Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Międzynarodowe Targi kształtują Poznań

Międzynarodowe Targi kształtują Poznań
fot.: Radomil talk / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Do 1925 roku w targach mogły brać udział tylko firmy polskie, albo zagraniczne, które w Polsce miały swoje filie.

Poznań jest historyczną stolicą Wielkopolski. Miasto ma bardzo ciekawą historię, współcześnie również jest atrakcyjnym miejscem dla jego mieszkańców i tłumnie przybywających turystów. Poznań, to ośrodek przemysłu, handlu, turystyki i logistyki. To także ośrodek akademicki i naukowy.

Międzynardowe Targi Poznańskie

Niewątpliwie ważnym wydarzeń, które ma miejsce w Poznaniu, są Międzynarodowe Targi Poznańskie, to największy organizator tego typu targów w Europie Środkowo- Wschodniej. Swój początek wpisały na rok 1921, od tego czasu po dziś dzień prowadzą działalność wystawienniczą. W 2013 roku udział w Międzynarodowych Targach Poznańskich wzięło ponad 10 tysięcy wystawców, z czego gości z poza granic Polski było ponad 2 tysiące. Powierzchnia Targów Poznańskich jest bardzo duża, składa się ona z 16 pawilonów o wysokim standardzie i 81 sal konferencyjnych w nowoczesnym stylu.

Szukasz noclegów w Poznaniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Poznaniu

Idea zorganizowania takich targów narodziła się wśród Polaków w 1917 roku podczas poznańskiego zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich. Targi zorganizowane miały być na wzór Targów Lipskich, pomysł jednak został wcielony kilka lat później, dopiero po wygranym Powstaniu Wielkopolskim przez Polaków. Pierwszym dyrektorem I Targu Poznańskiego (ówczesna nazwa imprezy) był Mieczysław Krzyżankiewicz. Do 1925 roku w targach mogły brać udział tylko firmy polskie, albo zagraniczne, które w Polsce miały swoje filie. Pierwsze Targi o charakterze międzynarodowym odbyły się w roku 1925, przyjęcie ich do grona Związku Targów Międzynarodowych odbyło się dwa lata później.

Lata rozwoju Targów

Olbrzymi rozwój nastąpił w latach 20 XX wieku dzięki Powszechnej Wystawie Krajowej, którą zwiedziło ponad 4,5 miliona osób. Impreza wystawiennicza trwała od 16 maja do 30 września 1929 roku, zorganizowana została z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, prezentowała dorobek odrodzonej Polski. Protektorat nad Powszechną Wystawą Krajową objął Ignacy Mościcki, a na czele Komitetu Honorowego stanął sam Józef Piłsudski. Wśród odwiedzających wystawę było ponad 200 tysięcy gości zagranicznych, w tym oficjalne delegacje z przedstawicielami rządów oraz ponad 1000 dziennikarzy z 30 różnych państw.

Zabytki Poznania a Targi

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich obejrzeć możemy wiele zabytków. Zacznijmy od Wieży Górnośląskiej wzniesionej w 1911 roku, która została zaprojektowana przez  Hansa Poelziga, niemieckiego architekta oraz dyrektora Szkoły Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, a także przez pewien czas pełniący funkcję zastępcy dyrektora berlińskiej Akademii Sztuki. Wieżę wzniesiono na wystawę wschodnioniemiecką, która  zorganizowana była przez Prusaków, i której to symbolem miała być. Na szczycie wieży znajdował się zbiornik wodny, w tamtych czasach będący największym sztucznym zbiornikiem na terenie całej Rzeszy.

Na Pierwszą Wystawę Krajową został on zlikwidowany, na jego miejscu powstała kawiarnia. Wieża choć wzbudzała zachwyt architektów, poznaniakom się nie podobała, dlatego też jej żelazna konstrukcja została przemalowana na kolor czerwony oraz niebieski. Obecnie na konstrukcji stalowej usytuowana jest ażurowa Iglica, będąca symbolem  Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Kolejnym zabytkiem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest Pałac Targowy wraz z Domem Administracyjnym. Oba obiekty powstały w 1924 roku, obecnie Pałac Targowy to dzisiejszy pawilon 12, a Dom Administracyjny, to dzisiejszy Gmach Administracyjny. Pałac Targowy, to budowla o klasycznej monumentalnej architekturze empiru, którą wieńczy herb Poznania po środku. Powierzchnia Pałacu, to około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Naprzeciw Pałacu Targowego zlokalizowany jest Dom Administracyjny z restauracją w stylu barokowym. Po wojnie budynek został odbudowany, jednak już w uproszczonej formie.  Autorem projektów obu budynków był inżynier Stefan Cybichowski, polski architekt oraz działacz społeczny.

Kolejnym zabytkiem targów jest Hala Przemysłu Ciężkiego znajdująca się za Domem Administracyjnym. Jest to wielka murowana hala projektu Rogera Sławskiego. Co ciekawe wewnątrz hali położone są tory kolejowe, które prowadzą na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Powierzchnia obiektu to około 5.5 tysiąca metrów kwadratowych.

Idąc dalej warto zajrzeć do Hali Reprezentacyjnej, jednego z pierwszych budynków przygotowanych specjalnie na Pierwszą Wystawę Krajową. Inna nazwa obiektu to Westybul lub Centralna. Powierzchnia obiektu to około 2 tysiące metrów kwadratowych, autor projektu Roger Sławski. Styl architektoniczny hali był prosty, nacechowany harmonią i umiarem.

Imprezy na Targach Poznańskich

Lista imprez, które odbywają się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich jest bardzo długa i obszerna. Wymienimy zatem kilka z nich: AQUAZOO, czyli targi akwarystyczne, Aktywni 50+, czyli targi dla osób po 50-tym roku życia, Boat Show, czyli targi żeglarstwa oraz sportów wodnych, Budma- targi budownictwa, Epla – międzynarodowe targi dla firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz gumy, ITM Polska – czyli targi „high tech”, a także m.in. targi reklamy, energetyki, rolnicze, warsztaty turystyki przyjazdowej, targi jeździeckie, targi zabawek oraz innych artykułów przeznaczonych dla dzieci oraz wiele innych. Międzynarodowe Targi Poznańskie, to wydarzenie na skalę europejską.