Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Kilka zabytków Gdańska
O Gdańsku nie sposób właściwie mówić bez poruszenia tematu Gdyni i Sopotu, z którymi to tworzy Trójmiasto.

O nadmorskich miejscowościach można by pisać i pisać, ponieważ po pierwsze jest ich ogromna liczba, od małych wsi rybackich, po wielkie miasta typu Gdańsk, czy Gdynia. Chodzi głownie o to by pokazać Państwu jak są one piękne i co ciekawego warto w nich zobaczyć, zwiedzić nie zanudzając za bardzo długimi opowieściami.

Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli Trójmiasto

Nasz wspaniały Gdańsk jest miastem portowym, znajdującym się nad Bałtykiem, a konkretniej nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do największej polskiej rzeki, Wisły. Miasto jest także centrum kulturalnym, naukowym oraz gospodarczym. Niezwykle malownicza stolica województwa pomorskiego i archidiecezji gdańskiej oraz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. O Gdańsku nie sposób właściwie mówić bez poruszenia tematu Gdyni i Sopotu, z którymi to tworzy Trójmiasto. Gdańsk to jedno z najstarszych miast, znajdujących się w Polsce. Niezbyt miła informacja, ale o wielkiej wadze historycznej jest taka, że Gdańsk jest uważany za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Przedstawię teraz kilka zaledwie zabytków jakie warto zobaczyć w tym historycznym mieście, a jest ich naprawdę mnogo. Jako pierwszy weźmy Pomnik Obrońców Wybrzeża, położony na Westerplatte, przy samym wejściu do portu, powstały na pamiątkę polskich obrońców wybrzeża we wrześniu roku 1939,  z monumentem o łącznej wysokości 25 metrów.

Pomnik jest złożony z 236 bloków granitowych, o wadze 1150 t oraz ozdobiony płaskorzeźbami i napisami. Autorami zwycięskiego projektu pomnika byli: Franciszek Duszeńko, Adam Haupt i Henryk Kitowski. Jego kształt przypomina wyszczerbiony bagnet, który wbito w ziemię. Siedem zniczy odnosi się do siedmiu dni obrony Westerplatte, bo tyle byli w stanie wytrzymać żołnierze polscy w starciu z siłami Adolfa Hitlera. Budowa trwała 2 lata, natomiast Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 9 października 1966.

Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte jest to miejsce spoczynku poległych żołnierzy w obronie Westerplatte. Potem składano tutaj także prochy zmarłych członków załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na przykład. Cmentarzyk znajduje się na miejscu zniszczonej bombardowaniem wartowni nr 5 (nikt nie przeżył wybuchu). Obszar miasta Gdańsk jest jednym z najzasobniejszych archeologicznie terenów w kraju, po dziś dzień przy powierzchni ziemi można  natrafić na ceramikę z XVII oraz z XVIII wieku.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Stojąca od 1633 r. Fontanna Neptuna jest jednym z najbardziej znanych symboli Gdańska. Każdy Turysta chciałby mieć przy niej zdjęcie co w sezonie letnim zwłaszcza, nie jest takie proste. Przeszkadzają oczywiście tłumy oblegające Fontannę, ale także chmary gołębi czekające na poczęstunek. Powstanie takiego obiektu było pomysłem burmistrza Gdańska Bartłomieja Schachmanna. Postać Neptuna nawiązuje oczywiście do związków miasta Gdańska z Bałtykiem. Twórcy to: Peter Husen a także Johann Rogge. Projekt fontanny był autorstwa niejakiego Abrahama van den Blocke. Fontanna otoczona jest przez przepiękną kratę, pochodzącą z roku 1634. Johann Karl Stender w latach 1757-1761 przekształcił misę oraz cokół fontanny, w stylu rokoko, dodając do niej przeróżne stwory morskie. Według jednej z legend gdańskich Neptun przyczynił się do powstania sławnej w mieście nalewki - Goldwasser. Wielce wzburzony, że do fontanny wrzuca się monety, uderzył swoim trójzębem w wodę. Rozbił tym samym złoto w drobne płateczki, które zdobią teraz ten ziołowy likier zwany Złotą Wodą.

Według innej legendy dotyczącej samego króla mórz oraz Gdańska raz na sto lat zwierzęta tj. lwy, orły, żółwie, które zdobią szczyty kamienic - ożywały. Tylko w tę jedną noc mogły one skosztować prawdziwego życia a także strawy. Miał wtedy miejsce wielki bal, któremu  przewodził sam Neptun. 

Bazylika Mariacka

Często jest ona nazywana "koroną miasta Gdańska". Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Największa w Europie ceglana, wspaniała gotycka świątynia. Powstawała ona aż 159 lat! Odbywało się to w kilku etapach. We wnętrzu Kościoła jest wiele świetnych dzieł sztuki średniowiecznej a także barokowej. Jako przykłady można podać m.in.: kamienną Pietę z ok. 1410 r., kopię Sądu Ostatecznego pędzla Hansa Memlinga z 1472 roku, ołtarz główny autorstwa mistrza Michała z Augsburga. Na szczycie wieży znajduje się galeryjka widokowa, z której można oglądać panoramę miasta. Jest to naprawdę miejsce godne odwiedzenia, ponieważ zapewni Państwu wspaniałe widoki, zapierające dech w piersiach. Wiedzie do niej aż ok 400 stopni. Także nie polecam raczej tym z Państwa, którzy wcześniej nie zadbają o swoją kondycję. Inaczej zadyszka murowana i niekoniecznie wyprawa zakończy się sukcesem. Jako bardzo dobrą wiadomość dla niewidomych podać mogę, że Bazylikę w Gdańsku mogą oni „zobaczyć”. Ponieważ na placu przed kościołem jest postawiona, odlana z brązu spiżowego makieta w skali 1:100.

Z pewnością warto odwiedzić Gdańsk będąc nad naszym Bałtykiem. Miasto pełne wciąż nieodkrytych tajemnic, bogate w historię i wspaniałe zabytki, które choć raz warto upamiętnić w swoim rodzinnym albumie. Bo przecież pobyt nad morzem to nie tylko pasmo opalania się i wieczornych wyjść…prawda?