Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Historia i zabytki Władysławowa
fot.: Montignac / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Swoją siedzibę w domu rybaka ma teraz Urząd Miejski we Władysławowie oraz Biblioteka Miejska.

Jak każde miasto w Polsce i nie tylko, także Władysławowo ma swoją historię. Przeszłość zawsze daje o sobie znać, czy to w życiu prywatnym, czy też choćby w architekturze, w zabytkach, które zwiedzane od dawna nigdy się nie nudzą, w układzie ulic i ich nazwach i w wielu innych rzeczach. Ludzie dzisiejszych czasów raczej żyją teraźniejszością, ewentualnie tym co dopiero się wydarzy, jednak trzeba pamiętać, że od przeszłości i historii nie można się odciąć – czasami na szczęście. Tak jest zdecydowanie w przypadku zabytków, które zrodziły się właśnie z wydarzeń historycznych.

Historia Władysławowa

Zaczęło się od tego, że w XII oraz XIV w. zanotowano rybacką wieś, nazywającą się Vela Ves z języka łacińskiego Wielka Wieś. W 1638 r. sejm podjął decyzję o wsparciu wojskowym Pucka. W związku z tym zdecydowano o budowie portu floty wojennej. Wystawiono więc dwa forty nazywane Władysławów i Kazimierzów.  Zaraz potem w bliskości fortu zbudowano port morski (1635 – 1636), który nosił nazwę Władysławowo. W roku 1936 ruszyła budowa portu rybackiego. Prace skończyły się, a otwarcie miało miejsce 3 maja 1938r. Port odtąd dostał nazwę Władysławowo na pamiątkę króla WładysławaIV, który to w XVII w budował tutaj forty militarne.
 
Pierwsza kaszubsko - języczna rozgłośnia radiowa znajdowała się właśnie we Władysławowie. Radio to nosi nazwę Kaszebe, ale zostało niestety przeniesione do Rumii. Władysławowo dzieli się na 5 dzielnic i sa to: Śródmieście, Szotland, Cetniewo, Hallerowo, Żwirowa.

Szukasz noclegów we Władysławowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Władysławowie

Władysławowskie zabytki

Zabytki, które za chwilę postaram się Państwu przybliżyć są we Władysławowie chronione przez prawo. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP- został zbudowany w latach 1932-1936. Jest ona jedyna w tym mieście parafią. Chrystusowcy, czyli księża pochodzący ze zrzeszenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej są we władaniu, że tak się wyrażę parafią i Kościołem. W wakacje w Kościele można posłuchać prawdziwej muzyki organowej. Koncerty mają miejsce w każdy czwartek o godz. 20:00.

Dom Rybaka we Władysławowi

Najwyżej położony punkt w tym nadmorskim mieście to właśnie Wieża Widokowa. Niektórzy twierdzą, że jeśli ktoś był we Władysławowie i nie zwiedził tego obiektu to tak jakby był w Paryżu i nie widział słynnej na cały świat Wieży Eiffla. Powstała ona w XXw. (1953-56) i pierwotnie był to hotel rybacki, skąd wywodzi się jego nazwa. Było w nim aż 150 miejsc sypialnych. Nazwa, którą znamy teraz jest jednak przekształcona. Pierwotnie na budynek mówiło się „popielówka” od pomysłodawcy – pełniącego wówczas funkcję ministra żeglugi – Mieczysława Popiela.

Swoją siedzibę w domu rybaka ma teraz Urząd Miejski we Władysławowie oraz Biblioteka Miejska. Jeśli chodzi o Wieżę, która przyłączona jest do budynku to trzeba wtrącić, że na jej 8 piętrze jest wspaniały widokowy taras. Ale dla lubiących mocne wrażenia widokowe i nie borykających się z lękiem wysokości istnieje jeszcze wyżej leżący taras – zwany kulą (63m n.p.m !) Przepiękna panorama miasta, Zatoka Pucka, Morze Bałtyckie, Mierzeja Helska a także Przylądek Rozewie….to wszystko można zobaczyć z obydwu tarasów widokowych. W Domu Rybaka znajduje się również słynne Muzeum Motyli (na III piętrze), Wystawa Magiczny Zawót Glowy ( na V piętrze) oraz mały sklep z pamiątkami z nad morza ( VIII piętro) zwłaszcza typowe kaszubskie pamiątki.

Hallerówka i pomnik generała Hallera

Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. Jest to muzeum na pamiątkę generała Hallera i położone jest przy ul. Morskiej. Utworzono je w willi, w której niegdyś generał mieszkał. Ponadto jest to muzeum przyrodnicze. Jeśli ktoś jest pasjonatem historii znajdzie we Władysławowie wiele miejsc związanych właśnie z historią. Przykładem takich miejsc mogą być również pomniki, które znajdują się w mieście. Trzymając się Hallerowa warto wymienić pomnik gen. Józefa Hallera.

W tamtej dzielnicy jest jeszcze popiersie Antoniego Abrahama. W innej dzielnicy Władysławowa – na Szotlandzie znajdziemy pomnik Męczenników Wielkiej Wsi warty zobaczenia oczywiście, jak wszystkie zabytki w tym mieście. Jest również cmentarz zamordowanych we wrześniu 1939, który znajduje się na Sosnowie, przy ulicy Gdańskiej. W okolicy Władysławowa jest wiele zabytków i miejsc, które będąc w tym pięknym nadmorskim mieście warto odwiedzić. Jako przykłady mogę podać wspaniały klif w Jastrzębiej Górze, obelisk zwany Gwiazdą Północy, znajdujący w Jastrzębiej górze, czy Wąwóz Lisi Jar.

Nie był jeszcze mowy o „wesołym miasteczku”, które znajduje się przy ul. Generała Józefa Hallera. Lunapark Sowiński zainteresować może szczególnie dzieciaki, ale to nie znaczy, że dla dorosłych nie ma tam atrakcji. Jest przede wszystkim ogromny „młyn”, z którego rozciąga się wspaniały wręcz widok na całą okolicę. Jest także kolejka górska, gokarty, przeróżne karuzele. Oczywiście można tutaj też coś zjeść. Zatem wspaniała zabawa dla całej rodziny, a przecież o to nam chodzi w zwiedzaniu nowych miejsc, w wakacjach, urlopach…,żeby miło razem spędzić czas. Ponieważ na co dzień, każdy z nas ma masę swoich spraw i mało czasu dla bliskich, wykorzystać należy każdą wolną chwilę na spotkania z bliskimi.