Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Jedziemy do Augustowa
fot.: Platanacero / Wikimedia Commons Public Domain
Ciekawą informacją dotyczącą położenia Augustowa jest to, że obok niego płynie najkrótsza rzeka na świecie!

Augustów jest miastem położonym w województwie podlaskim i jest jednocześnie siedzibą powiatu augustowskiego oraz gminy wiejskiej o tej samej nazwie – Augustów.

Garść podstawowych informacji turystycznych z Augustowa

Data założenia tego miasta przypada na rok 1550, natomiast nadano mu prawa miejskiej w roku 1557. Ciekawą informacją dotyczącą położenia Augustowa jest to, że obok niego płynie najkrótsza rzeka na świecie! Jest nią Klonownica zwana Cichą Rzeczką inaczej, która to widnieje w Księdze rekordów Guinessa. Jej długość wynosi 0,55 do 0,8 kilometra, a jej źródłem jest Jezioro Białe Augustowskie.

Szukasz noclegów w Augustowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Augustowie

Nad tą rzeczką znajduje się most drogowy, a także kolejowy. Przez nią również pływają wycieczkowe statki Żeglugi Augustowskiej. Nazwa Cicha Rzeczka wzięła się z tego, że jej wody są po prostu ciche, spokojne, a sceneria, w której jest ona zlokalizowana także potrafi wyciszyć i napawać spokojem. Otacza ją bowiem zewsząd las. Zaś nazwa Klonownica jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać, nie pochodzi od drzewa klonu lecz od słowa klen, czyli krzywy, ukośny (klen – słowo jaćwieskie, w chwili obecnej jest to język wymarły, bałtycki).

Puszcza Augustowska

Augustów jest otoczony Puszczą Augustowską, której większość terenów znajduje się na terenach polskich, ale części lasu leżą także na Białorusi oraz na Litwie. Na jej terenie w większości płaskim są również wydmy występujące jako urozmaicenie terenu. Jakieś czterdzieści % Puszczy stanowią rzeki: Blizna, Rospuda, Czarna Hańcza oraz Niemna. Zapomnieć nie można także o jeziorach położonych w Puszczy, a są to: Sajno, Wigry, Necko, Pomorze, Białe Augustowskie, ale i inne.
 
Jeśli chodzi o florę Puszczy Augustowskiej to można tutaj zobaczyć, zachowane jedynie na tych trudnych klimatycznie terenach, gatunki jak: cis, borówka bagienna, brzoza niska, czy rosiczki. Najciekawsze moim zdaniem z nich są owe rosiczki, które to są owadożernymi roślinami. Rodzaj ten obejmuje aż sto osiemdziesiąt pięć gatunków, ale u nas w Polsce i ogólnie w Europie zobaczyć można tylko trzy gatunki. Rosiczki potrafią świetnie wabić swe ofiary, ponieważ wydzielają kropelki słodkiej i błyszczącej cieczy, która kusi owady. Rosiczki spotyka się również w domach i choć może wydawać się to fanaberią, to jest to z pewnością ciekawe doświadczenie zobaczyć na własne oczy jak roślina trawi muchę.

Większość terenu Puszczy Augustowskiej stanowią lasy sosnowe, z niewielką domieszką świerka. Znajdują się także bory wilgotne oraz bagienne, mnóstwo w tym również torfowisk. Fauna Puszczy jest także ciekawa, ponieważ występuje tu ponad dwa tysiące różnych gatunków zwierząt. Jednak w tej liczbie zawierają się owady. Jeśli mowa o zwierzętach to zacznę od ssaków jakie żyją w tych lasach, a są to: rysie, wilki, jenoty, sarny, łosie, jelenie szlachetne, zając szarak oraz zając bielak, piżmaki, bobry, czy wydry. Niegdyś można było zaobserwować w Puszczy Augustowskiej także niedźwiedzie, rosomaki, tury oraz żubry. W sprawie ptaków, które zamieszkują te tereny mamy: rzadko występującego bociana czarnego, orlika krzykliwego, kanię rudą oraz czarną. Są również dzięcioły: dzięcioł białogrzbiety, zielonosiwy oraz trójpalczasty.

Wymienić jeszcze można przy okazji zwierząt płazy, gady i ryby, które w dużej liczbie zamieszkują Puszczę. Poza tym motyle i ważki w tym prawnie chronione gatunki jak modraszek arion ( motyl ) lub z gatunku chronionych ważek występuje na przykład zalotka większa. To właśnie na terenie Puszczy Augustowskiej znajduje się Dolina Rospudy, która jest Obszarem Chronionego Krajobrazu. Występuje tutaj roślinność torfowiskowa. Ogólnie teren wymaga ochrony, ponieważ jest bardzo naturalny i piękny zarazem. Jednym z powodów, dla których Dolina Rospudy jest chroniona jest to, że na jej terenie występują rzadkie rośliny a także zwierzęta.

Jak na przykład rośliny storczykowate wpisane nawet do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Gromadzi ona gatunki zagrożone wyginięciem oraz rośliny, które już niestety wyginęły. Inne zaś rezerwaty utworzone na terenie Puszczy Augustowskiej to: florystyczny Mały Borek, Stara Ruda, Perkuć, czy Kukle. 
Przez naszą Puszczę Augustowską ciągną się szlaki turystyczne rowerowe, piesze oraz kajakowe. Ponad to jeziora tutaj zlokalizowane są rajem dla wędkarzy i sportowców a także przez żeglarzy. 

Święte Miejsce (uroczysko)

Jest to polana inaczej zwana uroczyskiem, znajdująca się nad rzeka Rospudą. Miejsce to pamięta jeszcze czasy pogańskie, a wówczas pełniło rolę uprawiania kultu religijnego. Jest tutaj kaplica, krzyże drewniane jak i kamienne, są również kapliczki i drewniany światek. Ów światek to rzeźba, figura wykonana zapewne, jak to z podobnymi obiektami bywa, przez twórcę ludowego. Od wieków właśnie w tym miejscu 24 czerwca miała miejsce uroczystość. Miejscowi modlili się i obmywali w rzece Jałówce, którą mieli za leczniczą i cudowną. Ludzie mieli tez w zwyczaju przynosić ofiary (żywność i pieniądze) i zostawiać je przy krzyżach.