Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Historia Jarosławca
fot.: Antekbojar / Wikimedia Commons CC0
Na początku swojego istnienia ta miejscowość była osadą rybacką, w której ludzie prócz łowienia ryb zbierali jeszcze bursztyn.

Jarosławiec jest wsią znajdującą się w województwie zachodniopomorskim. Wieś leży na Wybrzeżu Słowińskim i jest znana ze swojego profilu rekreacyjno-wypoczynkowego oraz rybackiego. Ciekawostką dotyczącą miejscowości Jarosławiec jest to, że na jej terenie, a dokładniej we wschodniej części położony jest poligon wojsk NATO. 

Historia Jarosławca

Pierwsze wzmianki o Jarosławcu pochodzą z XV wieku, a dokładniej z roku 1459. Wtedy stanowił on fragment domeny książąt ( zachodniopomorskich ). Na początku swojego istnienia ta miejscowość była osadą rybacką, w której ludzie prócz łowienia ryb zbierali jeszcze bursztyn. Jeśli chodzi o turystykę to zaczęła ona rozwijać się w okolicach IXI wieku. Przed rozpoczęciem działań wojennych I wojny światowej przyjeżdżali do Jarosławca Turyści z Niemiec. Byli to w szczególności ludzie związani z kręgami artystycznymi. Słynny malarz Karl Schmidt-Rottluff w latach 1920-1932  właśnie tę miejscowość wybrał dla swego wypoczynku.

Szukasz noclegów w Jarosławcu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jarosławcu

Był on studentem na Politechnice Drezdeńskiej. A był studentem architektury. Jeśli chodzi o jego sztukę to należał do nurtu modernistycznego i ekspresjonistycznego. Artysta był członkiem artystycznego zgrupowania studentów „Die Brucke” co znaczy Most. Schmidt-Rottluff malował portrety, różne formy geometryczne, płynne formy okrągłe. Malarz brał udział w wojnie i walczył na fonach rosyjskim oraz litewskim. Ciekawym faktem z jego życia jest to, że w roku 1936 sztuka przez niego uprawiana okrzyknięta została zdegenerowaną. Wiele obrazów spalono publicznie, resztę wystawiono na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Wracając do naszego Jarosławca jego nazwa urzędowo została zapieczętowana w roku 1947.  Plaże w miejscowości najpierw były pokryte piaskiem oraz kamieniami. Było tak do roku 2008. W okolicach przystani morskiej w roku 2009 zostały przeprowadzone prace. Zajęto się wówczas wykonaniem ostrogi palowej, zabezpieczeniu linii brzegowej w tym miejscu poprzez opaskę z gwiazdoblokami. Dokonano także refulacji jak również przywieziono mnóstwo piasku ( 10 tysięcy metrów sześciennych ) z Ustki, by uzupełnić jego niedobory.

Bieganie w Jarosławcu

Myśląc, pisząc o Jarosławcu nie sposób nic nie wzmiankować o Międzynarodowym Biegu po Plaży, który odbywa się tutaj rok rocznie. Jest to cieszące się wielkim zainteresowaniem wydarzenie sportowe, które ma miejsce w lipcu, a dokładniej w pierwszą bądź drugą jego niedzielę. Trasa imprezy wynosi piętnaście kilometrów i biegnie poprzez: ulice miasteczka, przez plażę, blisko klifu ( 45 metrów ) jak i przez lasy sosnowe także porastające Jarosławiec. Historia tego biegu sięga roku 1991, kiedy to odbył się bieg pierwszy raz.

Brało w nim wtedy udział czterdziestu zawodników. Liczba osób biegnących a także dopingujących ich rodzin i przyjaciół ciągle rośnie a Międzynarodowy Bieg przyciąga więcej i więcej sympatyków takich przedsięwzięć. W tym momencie na bieg przyjeżdża i bierze w nim udział około tysiąca osób, a w raz z mini „pomocnicy” w liczbie sporo większej… bo około pięciu tysięcy. Jest więc na pewno wesoło, ale przede wszystkim sportowo, zdrowo, co jak widać jest coraz powszechniejsze i coraz częściej praktykowane. Impreza nie jest anonimowa, że tak powiem. Można na niej spotkać wspaniałych ludzi sportu, prawdziwych olimpijczyków, celebrytów.

Byli tu już Marian Woronin, Irena Szewińska, Zdzisław Krzynkowiak oraz wielu wielu innych popularnych ludzi sportu. Co roku koordynuje imprezę sportową Zdzisław Ludwikowski. Natomiast organizuje ją Samorząd Gminy Postomino. Mnóstwo innych firm oraz osób prywatnych bierze udział w zorganizowaniu Biegu. Patroni medialni to prawdziwe i znane giganty na tej scenie jak Polsat News, Portal Sport.pl, Gazeta Wyborcza, TVP Szczecin, Obserwator Lokalny oraz Radio Koszalin.

Ministerstwo Sportu i Turystyki także włącza się w organizację. Co podnosi również prestiż przedsięwzięcia. Na samym Biegu się jednak nie kończy nigdy, ponieważ jest to jakby punktem wyjściowym całej imprezy. Wieczorem  odbywają się powiązane wydarzenia jak koncerty gwiazd ( występowali już Big Cyc, Grupa Operacyjna, Anna Maria Jopek czy Ryszard Rynkowski ). Poza tym odbywają się jeszcze biegi dodatkowe, pokazy i jak już pisałam koncerty sław. Już w kwietniu każdego roku ruszają zapisy uczestników. Międzynarodowy Bieg po Plaży od roku 2006 dostaje w nagrodę Certyfikat Złotego Biegu z pewnością zasłużenie.

Plaże Jarosławca

W Jarosławcu są dwa miejsca przeznaczone do kąpieli, mowa oczywiście w tej chwili o morskich kąpieliskach. Są to „Jarosławiec Wschód” oraz „Jarosławiec Zachód”. W roku 2012 „Jarosławiec Wschód” mogło pochwalić się spełnieniem wytycznych wymogów jakościowych dla wody w kąpielisku ( Unia Europejska ). Dla miejscowości to ważne odznaczenie, ponieważ dzięki niemu widomo, że bezpiecznie i czysto można korzystać z kąpieli wodnych. Sezon zaś na te kąpiele zaczyna się 16 czerwca i kończy 31 sierpnia. Jeśli natomiast ktoś jest amatorem rejsów łodzią to można to zorganizować również w Jarosławcu. Przystań morska posiada takie atrakcje.