Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Łódzka manufaktura

Łódzka manufaktura
fot.: HuBar / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5
Aż pięć lat trwały prace nad projektem i niecałe cztery lata trwała renowacja budynków fabrycznych.

Centrum Handlowe Manufaktura znajduje się w Łodzi na ulicy Drewnowskiej 58. Jest to bardzo ciekawie zaadaptowany teren po byłych budynkach fabrycznych (znajdował się tutaj kiedyś kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego). W maju roku 2006 zostało otwarte największe w Polsce Centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe. Położone miedzy ulicami Ogrodową, Karskiego, Zachodnią oraz Drewnowską.

Od kompleksu fabrycznego do nowoczesnej galerii handlowej

Cyprian Kosiński był pomysłodawcą na wybudowanie manufaktury, na stałe mieszkający w Szwajcarii, ale pochodzący właśnie z Łodzi. Aż pięć lat trwały prace nad projektem i niecałe cztery lata trwała renowacja budynków fabrycznych. Powierzchnia na jakiej rozciąga się kompleks wynosi 27 hektarów.  Ziemie jakie zakupił Poznański w 1871 roku przeobraziły się w kompleks, na którego terenie pracowały liczne tkalnie, poza tym znajdowała się tam przędzalnia, farbiarnia, ślusarnia, apretura, bielnik, drukarnia tkanin, miejsce naprawy oraz budowy maszyn, parowozownia, remiza strażacka, gazownia, budynki mieszkalne przeznaczone dla robotników, magazyny, pałac fabrykanta, kantor fabryczny. Ważne jest to, że przebudowę urządzono w taki sposób, ze zachowano tak ważną atmosferę miejsca, jego charakterystyczny wygląd. Wygląda to zatem tak, że w zewnątrz patrzymy na czerwoną i nieotynkowaną cegłę, ale od wewnątrz zastosowano jednak nowoczesne rozwiązania budowlane.

Szukasz noclegów w Łodzi? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Łodzi

Hotel w przędzalni bawełny

Jednym z ważniejszych punktów w całym kompleksie jest aż pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny. Przędzalnia wybudowana została w latach 1877 – 1878. W roku zaś 2009 swe miejsce odnalazł tam hotel posiadający cztery gwiazdki o nazwie Andel’s. Projektem architektonicznym, który tak sprawnie połączył historyczność tego miejsca z nowatorskimi rozwiązaniami zajęła się firma Virgile&Stone z Londynu natomiast pan Hilary Majewski od roku 1872 był architektem budynków fabrycznych. Warto wspomnieć również o inwestorach, bez których pewnie nic z tego by nie wyszło, a byli nimi firmy z Francji: Paris Orleans oraz Fonciere Euris.

Manufaktura posiada moc sklepów różnej maści, ale poza nimi znajdziemy tutaj jeszcze centrum rozrywki i rekreacji. Jest to miejsce, gdzie wiele ciekawych rzeczy można robić jak na przykład grać w kręgle, wspinać się po sztucznej ściance wspinaczkowej. Poza tym znajduje się tutaj kino wyposażone w piętnaście sal kinowych, wśród nich jest jedna sala z ekranem 3D. Jest jeszcze klub fitness oraz skate park. Kompleksowi kulturalnemu warto poświęcić dłuższą chwilkę, ponieważ znajdują się tutaj ważne obiekty nie tylko dla samej Manufaktury, ale dla całej Łodzi jak oddział Muzeum Sztuki. Właściwe Muzeum znajduje się przy ulicy Stanisława Więckowskiego. Głównie można tutaj oglądać dzieła sztuki awangardowej. 

Muzeum Historii Miasta Łodzi

Na znajdujących się tutaj wystawach podziwiać można historię, oraz kulturę samego miasta Łódź a także żyjących tutaj ludzi, słynnych z różnych rzeczy jak muzyka czy teatr. A trzeba przyznać, że miasto znało dużo ważnych nazwisk i dumne powinno być z tego, że wydało na świat tak zacnych ludzi jak choćby Marek Edelman, Jan Karski, czy wybitny literat Władysław Reymont. O nich jednak w osobnym tekście. Manufaktura kryje w swoich obszernych wnętrzach mniej więcej sześćdziesiąt różnych restauracji oraz kawiarenek a także centrum samochodowe. Same sklepy występują tutaj w liczbie około dwustu sześćdziesięciu. Poza tym znajduje się tutaj część usługowa, w skład której wchodzi również bank.

Ciekawostką dotyczącą Manufaktury jest to, że w jej centrum jest 3,5 ha rynek. Służy on przede wszystkim do odbywania tu koncertów, czy innych imprez masowych lub zawodów sportowych. W lato jest na rynku plaża złożona z piasku, co by w środku miasta poczuć się jak nad morzem, natomiast zimą można pojeździć na lodowisku. Uważam to za bardzo dobre wykorzystanie terenu, bo każdy znajdzie coś dla siebie i w sezonie zimowym i w letnim, aktywnie spędzi czas. Na rynku jest również wybudowana fontanna, najdłuższa zresztą w całej Europie. Woda w niej, gdy zapada już zmrok jest podświetlana i wszystko wygląda tak jakby wręcz „tańczyło” w rytmie muzyki. Zaprojektowała fontannę firma o nazwie GHESA z Hiszpanii. Po Manufakturze jeżdżą dwa trambusy. Trambus to coś na kształt tramwaju, z napędem elektrycznym. Owe trambusy nazywa się pieszczotliwie manufakturobusami (mikrobusy z akumulatorem).

Manufaktura dostała kilka wyróżnień oraz nagród jak na przykład w roku 2007 wyróżnienie w CEE Real Estate uality Awards 2006 jako najlepszy obiekt związany z handlem oraz rekreacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Inne wyróżnienie dla Manufaktury to rok 2007  ICSC Solal Marketing Awards od Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych. Kategoria w jakiej zwycięzcą była nasza Manufaktura to „Grand Opening”, czyli Wielkie Otwarcia. Inne nagrody również „wpadły w ręce” Manufaktury i za to jesteśmy wszyscy z niej dumni.