Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Kulturalny Lublin
fot.: Alians PL / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
W Lublinie nie brakuje także muzeów, które warto zwiedzić, a podczas Nocy Kultury wstęp do każdego z nich, jest zupełnie bezpłatny

Lublin, to ciekawe miasto z masą atrakcji dla mieszkańców, studentów i turystów. Szczególnie dobrze rozwinięta jest lubelska kultura.

Lubelskie Centrum Kultury

Już samo lubelskie Centrum Kultury, to bardzo znane miejsce, które czynnie uczestniczy w życiu kulturowym Lublin. Jest organizatorem wielu imprez na poziomie międzynarodowym, a wśród nich między innymi: Międzynarodowy  Festiwal „Konfrontacje Teatralne” czy Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Odbywają się tu także imprezy filmowe, takie jak na przykład „Jutro Filmu”. W lubelskim Centrum Kultury działa także Teatr Provisorium czyli teatr alternatywny, którego powstanie miało miejsce w roku 1971.

Szukasz noclegów w Lublinie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Lublinie

Alternatywny teatr w Lublinie, czyli Teatr Provisorium

Założycielami tegoż teatru byli ówcześni studenci z kierunku polonistyka z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, a wśród nich Jan Twardowski. Pierwszy spektakl wystawiono 1 marca 1972 roku, był to debiut teatru i samych założycieli. Z każdym miesiącem do teatru dołączali znakomici artyści, którzy coraz odważniej sięgali po utwory wybitnych  twórców, takich jak na przykład Czesław Miłosz czy Fiodor Dostojewski. Na deskach teatru Provisorium wystawiono pierwszą sceniczną adaptację „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, był to spektakl „W połowie drogi”. Wystawiano tam również spektakle, które zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia. W Centrum Kultury, oprócz Teatru Provisorium działa również Lubelski Teatr Tańca czy Galeria Biała i wiele innych..

Lublińskie Warsztaty Kultury

Kolejną bardzo ważną instytucją kultury w Lublinie, są Warsztaty Kultury, znajdujące się na Starym Mieście. Warsztaty Kultury mają między innymi za zadanie organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym w mieście, a do takich wydarzeń należą: Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów i inne. Noc Kultury, odbywa się co roku, w czerwcu. Uczestnictwo w imprezie jest nieodpłatne. Z całą pewnością , jest to noc pełna wrażeń, może oglądać spektakle teatralne, słuchać koncertów muzyki poważnej, gospel czy rozrywkowej. Wystawiane są także projekcie filmów, każda instytucja kulturalna w mieście jest otwarta całą noc, wszystkie biblioteki, galerie czy muzea, zapraszają do nocnego zwiedzania. 

Carnaval Sztukmistrzów, to festiwal ukazujący sztukę nowego cyrku, odbywa się regularnie, co roku (od 8 lat). Oprócz Warsztatów Kultury, wśród organizatorów jest także Kancelaria Prezydenta Miasta. W trakcie trwania festiwalu, Lublin wyraźnie ożywia. Na ulicach spotykamy ulicznych artystów, zajmujących się kuglarstwem, wystawiane są cyrkowe przedstawienia. Dodatkową atrakcją, zorganizowaną na potrzeby Carnaval Sztukmistrzów, jest Wielka Parada, która przypomina parady karnawałowe organizowane na cały świecie. Warsztaty Kultury, oprócz organizowania imprez kulturalnych w mieście, mają za zadanie również kształcenie animatorów kultury oraz działania na arenie międzynarodowej, oczywiście działania mające na celu, nawiązanie współpracy o charakterze kulturalnym ze Wschodem. 

Ciekawym przedsięwzięciem w Lublinie, jest również Europejska Fundacja Kultury Miejskiej, która szczególnie służy młodym artystom, umożliwiając im integrację w środowisku kulturalnym, rozwój oraz edukacje artystyczną. Z ramienia Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej w roku 2008 odbyła się impreza pod nazwą „ Lubelski Festiwal Graffiti”. Była to pierwsza tego typu impreza w Lublinie. Wśród artystów, biorących udział w festiwalu, było 40 wspaniałych malarzy, grafficiarzy z całej Europy. Efekt prac był powalający, graffiti, które powstało zachwyciło wszystkich, którzy mieli okazję je podziwiać.

Muzea w Lublinie

W Lublinie nie brakuje także muzeów, które warto zwiedzić, a podczas Nocy Kultury, wstęp do każdego z nich, jest zupełnie bezpłatny. W Muzeum Martyrologii „Pod Zegarami”, możemy zwiedzić cele oraz karcer, przyjrzeć się notatkom, zapiskom, korespondencji byłych więźniów. Muzeum znajduje się w byłym areszcie Gestapo. Warto zajrzeć również do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie największą popularnością cieszą się zabytki architektury drewnianej. Podziwiać możemy tu: cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna czy remizę strażacką z Bedlna.

Dla lubiących poezję i poetów, bez wątpienia wartym polecenia jest odwiedzenie Dworku Wincentego Pola w którym mieście się muzeum biograficzne, tegoż polskiego poety i geografa, odznaczonego Orderem Virtuti Militari, czyli najwyższym i najstarszym polskim odznaczeniem wojskowym, które nadawane jest do dziś, za wybitne osiągnięcia bojowe. Kultura w Lublinie, jest na bardzo wysokim poziomie. Działa tutaj wiele instytucji o charakterze kulturalnym. Do roku 2011 Lublin podejmował walkę o bardzo znaczący tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Europejska Stolica Kultury

Lublin wraz z 4 innymi, polskimi miastami, znalazł się na krótkiej liście, przechodząc tym samym do II etapu konkursu. Z całą pewnością było to wyróżnienie dla Lublina, miasta Kresów. W rozwój lubelskiej kultury czynnie angażują się władze miasta, młodzi artyści, a także sami mieszkańcy miasta, którzy tłumnie i chętnie uczestniczą w imprezach kulturalnych organizowanych w mieście, udowadniając tym samym, że kultura, sztuka, sztuka alternatywna są ważne i potrzebne.