Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Historia i okolice Stegny
fot.: Sławomir Milejski / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
W średniowieczu przechodził tędy szlak handlowy w stronę Królewca. Pierwsze informacje na ten temat pochodzą z roku 1432.

W województwie pomorskim, powiecie nowodworskim i wreszcie w gminie Stegna znajduje się sporych rozmiarów wieś o tej samej nazwie co jej gmina, czyi Stegna. Co ważne leży ona na Żuławach Wiślanych. Rozległa równina rzeki Wisły. Powierzchnia tej krainy geograficznej wynosi jakieś 1 700 kilometrów kw. Jeżeli chodzi o samą nazwę Żuław to jest pewna nieścisłość dotycząca jej źródła. Jedna z opcji uparuje jej z pruską historią miejsca oraz ze słowem „solov”, które oznacza wyspę. Kojarzy się ją także ze słowem polskim „żuł” – namuł lub rzeczny osad. Istnieją jednak źródła, które to etymologii nazwy Żuławy Wiślane szukają w języku zamierzchłych Prusów. Otóż z litewskiego sala oznacza wyspę a zole trawę.
 
Stegna również leży nad Zatoką Gdańską oraz w sąsiedztwie Mierzei Wiślanej. Jest tutaj przystań morska rybacka, morskie kąpielisko a także lokalny węzeł drogowy. W roku 2013 wybudowano w Stegnie prywatne lądowisko wielofunkcyjne Stegna. Jego właścicielem jest firma General Aviation Sevices Sp. z o.o.. Posiada ono drogę startową trawiastą, wynoszącą czterysta osiemdziesiąt metrów. Lądowisko to jest zlokalizowane szesnaście kilometrów od Nowego Dworu Gdańskiego i znajdziemy je w ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Historia wsi Stegna

W średniowieczu przechodził tędy szlak handlowy w stronę Królewca. Pierwsze informacje na ten temat pochodzą z roku 1432. Wówczas były tu dwie osady, z których jedna była położona nad brzegiem Bałtyku natomiast druga w bliskości kościoła. Steegen była miejscem zamieszkania pomorskich rybaków a w Kobbelgrube był kościół. Z innych historycznych wiadomości dotyczących nadmorskiej Stegny pochodzą fakty z roku 1465, kiedy to polska oraz krzyżacka delegacja przyjechała tu, by rozmawiać na temat uzgodnień II pokoju toruńskiego.

Szukasz noclegów w Stegnie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Stegnie

Jako reprezentant polski w tym spotkaniu uczestniczył sam Jan Długosz. Znany nam głównie ze swojego znamienitego kronikarstwa. Był również historykiem a także wychowawcą synów samego Kazimierza Jagiellończyka. Jana Długosza nazywa się ojcem polskiej historiografii, co jest bardzo zaszczytnym tytułem i wielce zobowiązującym. Z jego życia ważnym wydarzeniem było to, że Kazimierz Jagiellończyk za zasługi postanowił mianować go arcybiskupem lwowskim, jednakże ta nominacja nie została za życia Jana Długosza potwierdzona przez Watykan, a dopiero po śmierci historyka.  Najsłynniejszym jego dziełem jest zapis „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego.

Szukamy zabytków w Stegnie

Jeśli chodzi o zabytki we wsi to jako przykład można podać Kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynię zbudowano w latach 1681 – 1683. W sercu Stegny znajduje się ten Kościół, który posiada ceglane prezbiterium. W Świątyni znajdziemy zabytkowe organy oraz malowidła podwieszone, które są wykonane na płótnie. Jest to rozwiązanie spotykane nie często. Na wieży Kościoła powiewa chorągiewka opatrzona datą 1683.

Ważnym wydarzeniem dla Stegny jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Organowy, który ma miejsce w Kościele zabytkowym, o którym było już słów kilka powyżej. Organizacją festiwalu zajmuje się Filharmonia Bałtycka imienia F. Chopina w Gdańsku.

Stegna jako punkt węzłowy kolei wąskotorowej. Informacja dla przyjeżdżających tutaj na swój coroczny urlop, wypoczynek, którzy szukają również w małych miejscowościach nadbałtyckich  atrakcji turystycznych, ale nie tylko. Otóż w Stegnie znajduje się właśnie taki punkt węzłowy turystycznej kolei wąskotorowej, którą to w przyjemnych, odkrytych wagonikach można bez problemów jechać do Sztutowa, Mikoszewa, czy do Nowego Dworu Gdańskiego.

Okolice Stegny

Warto tutaj wspomnieć o Mikoszewie, niewielkiej wsi nadmorskiej znajdującej się również w gminie Stegna. Co ciekawe miejscowość ta ma promowe połączenie ze Świbnem oraz już przeze mnie wcześniej wspomniany szlak kolei wąskotorowej. Mikoszewo jest położone na samym początku mierzei Wiślanej. We wsi jest plaża strzeżona co sprzyja letnim kąpielom, oczywiście w odpowiednich, bezpiecznych warunkach. Ostatnimi czasy miejscowość ta z rolniczej przemieniła się na iście turystyczną. Sprzyjało temu z pewnością jej położenie przy samym ujściu najdłuższej rzeki Polski, czyli Wisły do Morza Bałtyckiego.

Rezerwat przyrody znajdujący się na północ od Mikoszewa również jest ciekawym miejscem. Nazywa się on Mewia Łacha i jest dokładniej rezerwatem ptasim stworzonym w roku 1991, którego powierzchnia obejmuje sto pięćdziesiąt hektarów. Obejmuje on dwie części: gdańską oraz część znajdująca się w gminie Stegna, w bliskości właśnie Mikoszewa. W rezerwacie tym są chronione miejsca lęgowe przeróżnych rybitw a także siedliska ptaków siewkowych. W zwiedzaniu tego rezerwatu są pewne ograniczenia, ponieważ nic tak nie szkodzi ptakom jak właśnie Turyści. Można tutaj spotkać również foki szare, foki pospolite, czy bobry, które na stałe zamieszkują jezioro od strony Mikoszewa oraz jeziora pośród wydm od strony miasta Gdańsk. A i lisy można tutaj spotkać, ale jak wiemy są to drapieżniki także zagrażające ptakom.