Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju
fot.: Kolesky / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
To bardzo atrakcyjny teren rekreacyjny, tłumnie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy.

Krynicę-Zdrój rok przed wojną odwiedzało już ponad 38 tysięcy kuracjuszy rocznie. W 1937 roku powstała tam kolejka ziemno-linowa na Górę Parkową. Przyjrzyjmy się zatem Górze Parkowej, bowiem jest to jeden z głównych terenów miasta.

Z Krynicy Zdrój na Górę Parkową spacerem

Góra Parkowa, mająca 742 metry, jest szczytem w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie miasta Krynica-Zdrój. To bardzo atrakcyjny teren rekreacyjny, tłumnie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy. Na Górze Parkowej podziwiać możemy Park Zdrojowy, wyposażony w liczne atrakcje turystyczne. Do dyspozycji mamy tam liczne ścieżki spacerowe, co jest bardzo ciekawą atrakcją dla piechurów. Czekają również na nas liczne altanki, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne, a także tor saneczkowy.

Szukasz noclegów w Krynicy-Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krynicy-Zdroju

Saneczkarze z Krynicy-Zdroju

Saneczkarstwo, to niegdyś bardzo popularny sport zimowy w Krynicy-Zdrój. W mieście odbywały się nawet imprezy o randze mistrzostw Europy i świata w saneczkarstwie. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w roku 1930 w Krynicy. Kolejno w roku 1935, 1958, 1962, 1979, Krynica była organizatorem i miastem w którym odbywały się Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w tejże dziedzinie. Na Górze Parkowej na dziś dzień znajduję się kawałek starego toru o długości około 500 metrów, bowiem zaplanowana budowa sztucznie mrożonego toru nie mogła zostać zakończona. Każdego roku w okresie styczeń-luty, 500 metrowy tor, jest wykorzystywany przez miłośników saneczkarstwa. Rozgrywają się tu zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych a także dość duża impreza, którą są Mistrzostwa Polski oraz znane w całej Europie- Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

Popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców i turystów na Górze Parkowej, jest Polana Michasiowa z Altaną Michasiową. Ta niewielka polana z altaną nazwę swą zawdzięcza Michałowi Zieleniewskiemu, który to przez 30 lat pracował jako lekarz zdrojowy. W 1887 roku został on patronem tej urzekającej swą malowniczością polany, na której zwykł wypoczywać w wolnych od pracy chwilach.  Polana Michasiowa leży w połowie drogi na szczyt Góry Parkowej, oprócz wspomnianej Altany Michasiowej, znajdziemy tam również źródełko Bocianówka.

Krynica a sprawa holenderskiej księżnej

Źródełko to, jest celem spacerowiczów, szczególnie kobiet, bowiem przedstawia figurę dziecka obejmującego bociana. Rzeźba nawiązuje do starej legendy, która mówi o tym, iż woda ze źródełka Bocianówka, leczy kobiety z niepłodności. Jeszcze większą popularność woda ze źródła zyskała po wizycie holenderskiej księżnej Juliann. Księżna nie mogąc doczekać się upragnionego dziecka, poddała się kuracji, piła wodę ze źródła, po powrocie do Holandii szczęśliwie doczekała się potomstwa. Od tego czasu kobiety tłumnie przybywają do Krynicy-Zdrój, bowiem wierzą w uzdrowiskową moc wody z Bocianówki.

Na Górze Parkowej zwiedzić możemy piękny drewniany kościołek. Jest to Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej. Swój początek, kościół wpisał na rok 1864 jako kaplica zdrojowa. Projektantem tej budowli był Feliks Księżarski- polski architekt, twórca projektów kościołów, dworów, pałaców czy gmachów na użytek publiczny.

Konstrukcja kościółka jest drewniana, dlatego też budzi zachwyt wśród turystów. We wnętrzu Kościoła podziwiać możemy dwa ołtarze klasycystyczne, pierwszy z nich to ołtarz z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej, drugi to ołtarz Przemienienia Pańskiego. W 1991 roku w kościele wybuchł pożarł, zniszczeniom uległa kopuła kościoła i wieżyczka. Szybko jednak udało się doprowadzić kościół do stanu sprzed pożaru, już 2 lata później w roku 1993 znów można było podziwiać piękno i klasycyzm kościoła.
W Parku Zdrojowym znajduje się Mała Pijalnia. Tam natomiast znajduję się bardzo popularne w Krynicy-Zdrój, źródło „Jan”.

Nazwę swą zawdzięcza ono kąpielowemu, który nosił imię Jan. Jan dogadzał kuracjuszom, którzy korzystali z  uzdrowiskowych kąpieli borowinowych, przynosząc im wodę z niewykorzystanych źródeł. 200 metrów od źródła „Jan”, znajduję się drugie, bardzo znane i tłumnie odwiedzane źródło „Józef”, które nazwane zostało na cześć  doktora Merunowicza. Mała Pijalnia z dwoma źródłami czynna jest w sezonie w godzinach 10.00-18.00, w tym przerwa od godziny 14.00-14.30, natomiast poza sezonem z dobrodziejstw tego obiektu korzystać możemy w godzinach 10.00-13.00.

Flora Góry Parkowej

Na górze podziwiać możemy  liczne gatunki roślin, drzew  takie jak: daglezja zielona czy np.: jodła kaukaska bądź żywotnik olbrzymi oraz choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wydmowa i wiele innych. Ta ostatnia( sosna wydmowa) dominuje w Parku Narodowym Yellowstone. Wśród czterech  stawów na Górze Parkowej, znajdziemy staw z łabędziami. Położony jest wśród niezwykle malowniczego krajobrazu, otoczony piękną naturą, cieszy się szczególnym zainteresowaniem dzieci ze względu na żyjące tam łabędzie, które są ozdobą stawu. Jest on największy z czterech jeziorek osuwiskowych zwanych Czaplimi Stawami. Wśród gęstych krzewin Parku Zdrojowego na Górze Parkowej, znajdziemy jeszcze wiele innych atrakcji i zabytków, a wśród nich Ławeczka Kraszewskiego, powstała z okazji obchodów 50-cio lecia twórczości wieszcza.