Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Krakowskie Sukiennice
fot. Rj1979 / Wikimedia Commons Public Domain
Gotyckie Sukiennice zostały wystawione przez króla Kazimierza III Wielkiego przed rokiem 1358.

Sukiennice znajdujące się w Krakowie jest to zabytkowy budynek położony  w centralnej części Rynku Głównego. Któż ich nie zna, przecież są one jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia podczas wycieczki do Krakowa. 

Historia Sukiennic w Krakowie

Sukiennice przez wieki podlegały wielu przemianom. Ich obecny kształt nie przypomina Sukiennic z dawnych lat. Książę Bolesław Wstydliwy w 1257 roku obiecał  postawić dla ludności kramy sukienne. Początkowo stanowiły podwójny rząd złożony z kramów kamiennych, które tworzyły uliczkę w środku Rynku. Około 1300 roku aleję ze straganami zadaszono, co nadało jej wygląd hali targowej. W tej postaci Sukiennice przetrwały do połowy czternastego wieku.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Gotyckie Sukiennice zostały wystawione przez króla Kazimierza III Wielkiego przed rokiem 1358. Środkowa hala miała dostawione 2 rzędy kramów. W osi długiej było 18 kramów, które były przykryte sklepieniami, natomiast były otwarte do środka ostrołukowymi bądź półkolistymi portalami. Na północnej i południowej stronie postawiono zdwojone, ostrołukowe arkady. Ta konstrukcja do złudzenia mogła już przypominać kształtem to co znamy dzisiaj jako krakowskie Sukiennice. Budynek w stylu gotyckim zdołał przetrwać do roku 1555, kiedy to pochłonął ją jeden z pożarów, na które narażone były ówczesne miasta. Między latami 1556 a 1559 odnowiono spalone Sukiennice. Pracami kierował sam mistrz Pankracy. Zasklepił on kolebkowo wielką halę Sukiennic. Budynek ukoronowano attyką o podziałach arkadowych i posiadającą grzebień z maszkaronami według projektu Santi Gucciego. Dobudowano również kolumnowe loggie, zaprojektowane przez Jana Marię Padovano.

Przebudowa krakowskich Sukiennic

W ramach porządkowania Rynku Głównego w Krakowie postanowiono w latach 1875-1879 przebudować Sukiennice, a całość projektował Tomasz Pryliński. Dolna halę przekształcono w ciąg drewnianych kramów kupieckich, które zostały zaś ułożone wzdłuż ścian. Na osi ze wschodu na zachód dobudowane zostały ryzality oraz  parterowe podcienia w stylu arkadowym. Na szczytach ryzalitów po wschodniej stronie postawiono maszkarony przedstawiające karykatury prezydentów Krakowa. Ich autorem był Walery Gadomski a tworzył wg rysunków samego Jana Matejki. Hala dolna ozdobiona została herbami polskich miast, godłami cechowymi a także pieczęciami. Co ciekawe, podczas niemieckiej okupacji, wizerunek sukiennic umieszczony został na banknotach pięćdziesięciozłotowych, które były emitowane przez Bank Emisyjny w Polsce.

Współcześnie w Sukiennicach są 2 rzędy kramów z biżuterią, pamiątkami z Krakowa dla Turystów, widokówkami, rękodziełami itd. Na piętrze Sukiennic jest Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby dzięwiętnastego wieku. Jest to  oddział Muzeum Narodowego. Parter  Sukiennic zajmuje słynna kawiarnia Noworolski. Jeden z internautów na forum napisał: „Obowiązkowym punktem każdej naszej wizyty w Krakowie, jest pobyt w kawiarni Noworolski. Jej stylowy wystrój - przypomina kawiarnie XIX wieku. Lustra, kryształy, purpurowe obicia foteli, krzeseł i kanap - czynią Noworolskiego wyjątkowym. Ale do tego - doskonała, aromatyczna kawa w różnym wydaniu - oraz smaczne ciasta własnego wyrobu. Po kilku godzinach zwiedzania Krakowa - specjalnym relaksem - jest odwiedzenie tej kawiarni. Warto zająć miejsce przy oknie. Wówczas popijając kawę można podziwiać - Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza”.

W 2010 r. otworzono tutaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także nową atrakcję, czyli Podziemia Rynku Głównego, do której wejście znajduje się właśnie w Sukiennicach. Turyści przechadzają się pod ziemią w okolicy  Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, w tym oczywiście brukami średniowiecznych Sukiennic. To naprawdę ekscytujące przeżycie być pod ziemią i poczuć się jak w średniowiecznym Krakowie widzieć palenisko i chatę z dawnych czasów, a nad głową mieć współczesne miasto. Wspaniałe.

Sukiennice, to jeden z najbardziej znanych budynków w Polsce, służyły one nie tylko handlowi. Odbywały się w nich także przyjęcia. W 1787 roku Kraków podejmował w Sukiennicach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego bankietem na dobre kilka tysięcy gości. 

Hejnał w Krakowie

Przechadzając się po krakowskim rynku możemy usłyszeć hejnał mariacki płynący z wieży Kościoła Mariackiego. W pewnym momencie melodia hejnału urywa się. Dzieję się tak na pamiątkę pewnego zdarzenia, które stało się dawno temu, bo jeszcze w czasach kiedy na Kraków napadły wojska tatarskie. Widząc wrogów z daleka hejnalista chcąc ostrzec mieszkańców zaczął trąbić na alarm. Zanim skończył grać dosięgła go strzała z tatarskiego łuku. Na pamiątkę tego wydarzenia sygnał hejnału urywa się nagle.

Dziś hejnał mariacki jest grany o każdej, równej godzinie na cztery strony świata: pierwszy w stronę Wawelu - dla króla, drugi: w stronę Ratusza - dla władz miasta. Trzeci dla Gości, - w kierunku Bramy Floriańskiej, natomiast ostatnie – dla strażaków (trębacz też jest strażakiem), którzy mają swoją remizę za Małym Rynkiem, obok Poczty Głównej.

Krakowskie Sukiennice to jedna z tych lokalizacji, których nie powinno zabraknąć na niczyjej liście miejsc do zwiedzenia w tym urokliwym mieście. Są bardzo znane, mają swoją historię, natomiast w chwili obecnej można zaopatrzyć się tam w pamiątki dla rodziny, ale nie tylko. Jest restauracja bardzo chwalona przez klientelę, w której można napić się wyśmienitej kawy i zjeść domowe ciasto. W rezultacie pełen relaks po męczących „zakupach” i zwiedzaniu.