Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Festiwalowy Sopot
Stankoa / Wikimedia Commons Public Domain
Najważniejszą imprezą odbywającą się na scenie Opery Leśnej jest Sopot Festiwal, początkowo noszący nazwę Międzynarodowy Festiwal Piosenki, od 2014 roku Polsat Sopot Festiwal.

Sopot, piękne miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim. Jedno z ulubionych miast Polaków, często wybierane na letni wypoczynek. Sopot to czyste plaże, piękne secesyjne kamieniczki, sezonowe ogródki, najdłuższe molo na Morzem Bałtyckim i wiele innych, ciekawych atrakcji i zabytków.

Opera Leśna w Sopocie

Pisząc o Sopocie nie można pominąć Opery Leśnej, która jest ważnym obiektem kulturalnym dla całego kraju. Znajduje się na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zacznijmy więc od historii tego jakże pięknego, leśnego amfiteatru, który swój początek wpisał na rok 1909. Już 11 sierpnia, miesiąc po otwarciu obiektu wystawiono tam pierwsze przedstawienie „Obóz nocny w Grenadzie” Conradina Kreutzera.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Na lata 1915-1919 przypada przerwa w działalności sopockiej Opery Leśnej. Kolejno co roku wystawiano tam znakomite przedstawienia, dzieła, które cieszyły się niemałą popularnością. W czasach wojny obiekt uległ indoktrynacji niemieckich nazistów. Po wojnie, aż do 1961 roku Opera Leśna działała tylko okazjonalnie. Duże zmiany przyniósł rok 1964, który okazał się rokiem przełomowym, Opera została poddana znacznej przebudowie, co przyniosło jej bardzo pozytywny efekt, w tym roku również na sopockiej scenie wystawiono „Halkę” Moniuszki przez Operę Bałtycką.

W kolejnych latach wystawiana tam dzieła takie jak: „Jezioro Łabędzie” wystawione w roku 1968 przez Operę Bałtycką, „Zemsta nietoperza” z roku 1977, rok później koncert zespołu „Slyde”. W 1981 roku sytuacja jaka zaistniała w Polsce, spowodowała zamknięcie obiektu na kilka lat. Dopiero w roku 1984 wznowiono Festiwal Sopocki. Rok 2009 był  bardzo ważnym rokiem dla Opery Leśnej, bowiem świętowała ona swoje 100-lecie. Następnie przez chwilę obiekt znów został wyłączony z użytkowania, tym razem jednak z powodu remontu, który ciągnął się przez dwa lata do maja 2012 roku. Dzięki temu cechą charakterystyczną Opery Leśnej jest bardzo dobra akustyka, nowoczesność i dużo miejsca, bowiem widownia została powiększona do ponad 5500 osób z czego większość to miejsca siedzące.

W 1997 roku do użytku oddano również salę koncertową posiadającą widownię aż na 300 osób, która umożliwia działalność również w sezonie jesiennym i zimowym. Sala koncertowa jest również siedzibą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Dzięki ruchomej scenie, można zmieniać scenerię dowolnie, dzięki temu sala koncertowa służy także jako miejsce imprez firmowych, pokazów mody, bankietów, a także wesel. W okresie jesienno-zimowym odbywają się tutaj także koncerty w ramach Sopot Jazz Festiwal.

Sopot Festiwal w Operze Leśnej

Najważniejszą imprezą odbywającą się na scenie Opery Leśnej jest Sopot Festiwal, początkowo noszący nazwę Międzynarodowy Festiwal Piosenki, od 2014 roku Polsat Sopot Festiwal. Jego pomysłodawcą był Władysław Szpilman, który słusznie zauważył, że Polsce potrzebna jest muzyka. Festiwal zyskał sobie sławę w Europie i na świecie.Na scenie pojawiali się różni wykonawcy, prezentujący różne style muzyczne.

Zwykle pierwszy dzień imprezy poświęcony był piosence polskiej, drugi natomiast był dniem przeglądu zagranicznej piosenki, wokalistów z całego świata, natomiast dzień trzeci był pięknym podsumowaniem festiwalu pod nazwą „Piosenka nie zna granic”. Mimo, że Polsat Sopot Festiwal (obecna nazwa) przeszedł od tamtego czasu wielką metamorfozę, istnieje po dziś dzień, a ojcem imprezy zawsze pozostanie Szpilman, który był wybitnym pianistą, wszechstronnie utalentowanym człowiekiem a także dyrektor muzyczny Polskiego Radia.

Gwiazdy w Sopocie

Sopocka scena gościła wiele wspaniałości polskiej i zagranicznej muzyki. Wystąpili tam: Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Maria Peszek, Whitney Huston, Animals, Czesław Mozil, Elton John, Grzegorz Markowski, Kayah, Paul Anka, Zakopower, Jethro Tull, Lionek Richie, Justyna Steczkowska, The Kelly Family, Vaya Con Dios, Deep Forest, La Boucle i wiele innych znakomitych głosów. Swoje jubileuszowe obchodziło tam wiele gwiazd polskiej sceny rozrywkowej.

Sopockie festiwale

W Sopocie cyklicznie odbywają się również inne, ważne dla kultury polskiej imprezy. Do jednej z nich zaliczyć możemy: Sopot Film Festiwal, międzynarodowy festiwal filmowy, który w Sopocie odbywa się od 2001 roku. Podczas festiwalu corocznie przyznawane są statuetki „Parasolnika” w kategorii- film. Następnie kolejna ważna impreza muzyczna- Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT SOPOT, odbywający się co rok w maju. Jako swój główny cel konkurs stawia sobie zadanie podjęcia dialogu z różnymi krajami z całego świata. Festiwal jest jednym z największych przedsięwzięć w Polsce w którym udział biorą dzieci, młodzież i dorośli. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: muzyka sakralna, muzyka świecka, gospel, jazz oraz spirituals.

Warto wspomnieć również o: Międzynarodowym Festiwalu Literackim, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Festiwal Non-Fiction, H&M Loves Music- cykl letnich koncertów czy Festiwal Poezji w Sopocie, odbywający się co dwa lata. Sopot, to świetne miejsce dla lubiących muzykę, sztukę, film i dla tych, którzy z chęcią oddadzą się tym przyjemnościom