Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Gdańska Stocznia
Pierwsze całkowicie zbudowane statki w Polsce, powstały już 3 lata później.

Gdańsk, malownicze miasta na prawach powiatu, położone nad Morzem Bałtyckim. Jest to miasto z bardzo ciekawą historią, miasto w którym działy się rzeczy ogromne ważne dla narodu polskiego. Długo można by pisać o pięknych plażach, kąpieliskach, atrakcjach jakie tam znajdziemy, ale z kart historii tego miasta, dowiedzieć się możemy o wiele więcej.

Lech Wałęsa w Stoczni Gdańskiej

Mówiąc o Gdańsku nie można nie wspomnieć o wydarzeniach z grudnia 1970 roku, czy o Stoczni Gdańskiej. Z Gdańskiem związany był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995- Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Człowiek Roku 1981, polityk, działacz związkowy i wreszcie współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”. Lech Wałęsa, to czołowa postać wydarzeń Grudnia ’70. Zanim jednak bliżej przyjrzymy się biegowi wydarzeń tamtych dni, przybliżmy sobie szczyptę wiadomości, dotyczącą Stoczni Gdańskiej.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Stocznia Gdańska, to jedna z największych polskich stoczni, powstała w roku 1945, na terenach wcześniejszych stoczni niemieckich. To właśnie na terenie Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970 roku miało miejsce stłumienie protestów oraz bardzo znamienne wydarzenie, jakim było zamordowanie trzech stoczniowców, ofiar grudnia 1970 roku. Stocznia Gdańska, to także ważne miejsce dla NSZZ „Solidarność”, bo „Solidarność”, właśnie stamtąd się wywodzi. W 1980 roku na terenie tegoż zakładu podpisano „porozumienie sierpniowe”.

Strajki w stoczni

Od 2006 roku oficjalna nazwa zakładu to- Stocznia Gdańsk SA.  Zakład w ciągu całej swojej działalności zbudował ponad 1000 statków o standardzie światowym. O stoczni na terenie Gdańska, można by mówić cofając się, aż do wieku XV, naszą uwagę skupimy jednak na wydarzeniach powojennych i na działalności stoczni już po roku 1945. 14 czerwca 1945 roku Zjednoczenie Stoczni Polskich z siedzibą w Gdańsku. Pierwsze całkowicie zbudowane statki w Polsce, powstały już 3 lata później.

Natomiast w 1950 roku stocznia rozpoczęła działalność eksportową. Zanim dojdziemy do wydarzeń z grudnia 1970 roku, warto wspomnieć, że pierwszy strajk na terenie stoczni, miał miejsce 14 sierpnia 1958 roku. Uczestnicy tego protestu upominali się o swoje prawa, domagali się poprawienia warunków pracy oraz podwyższenie skandalicznie niskiego wynagrodzenia. Strajk jednak zakończył się bardzo szybko, jego przewodniczący został usunięty z zakładu, reszta uczestników ukarana dodatkowym obniżeniem i tak już niskich pensji, a nawet wpisaniem do akt osobowych.

W 1967 roku stocznia otrzymała imię Włodzimierza Lenina. Rok 1970 to szereg bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, dla Polaków. Podwyżka cen stała się bezpośrednim powodem strajku stoczniowców w tym stoczniowców pracujących w Stoczni Gdańskiej. Wśród nich był także Lech Wałęsa, który swoją przygodę ze stocznią rozpoczął 2 czerwca 1967 roku jako elektryk okrętowy. I to właśnie stocznia im. Lenina w Gdańsku, 14 grudnia zastrajkowała jako pierwsza. Wałęsa był wtedy jednym z przywódców strajku, wchodził także w skład Komitetu Strajkowego. Już 16 grudnia stocznia została otoczona przez wojsko, a wszyscy, którzy próbowali się do niej zbliżyć, traktowani byli brutalnie. Niestety, nie pierwszy i nie ostatni raz za czasów PRL, władze wolały być przeciw swym obywatelom, zamiast podjąć z nimi jakiekolwiek rozmowy.

W wyniku wydarzeń grudnia 1970 roku w Gdańsku zginęło 6 osób. Stoczniowcy z Gdańska, pochodem kierowali się pod gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, aby porozmawiać z jego I sekretarzem Alojzym Karkoszką, ten jednak znajdował się na terenie Warszawy. Strajkujący przemieszczali się ulicami miasta, niczego nie demolując, nie niszcząc, spokojnie wracając pod siedzibę lokalnych władz partyjnych, strajkujący zostali zaatakowani przez MO petardami i łzawiącymi granatami. Władze Gdańska, nie podjęły ze strajkującymi stoczniowcami żadnych rozmów.

Wracając do historii Stoczni Gdańskiej, warto wspomnieć, że lata 80 były w Stoczni Gdańskiej okresem niezadowolenia z braku demokratyzacji państwa, nawet zniesienie stanu wojennego w roku 1983 nie zmieniło tej sytuacji. Jeszcze w 1987 roku, kiedy to papież Jan Paweł II przybył do Gdańska, aby złożyć kwiaty i pomodlić się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, otoczony był przez oddziały ZOMO.

Upadłość Stoczni Gdańskiej

1 listopada 1988 roku Stocznia Gdańska została postawiona w stan likwidacji, mimo tego, że osiągała najlepsze wyniki ekonomiczne wśród stoczni polskich. 1 stycznia 1990 roku Stocznia Gdańska, została przekształcona w Spółkę Akcyjną, sytuacja jej pogarszała się jednak z miesiąca na miesiąc i w 1996 roku ogłoszono upadłość spółki, mimo tego produkcja statków nie została przerwana. Przy Radiu Maryja powstał nawet Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej. Kolejne lata, to kolejne przeobrażenia Stoczni Gdańskiej w wyniku których teren stoczni został pomniejszony do 6,5 ha. Dziś na stronie Stoczni Gdańskiej, wyczytać możemy, że stocznia wyzbyła się długów i w końcu może inwestować w przyszłość. Prezes stoczni- Łasiński, podziękował swoim pracownikom za oddanie i zaangażowanie.

Dla Gdańska, dla gdańszczan i dla każdego Polaka, Stocznia Gdańska, to miejsce szczególne, to miejsce gdzie tworzyła się historia, którą każdy Polak znać powinien.