimos”, to świetna forma rozrywki i zabawy dla ludzi w każdym wieku. Działa jakie realizuje klub, to: organizowanie wspólnej rozgrzewki i kąpieli w morzu w niedziele w okresie sezonu zimowego, organizacja imprez : otwarcie i zakończenie sezonu, kąpiel noworoczna. Klubowicze dbają o swoje zdrowie, hartują swój organizm poprzez całoroczne kąpiele morskie, dzięki czemu przystosowują swój organizm do niskich temperatur powietrza i wody.