Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Dzieje krakowskiego Kazimierza

Dzieje krakowskiego Kazimierza
fot.: Anna Saini / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Wiele miejsc w Żydowskim Kazimierzu przypomina nam o Żydach, jest pomnikiem pamięci o nich i o ich działalności na naszych ziemiach.

Mówi się o nim nie tylko, jak w tytule, Krakowski Kazimierz, ale również Żydowski Kazimierz. Żydowski ze względu zamieszkiwania tutaj, w bliskim sąsiedztwie, chrześcijan oraz Żydów. Pojawili się oni na tych terenach już w XIV wieku, a konkretnie w drugiej jego połowie. Prowadzili wówczas osobne jakby miasto w mieście, rządzone przez rabinów – żydowskich duchownych oraz przez starszyznę rodową.

Żydowski Kazimierz

Natomiast w XIX oraz w XX wieku Żydzi krakowscy „rozlali” się po całym Kazimierzu, ale nie tylko, ponieważ Stradom (pobliska dzielnica Krakowa) także była oblegana przez tę nację. Byli wśród nich liczni przedsiębiorcy budowlani, architekci jak i inwestorzy, którzy czynnie i z wielkim poświęceniem brali udział w rozbudowaniu swej dzielnicy. Zostało im to hojnie odpłacone, bo w roku 1867 przyznano Żydom równe prawa obywatelskie.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Przed wybuchem drugiej wojny światowej na terenie Kraka znajdowało się więcej niż 64 tysiące Żydów. Ich kultura, obyczaje i struktury rozwijały się śmiało swoim torem aż do nieszczęsnej wojny, w której to Hitler i jego brygady rozgromiły tę, szczególnie przez siebie znienawidzoną, mniejszość narodową. Żydzi głównie na Kazimierzu rozwijali swoje instytucje, swą oświatę, kulturę, czy sport. Były też partie polityczne Żydowskie, które to w parlamencie polskim odzwierciedlały ich sprawy. Oczywiście Kazimierz spełniał jedną z najważniejszych funkcji dla Żydów, jaką była ostoja religijna. Znajdowało się tutaj wówczas sześć synagog ortodoksyjnych oraz jedna synagoga postępowa (położona na Podbrzeziu).

Pomniki pamięci w Krakowie

Historia polskich żydów to również historia słynnych uczonych, którzy wiele wnieśli do żydowskiej oświaty na przykład. Zakładano tutaj szkoły elementarne, tak zwane, chedery oraz talmud-tory. Były również jesziwy. W nich natomiast uczyli się przyszli rabini. Przyszła elita. Wiele miejsc w Żydowskim Kazimierzu przypomina nam o Żydach, jest pomnikiem pamięci o nich i o ich działalności na naszych ziemiach. Jest miedzy innymi teatr Żydowski leżący przy ulicy Bocheńskiej, Synagoga Remu przy ulicy Szerokiej 40, Stary cmentarz przy synagodze Remu, Dom Modlitwy Bractwa Psalmowego mieszczący się przy ulicy Meiselsa 18.

Przeważająca ilość Żydów, którzy na swoje siedziby wybrali właśnie Kraków, wcześniej zamieszkiwała tereny niemieckie. Stamtąd można powiedzieć, że uciekli, ponieważ poszukiwali lepszych warunków do życia, bezpieczeństwa, którego nie mogli zaznać u Niemców. W 1494 roku w Krakowie miał miejsce poważny pożar. Niestety o spowodowanie go zostali oskarżeni właśnie Żydzi. Po tym niemiłym incydencie większość z nich wyprowadziła się z Krakowa właśnie do Kazimierza. Może chcieli tym zamanifestować swoja niewinność, może chcieli po prostu przenieść się na tereny bardziej odpowiednie swoim zdaniem, tego nikt z nas już się niestety nie dowie. Być może tam choć przez drobną chwilę byli szczęśliwi budując swoje małe miasto.

Festiwale krakowskiego Kazimierza

W czasach współczesnych w Krakowie mieszka zaledwie około 150 osób narodowości żydowskiej. Swego rodzaju moda na wszystko co żydowskie rozpoczęła się jakiś czas temu między innymi dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej. Wydarzenie to ma miejsce już od roku 1988 roku, a pomysłodawcami byli Krzysztof Gierat oraz Janusz Makuch. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się jak wygląda i jak się kształtuje dziś żydowska kultura – to serdecznie zapraszamy. To wszystko i o wiele więcej można zobaczyć właśnie na owym Festiwalu. Co roku festiwal Kultury Żydowskiej to wielkie, ciekawe wydarzenie kulturowe.

Mają wówczas miejsce liczne koncerty, warsztaty, wykłady, happeningi a także dyskusje. Można powiedzieć, że najważniejszy z całego Festiwalu jest jeden koncert, który nazywa się „Szalom na Szerokiej”. Rozbrzmiewa wówczas przez kilka kolejnych godzin muzyka żydowska, która pochodzi z całego globu. Słynny jest także głośny film o tej samej tematyce, „Lista Schindlera, wyreżyserowanego przez samego Stevena Spielberga. Dziś Kazimierz jest po prostu modny i zdecydowanie przyciąga turystów, którzy mogą tutaj zrelaksować się, zabawić, ponieważ znajduje się na Kazimierzu bardzo dużo kawiarni, klubów nocnych, pubów i wiele innych miejsc nocnych rozrywek.

Festiwale oraz inne plenerowe imprezy maja miejsce w tej dzielnicy, zwłaszcza latem, co przyczynia się do jeszcze większego zainteresowania miejscem. Wiele miejsc wyższej kultury ma swe siedziby właśnie na Kazimierzu. Mowa tutaj miedzy innymi o Muzeum Galicja, o Teatrze Nowym, Teatrze Żydowskim, czy o Teatrze Eloe. Warto wspomnieć również o zabytkowych obiektach znajdujących się na krakowskim Kazimierzu. Są pośród nich Kościoły, na przykład Kościół Bożego Ciała i Kościół Paulinów na Skałce, cmentarze, synagogi, dawny rynek a także rzeźnia leżące na Placu Nowym i Mykwa Wielka, czyli budynek zabytkowy przy ulicy Szerokiej 6. Powstały w roku 1567 z łaźnią rytualną, która znajdowała się w podziemiach obiektu. W czasie II wojny światowej został niestety zniszczony, ale odnowiono go już w czasie pokoju.