Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Lotniska i forty Poznania
fot.: adamchemik / Wikimedia Commons Public Domain
Jest to jeden z 18 fortów, który wchodzi w skład Twierdzy Poznań.

Poznań położony jest w zachodniej Polsce na Pojezierzu Wielkopolskim nad rzeką Wartą. Jest to dość duże miasto, pod względem powierzchni ósme w Polsce, natomiast pod względem zamieszkującej tam liczby ludności- piąte. Poznań, jest siedzibą władz województwa wielkopolskiego od 1999 roku, jest także siedzibą powiatu poznańskiego. Warto również wspomnieć o tym, że Poznań wraz z powiatem poznańskim tworzy aglomerację poznańską z takimi gminami jak: Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem w której zamieszkuje około 1 milion ludności.

Poznań Ławica

W Poznaniu położony jest port lotniczy obsługujący zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy, którym jest Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Jest to jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, znajduję się 7km od centrum Poznania. Pod względem ilości lotów, odprawianych pasażerów, poznańskie lotnisko zajmuje szóstą pozycję w Polsce. Początkowo port lotniczy miał nosić nazwę Ignacego Jana Paderewskiego, jednak Bydgoszcz uprzedził Poznań i nadal taką nazwę swojemu lotnisku. Dlatego też w 2006 roku nadano portowi lotniczemu w Poznaniu imię na cześć wybitnego polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga- Henryka Wieniawskiego. Port lotniczy Poznań-Ławica położony jest nieopodal wojskowego lotniska 31 Bazy Lotniczej Poznań- Krzesiny, oba lotniska posiadają podobne drogi startowe.

Szukasz noclegów w Poznaniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Poznaniu

Lotnisko wojskowe pod Poznaniem

Baza Wojskowa Lotnictwa znajduje się w południowo-wschodniej części miasta i została włączona w struktury NATO. Początki lotniska wybiegają daleko w przeszłość, bo sięgają aż II wojny światowej, bowiem w 1941 roku władze w okolicach lotniska zlokalizowały fabrykę Focke-Wulfa, która 3 lata później stała się obiektem nalotów amerykańskiego lotnictwa bombowego. W 1945 roku lotnisko przejęła Armia Czerwona, a w 1954 roku zostało przekazane Ludowemu Wojsku Polskiemu

Pozostając w tematyce lotnictwa, portów lotniczych itp., warto wspomnieć o poznańskim Osiedlu Lotników Wielkopolskich, to część Woli w Poznaniu w pobliżu alei Polskiej. Do osiedla dotrzeć można tylko jedną utwardzaną drogą od ulicy 5 stycznia. Osiedle znajduję się pomiędzy działkami, a obiektami przemysłowymi Woli, a terytorium Osiedla Lotników Wielkopolskich, to jedno z bardziej izolowanych osiedli w Poznaniu. Nie dociera tutaj żadna komunikacja miejska, sieć handlowa i usługowa jest tutaj bardzo niewielka. W północnej części osiedla znajduję się „Lotniskowiec”- bardzo nowoczesny teren sportowy i rekreacyjny.

Forty w Poznaniu

W pobliżu Osiedla Lotników Wielkopolskich znajduję się również znane i ważne miejsce, mianowicie jest to Fort VII w Poznaniu. Jeden z 18 fortów, który wchodzi w skład Twierdzy Poznań. Początkowo nosił nazwę Colomb, na cześć Friedricha von Coulomba, natomiast w roku 1931 zmieniono patronów na polskich w związku  tym Fort VII otrzymał imię majora Floriana Dąbrowskiego. Fort ma bardzo ciekawą historię, którą pokrótce przytoczymy. Mianowicie podczas Powstania Wielkopolskiego, Niemcy grozili wysadzeniem tej części miasta i fortu w razie ich zaatakowania. Po I wojnie światowej fort wykorzystywany był jako magazyn dla 3 pułku lotniczego, magazynowano tam amunicję.

W latach 1939-1944 w forcie zorganizowany był obóz koncentracyjny KL Posen- niemiecki nazistowski obóz zagłady, kolejno działał jako obóz koncentracyjny, następnie więzienie policyjne Gestapo oraz obóz przejściowy. Na terenie obozu śmierć poniosło około 20 tysięcy Wielkopolan. Polacy uwięzieni tam byli torturowani, rozstrzeliwani, wieszani, zrzucani ze schodów, bądź umierali sami, ze względu na bardzo ciężkie warunki tam panujące.

Obecnie prowadzone jest śledztwo prze Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni nazistowskich , które miały miejsce w latach 1939-1945 na terenie Fortu VII.Dziś na terenie Fortu II działa Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. Muzeum jest otwarte do zwiedzania. Zgromadzone są tam różne eksponaty: przedmioty codziennego użytku, korespondencja obozowa więźniów, fotografie i dokumenty więźniów oraz wiele innych. Na ścianach frontu umieszczone są tablice upamiętniające ofiary obozu koncentracyjnego.

Na terenie owego obozu zginęła duża część poznańskiej inteligencji, wielu wpływowych ludzi, działaczy społecznych i politycznych. Wśród nich m.in.: Stefan Balicki, powieściopisarz i krytyk literacki z Poznania, radny miasta Poznania- Stefan Cybichowski, rozstrzelany w styczniu 1940 roku. A także: Stanisław Kalandyk- uczony polski, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, zaatakowany i zabity w styczniu 1940 roku, Mikołaj Kiedach- doktor nauk prawnych, prezydent Poznania, działacz społeczny i polityczny, zamordowany 25 października 1939 roku oraz wielu innych, profesorów Uniwersytetu Poznańskiego, lokalnych polityków, lekarzy, księży, działaczy społecznych, artystów. Wiezieni byli tam również świadkowie Jehowy w liczbie 68 z czego 60 z tych osób została ustalona z imienia i nazwiska.
 
Obecnym właścicielem Fortu ,jest miasto Poznań, wcześniej kolejno Ludowe Wojsko Polskie i Agencja Mienia Wojskowego. Dla poznaniaków, to ważna część miasta, część historii miasta i mieszkańców.