Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Dwa Brzegi Kazimierza Dolnego
fot.: Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Od tego czasu miasto przeżywało swoje wzloty i upadki, wiele znamiennych wydarzeń, które wpisały się w historię Polski, miało miejsce właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Kazimierz Dolny, położony nad Wisłą, ostatnią dziką rzeką Europy, to niezwykle piękne i atrakcyjne miasto. Jeden dzień, to zdecydowanie za mało, by móc zwiedzić wszystko, co w mieście piękne i godne uwagi. Nie brak tutaj zabytków, nic w tym dziwnego, bowiem historia miasta sięga aż XI wieku.

Historia Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny ma bardzo ciekawą historię, przede wszystkim z uwagi na to, że był niegdyś miastem królewskim. W I połowie XII wieku osada została przekazana Siostrom Norbertankom, te natomiast zmienili nazwę osady na „Kazimierz”, chcąc tym samym uczcić swojego darczyńcę, którym był Kazimierz Sprawiedliwy. Dopiero w późniejszych latach, aby odróżnić ten Kazimierz od Kazimierza pod Krakowem, dołączono do nazwy przymiotnik „Dolny”. Fundatorem pierwszego Kościoła, jaki powstał w ówczesnej osadzie, był sam Władysław Łokietek, miało to miejsce w 1325 roku. Dla mieszczan było to bardzo ważne wydarzenie, kościół parafialny miał dla nich bardzo duże znaczenie religijne.

Szukasz noclegów w Kazimierzu Dolnym? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kazimierzu Dolnym

Założenie miasta i budowę jednego z najważniejszych dziś zabytków miasta (niestety już tylko ruiny) przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Miejsce to, bardzo szybko uzyskało prawa miejskie, miało to miejsce już w 1406 roku. Wtedy też wytyczono w mieście rynek i inne miejsca użytku publicznego. Wytyczono także miejsca pod budowę. Od tego czasu miasto przeżywało swoje wzloty i upadki, wiele znamiennych wydarzeń, które wpisały się w historię Polski, miało miejsce właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Jednym z takich wydarzeń była na przykład Bitwa Pod Kazimierzem Dolnym, która  miała miejsce 18 listopada 1831 roku. Była to jedna z bitew powstania listopadowego. Bitwa ta zakończyła się porażką wojsk polskich, które to zostały pokonane przez wojska rosyjskie. Klęska pod dowództwem Sierawskiego, zgarnęła ogromne żniwo, do niewoli trafili Stanisław Krzesimowski, który do końca bohatersko bronił się w ruinach zamku. Wśród ofiar Bitwy pod Kazimierzem Dolnym znalazł się podpułkownik Juliusz Małachowski, który nieraz zaskakiwał wszystkich swoimi niezwykłymi talentami.

XIX wiek to już przede wszystkim rozkwit miasta, jako miejsca wypoczynkowego Wtedy też ruszyły budowy pensjonatów, domków letniskowych i innych obiektów, które tworzone były z myślą o turystach. Obecnie Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej atrakcyjnych polskich miast pod względem turystycznym. Wciąż rozkwita i zaskakuje turystów coraz lepszymi udogodnieniami. Miasto może nawet pochwalić się swoim własnym parkiem, bowiem 27 kwietnia 1979 roku utworzono tutaj Kazimierski Park Krajobrazowy, jest to pierwszy park w województwie lubelskim. Park obejmuje obszar prawie 140 kilometrów kwadratowych.

Niezwykle cenny Kazimierski Park Krajobrazowy

Podziwiać tutaj możemy naprawdę cenne okazy oraz obszary geologiczne o bardzo dużym znaczeniu. Na terenie parku znajduje się mnóstwo wąwozów, co stanowi jedną z jego najwspanialszych atrakcji. Krajobraz parku dostarczy nam wielu wrażeń estetycznych. Na obszarze Kazimierskiego Parku Krajobrazowego znajdują się także trzy Rezerwaty przyrody. Nie bez znaczenia dla miasta był również rok 1994, a dokładniej 8 września, bowiem wtedy ówczesny Prezydent RP Lech Wałęsa, zarządził by kazimierski zespół zabytkowy istniał jako Pomnik historii.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym corocznie odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jest on niebywałą okazją dla mieszkańców miasta i przyjezdnych na spotkanie z artystami z różnych dziedzin sztuki. To wspaniałe wydarzenie dla koneserów sztuki. Podczas Festiwalu „Dwa brzegi” prezentowane są filmy zarówno polskie jak i zagraniczne, wszelkie premiery, a także te filmy, które zaistniały w roku minionym. Festiwal jednak nie zamyka się na jedną dziedzinę sztuki, jaką jest film. Prezentowane są także różne spektakle teatralne, koncerty, podziwiać możemy również różne wystawy. Festiwal ze względu na to, że łączy różne dziedziny sztuki, dotychczas gromadził bardzo dobre recenzje, cieszył się również dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, a także media dużo o tym wydarzeniu mówiły pozytywnych rzeczy.

Festiwal wyróżnia się na tle innych tego rodzaju przedsięwzięć przede wszystkim właśnie tym połączeniem różnych dziedzin sztuki, dzięki temu można tutaj spotkać wielu mistrzów i wiele niebywałych talentów. Założeniem festiwalu jest między innymi bezpośredni kontakt konesera sztuki ze swoim idolem, aktorem, reżyserem czy mistrzem z innej dziedziny sztuki. Właśnie dzięki tym czynnikom wydarzenie to, jest bardzo chętnie i tłumnie odwiedzane przez tych dla których sztuka jest ważnym elementem życia.

Dla mieszkańców Kazimierza Dolnego Festiwal „Dwa brzegi”, ma szczególne znaczenie, bowiem pozwala zaistnieć lokalnym artystom, dla których udział w tym wydarzeniu jest wielką szansą. Festiwal bez wątpienia ma duże znaczenie kulturowe i pogłębia wiedzę uczestników na temat filmu i innych dziedzin sztuki. Na czele Festiwalu stoi znana postać telewizyjna, głos bardzo lubiany i doceniamy, mowa o Grażynie Torbickiej. Naprawdę warto wybrać się do Kazimierza Dolnego, by móc uczestniczyć w Festiwalu Filmu i Sztuki-„Dwa brzegi”.