Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Jastrzębia Góra w pigułce
fot.: Jarba / Wikimedia Commons Public Domain
Wybrzeże w miejscowości jest bardzo ciekawe, ponieważ występuje tutaj klif.

Jastrzębia Góra, tam i z powrotem

Jastrzębia Góra to znana wszem i wobec polska wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim i położona w gminie Władysławowo. Są tutaj ku uciesze Turystów wielbiących spędzanie swego wolnego czasu nad Morzem Bałtyckim aż trzy kąpieliska. Jastrzębia w roku 1973 była włączona do Władysławowa jako jedna z jego części. Jednak od 1 stycznia roku 2015 jest już wsią odrębną.

Miejsce ma swój niepowtarzalny klimat i urok. W sezonie zalewa je fala Turystów, którzy co roku chcą tego samego plaży, morza, słońca… Jastrzębia Góra to wszystko zapewnia a nawet jeszcze więcej. Miejsca, gdzie można dobrze zjeść, posłuchać muzyki, potańczyć, domki letniskowe i inne miejsca do miłego leniuchowania. Wybrzeże w miejscowości jest bardzo ciekawe, ponieważ występuje tutaj klif. Jego wysokość maksymalna wynosi 33,2 metrów nad poziomem morza i to najwyższe miejsce znajduje się w zachodniej części. Na wschodzie Jastrzębiej zaś jest Lisi Jar, czyli wąwóz mający długość 350 metrów. Jest on umiejscowiony na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Szukasz noclegów w Jastrzębiej Górze? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jastrzębiej Górze

Zbocza Jaru porasta las bukowy, który ma ponad sto lat. Głębokość maksymalna jaru to 50 metrów. Z Lisim Jarem związana jest także pewna historia, a dokładniej historia pewnego obelisku. Otóż w roku 1932 na terenie wejścia do jaru stał właśnie obelisk z orłem na kuli, który właśnie próbuje wzbić się w powietrze. Owa rzeźba miała upamiętnić wydarzenie, w którym rolę główną grał król Zygmunt III Waza. Dokładniej jego i jego armii lądowanie po niestety nieudanej wyprawie do Szwecji. W roku 1939 Niemcy okupujący nasz kraj nie pozostawili obelisku w spokoju i zniszczyli go. Tablica pamiątkowa z tego miejsca pozostała jednak u mieszkańców Jastrzębiej Góry i ponownie powróciła na swe miejsce w roku 1995. Legenda głosi, że król lądował właśnie tu, w Lisim Jarze.

Niegdyś to miejsce ciągnęło się na około 10 kilometrach, ale jak wiemy wpływ na to miało morze i z tych 10 zostało jedynie 350 metrów. Jednak wciąż pozostaje wyśmienitym miejscem na piesze wycieczki jak zresztą wiele innych okolic Rozewia i samego Morza Bałtyckiego. Nie wszystkie opinie o wąwozie są jednak pochlebne, ponieważ nie wszyscy przecież lubią spacerować po zacienionych i dość wąskich miejscach zwłaszcza samotnie. Na południowo-zachodniej granicy Jastrzębiej Góry znajduje się czarna Woda. Jest to potok leżący na Pobrzeżu Kaszubskim. Źródła Czarnej Wody mają swoje miejsce w leśnym rezerwacie Żródliska Czarnej Wody ( Puszcza Darżlubska ). Potok uchodzi do Bałtyku. 

Nazwa miejscowości – Jastrzębia Góra

W miejscu gdzie dziś znajduje się Jastrzębia Góra pierwszy dom wybudowany został w okresie, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, czyli już w okresie międzywojennym. Wcześniej były tutaj jedynie pastwiska jałowe a także nieprzystępne. Działo się tak, ponieważ nie istniały żadne drogi, które mogłyby doprowadzić ludzi bądź pojazdy do dzisiejszej Jastrzębiej. Służyły zatem do wypadu gąsek, choć na coś mogły się przydać ptactwu. I od tych gąsek właśnie wzięła się nazwa miejscowości. Nazwa kaszubska bowiem Jastrzębiej Góry brzmi Pilece. Gąska w gwarze kaszubskiej znaczy pila, tak więc pilece znaczy teren, na którym wypasa się gęsi.

Historia Jastrzębiej Góry

Gdy skończyły się działania wojenne I wojny światowej pewna spółka wykupiła ziemie, które dziś należą do kurortu. Później zajęto się wytyczeniem na kupionych ziemiach dróg oraz działek pod budowę domów. Owe granice przebiegają jak wytyczone w tamtych czasach po dziś dzień. Niedaleko Jastrzębiej znajduje się Góra Jastrzębska (67,8 metrów nad poziomem morza) i to właśnie od niej miejscowość bierze swoja nazwę najprawdopodobniej. Góra Jastrzębska znajduje się w bliskości Chłapowa, a dokładniej na wschód od Jastrzębiej Góry. A jeśli chodzi o nazwę miejscowości to jest jeszcze jedna opcja skąd ona się wzięła. Otóż często spotkać tu można jastrzębie, które upodobały sobie nieużytki znajdujące się w okolicach tego miejsca. Tu mieszkają więc możliwym jest, że od nich właśnie wzięła się nazwa. Jednak w czasach II wojny światowej nie brzmiała ona tak pięknie z języka polskiego, ale z niemieckiego: Habichtsberg, co w wolnym tłumaczeniu znaczy Habicht – jastrząb, a Berg to góra. 

Wykopaliska archeologiczne na terenie Jastrzębiej Góry

Na terenie miejscowości odbywały się kiedyś wykopaliska archeologiczne. Miały one miejsce w latach 1934-1936. Został wówczas osiągnięty swego rodzaju sukces, ponieważ odkryto ślady zamieszkiwania tych terenów już w epoce żelaza. Kolejne tego typu badania zostały przeprowadzone w latach 1975-1980 i tym razem odkrycia przeniosły badaczy do epoki mezolitu.

Co łączy Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego oraz Ignacego Mościckiego? Łączyła ich właśnie Jastrzębia Góra, do której chętnie przyjeżdżali kiedy już stała się modnym ośrodkiem wakacyjnym. Zwano ją wówczas nawet „Nową Warszawą” a wzięło się to stąd, że bardzo dużo ludzi przyjeżdżało tutaj właśnie z Warszawy. Ze Lwowa również wpadają tu na wypoczynek i posiadają domki letnie Tadeusz Ostrowski, czy gen. Tadeusz Rozwadowski.