Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Garść historii Karpacza
Świątynia Wang jest uważana za najstarszy Kościół w Polce zbudowany właśnie z drewna.

Surowy klimat górski Karkonoszy choć nie należy do przyjaznych, zwłaszcza zimową porą niezmiennie przyciąga w swoje rejony licznych Turystów, pasjonatów pieszych wędrówek tudzież miłujących historyczne zabytki ludzi. Jednym z ciekawszych, tego właśnie typu obiektów, jest Świątynia Wang w Karpaczu. Sam Karpacz to miasto położone w województwie dolnośląskim i w powiecie jeleniogórskim. Jego powierzchnia wynosi 37,99 km kw. natomiast liczba ludności to wg danych z grudnia 2013 r. wynosiła 4808. Położenie Karpacza u samych stóp Śnieżki jest niezwykle malownicze i wygodne dla odwiedzających.

Karpacz pojawia się na łamach historii

Pierwsze wzmianki o mieście Karpacz datuje się na koniec XIV wieku. Ale osada tak zwanych poszukiwaczy złota założona została na tym terenie w wieku XII. W połowie XIX w. ma miejsce znaczny rozkwit miasta, ponieważ przyjeżdża do niego coraz więcej Turystów, co skutkuje budową gospód, hoteli i innych miejsc przydatnych turystyce. Turystyka pielgrzymkowa kwitnie, dlatego, że Karpacz znajduje się na jej szlaku.

Szukasz noclegów w Karpaczu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karpaczu

Jeśli chodzi o czasy bardziej nam przystępne również obfitują one w wydarzenia znaczące dla Karpacza. Otóż w 2012 r. powstał tutaj tunel, znajdujący się pod stokiem „Kolorowa”. Pozwala on na ruch samochodowy z centralnego komunikacyjnego ciągu miasta. Przez ów tunel prowadzi jezdnia dwupasowa, ale nie ma niestety chodników dla ruchu pieszego. 

Również w roku 2012 zamknięto starą przychodnię zdrowia w celu wybudowania nowej, bardziej nowoczesnej i lepiej wyposażonej. Budowa została zakończona w roku 2014 i wówczas miało miejsce jej uroczyste otwarcie.

Na 30 lat została zawarta umowa dotycząca dzierżawy miejskiego stadionu. Ma powstać tam Górskie Wysokościowe Centrum Piłkarskie, czyli obiekt na poziomie, zadaszony ze sztuczną murawą a także hotel i parking podziemny na 160 samochodów.

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang jest to Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znajdujący się w Karpaczu. Wybudowany został on w Norwegii (miejscowość Vang leżąca nad jeziorem Vangsmjosa) i przeniesiony do Karpacza (Karkonosze) w roku 1842. Zbudowany został z bali sosnowych w XII i XIII wieku. w stylu norweskich kościołów klepkowych inaczej słupkowych. Świątynia Wang jest uważana za najstarszy Kościół w Polce zbudowany właśnie z drewna. Historia Świątyni można powiedzieć jest burzliwa, ponieważ wędrowała ona często z miejsca na miejsce. Otóż w wieku XIX ludność z okolic kościoła stwierdziła, że jest on zbyt mały na jej potrzeby.

Ażeby wybudować nowy musieli się zapożyczyć. Wang był wówczas zniszczony jednak można było go sprzedać, rozebrać a na koniec odbudować, ale już w nowym miejscu. Jan Krystian Dahl – malarz norweski namówił króla Prus Fryderyka Wilhelma IV do kupna kościoła dla muzeum w Berlinie. Najpierw trafił on do Szczecina, później do Berlina. Nie został tam jednak na długo, ponieważ pewna hrabina tak się składa, że dodatkowo przyjaciółka króla, Fryderyka von Reden, namówiła Go, żeby kościół pozostał w Polce, a dokładnie na Śląsku. Gmina, o której była mowa potrzebowała swojej świątyni, ponieważ żadnej na tamtym terenie nie było. W Karpaczu Górnym znalazł się w 1842 roku.

Norweski łącznik

Niestety z Norwegii, w czasie transportu, nie dotarły wszystkie części świątyni. Jak pisał kierownik budowy dotarła tylko jedna piętnasta części, cała reszta była w trakcie budowy rekonstruowana na podstawie rysunków. Trzeba dodać, że do budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Było to możliwe tylko dzięki złączom ciesielskim, oczywiście drewnianym. Niektóre elementy dodano, m.in. krużganki i okna w nich, oraz wieżę.

Natomiast 4 kolumny stojące w samym środku Kościółka są oryginalne, podobnie jak pięknie rzeźbione portale i rzeźby lwów nordyckich. W roku 1846 r. Jakub z Janowic wyrzeźbił w drewnie krucyfiks, który zdecydowanie zasługuje na Państwa uwagę. Ciekawostką jest, że został on zrobiony w pniu z drzewa dębu i użyto tylko jednego pnia. Z czasem została również dobudowana dzwonnica kamienna, z myślą o ochronie Świątyni przed wiatrem górskim. Prace konserwatorskie miały miejsce w 1963-1965. Zrobiono wówczas szereg prac, które miały poprawić też komfort wiernych odwiedzających kościół tj. ogrzewanie, instalacja elektryczna, a także odmalowano niektóre drewniane elementy i zmieniono krycie dachu z łupku na gont (wg norweskiego trendu).

Przy Świątyni Wang znajduje się cmentarz, na którym pochowany został Tadeusz Różewicz. Wspaniały polski poeta, prozaik a także dramaturg. Podczas  wojny światowej Różewicz działał w konspiracji. Jego ówczesne pseudonimy to „Gustaw”, „Zbych”. Walczył też w Armii Krajowej jako „Satyr”. Mimo walki, która pochłaniała pewnie większość czasu poety pisał wiersze a także redagował pismo o nazwie „Czyn Zbrojny”. Prawdziwy polski patriota i podziwiany przez wielu poeta, czerpiący inspiracje z takich sław jak Wieszcz Narodowy Juliusz Słowacki czy Stefan Żeromski, lub poeta Bolesław Leśmian. Zmarł 29 kwietnia 2014r. zgodnie z testamentem poety zostały jego prochy pochowane właśnie w Karpaczu. Na owym cmentarzu spoczywają również osoby zmarłe w górach, czyli nieszczęśliwi Turyści, którym przydarzyła się tragedia podczas górskiej wędrówki, a także wierni z okolicy.