Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Festiwale i Muzea Ustki
fot.: Maria Golinski / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5
Jest to dzień pełen zabaw, atrakcji zarówno dla najmłodszych oraz i dla dorosłych.

O urokach Ustki można napisać książkę, bowiem jest to bardzo piękne, urokliwe i malownicze miasteczko, położone w północnej Polsce nad Morzem Bałtyckim. Ustka położona jest w centralnej części wybrzeża, to miejsce tętniące życiem, pełne słońca i pełne wczasowiczów. Na usteckich plażach trudno o nudę, szczególnie dobrze rozwinięta pod względem turystycznym jest część wschodnia.

Dożynki Rybne w Ustce

Ustka obchodzi corocznie swoje święto - Święto Ustki Dożynki Rybne, które fetowane jest 14 sierpnia. Jest to dzień pełen zabaw, atrakcji zarówno dla najmłodszych oraz i dla dorosłych. Organizowane są pokazy, konkursy związane z rybołówstwem oraz poczęstunek z rybnymi przysmakami. Imprezę kończy koncert znanych i lubianych wokalistów i zabawa pod gołym niebem na usteckiej Promenadzie.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Ustecki Festiwal Sztucznych Ogni

W Ustce co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni. Swój początek festiwal zapisał na rok 2001, rok 2002 był rokiem bez festiwalu. To okazja do świetnej zabawy. Zwykle festiwal rozpoczyna się w pierwszym weekendzie lipca i trwa 3-4 dni. Jubileuszowa X edycja festiwalu trwała tylko dwa dni, była mocno okrojona ze względu na złe warunki pogodowe. Jest to jednak okazja do przeżycia niezapomnianych wrażeń, kolorowe, małe, ogromne, tylu sztucznych ogni na pewno nie zobaczymy na żadnej imprezie.

Śpiewają w Ustce

Ustka to również miejsce Nadbałtyckiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej o Bursztynowe Słoneczko, którego organizatorem jest Dom Kultury w Ustce. Festiwal gromadzi młodych wokalistów z całej Polski. Zwykle najpierw odbywają się przesłuchania młodych artystów w usteckim Domu Kultury, następnie jury wybiera laureatów, których ogłoszenie ma miejsce podczas galowego koncertu, który ma miejsce na scenie Promenady. Festiwal jest bardzo lubianą imprezą prze dzieci. Młodzi wokaliści mają szansę na rozwój, na zaprezentowanie siebie, dzięki takim inicjatywom jaką jest właśnie Festiwal o Bursztynowe Słoneczko w Ustce.

Bielsko-Biała i Ustka

W Ustce odbywają się również inne imprezy cykliczne, cieszące się dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Należą do nich: Impreza żeglarska "Cała naprzód", Impreza muzyczna "nbar on the beach", Mistrzostwa Polski w Beach Soccer, Mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu bursztynu "Złoto Bałtyku", "Bielsko Biała i Beskidy w Ustce" i inne. Wszystkie imprezy odbywają się zwykle w okresie wakacyjnym, dzięki temu są tłumnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, to również właśnie te imprezy, są atrakcją i rozrywką dla turystów.

Ustka dla dzieci

Ustka jest miastem bardzo lubianym przez dzieci, czeka tutaj na nich moc atrakcji, a żeby móc aktywnie spędzać czas, bo jak wiemy dzieci nie lubią nudy. Jest wiele miejsc w których dzieci oddać się przygodzie. Czeka również na nich lekcja historii i podróż po usteckich muzeach, które funkcjonują w taki sposób, że zainteresują nawet małego turystę. Zacznijmy od Muzeum Minerałów, ulubione muzeum dzieci. Wystawa muzeum prezentuje różne minerały, skamieniałości, muszle morskie z całego świata, co wzbudza zachwyt i zainteresowanie dzieci. Znajdziemy tutaj również największy kryształ górski w Polsce oraz jajo i szkielet dinozaura. W muzeum możemy zakupić również pamiątki, ozdoby czy biżuterię z kamieni półszlachetnych. Zarówno lokalizacja jak i ceny biletów zachęcają do odwiedzin. Bilet normalny kosztuje zaledwie 2zł, natomiast ulgowy 1zł, muzeum zlokalizowane jest przy Promenadzie Nadmorskiej.

Muzeum słodkości w Ustce

Kolejnym usteckim muzeum godnym uwagi jest Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa, powszechnie znane jako Muzeum Chleba. Jest to prywatne muzeum, które swą działalność rozpoczęło w 1998 roku. Muzeum, którego właścicielem i założycielem jest Pan Eugeniusz Brzóska, jest jedynym takim muzeum na Pomorzu oraz jednym z pierwszych w Polsce. Możemy tutaj zobaczyć jak wyglądał proces wytwarzania produktów piekarniczych, kiedy to jeszcze nie było takiego sprzętu jak dziś. Zobaczymy także lodówkę, która działa bez użycia prądu, stół do przerabiania ciasta piernikowego, który jest najstarszym eksponatem w muzeum, mnóstwo foremek do wypieku ciasteczek, przedwojenny automat do sprzedaży cukierków, które największym zainteresowaniem cieszą się wśród dzieci. Bilet wstępu do muzeum kosztuje: 6zł- normalny i 4zł ulgowy. Przy muzeum znajduję się także sklep piekarniczo- cukierniczy Pana Brzóski, który działa nieprzerwanie od 1945 roku. Możemy tutaj skosztować lokalnych wypieków czy napić się pysznej kawy.

Zwiedzając usteckie muzea, można bardzo miło spędzić czas. Kolejnym muzeum na naszej trasie wycieczkowej powinno być Muzeum Ziemi Usteckiej, które prezentuje wystawę regionalną dotyczącą nieistniejącej stoczni oraz wystawę dotyczącą samej Ustki. Muzeum otwarte zostało 27.06.2000 roku. Od tego czasu muzeum stało się ważnych miejscem kulturowym w Ustce, a także miejscem spotkań stowarzyszeń, wystaw czasowych czy miejscem w którym poruszane są dyskusje na ważne tematy dla miasta.  Zobaczyć tu możemy: różne modele pływające takie jak kutry, łodzie ratunkowe, a także strój kąpielowy z początku XX wieku czy 100-letnią łyżwę. Bilet normalny kosztuje 6zł, ulgowy 5zł. Usteckie muzea, to miejsca w których na chwilę możemy cofnąć się w czasie czy obejrzeć wspaniałości, których w żadnym innym miejscu nie znajdziemy.