Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Chatka Górzystów w Szklarskiej Porębie
Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery to bardzo różnorodna fauna i flora, różne, chronione typy torfowisk, miejsce ciekawe dla tych, których świat roślin fascynuje.

Dziś zawitamy do Szklarskiej Poręby. Jest to niezwykle atrakcyjne miasto w województwie dolnośląskim, bez wątpienia każdy, nawet najbardziej wymagający urlopowicz znajdzie w tej przepięknej krainie rozrywkę dla siebie. Szklarska Poręba, to małe miasto, bo liczy zaledwie 7 tysięcy mieszkańców, a miastem może się nazywać od 56 lat, bowiem prawa miejskie otrzymała ostatniego dnia roku 1959.

Miasto słynie z pięknego krajobrazu, cenione za klimat iście alpejski, to miasto w którym skorzystasz z atrakcji takich jak: sporty ekstremalne, mnóstwo ścieżek rowerowych, niezwykle rozwinięta turystyka piesza, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, nie brakuje również miejsc w których zadbasz o swoje zdrowie i urodę. Niezwykle atrakcyjne jest już samo położenie Szklarskiej Poręby, z jednej strony (południe) na stokach Karkonoszy, z drugiej (północ) na stokach Gór Izerskich, jest to wspaniałe miejsce dla narciarzy, dla miłośników śnieżnych szaleństw i godzinnego szusowania.

Kadrowicze w Szklarskiej Porębie

Szukasz noclegów w Szklarskiej Porębie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szklarskiej Porębie

Bardzo często można spotkać tutaj polskich kadrowiczów, którzy co roku przybywają tłumnie na obozy na których przygotowują się do różnych zawodów, ćwicząc swoją kondycję. Szklarska Poręba popularna jest również ze względu na specyficzny mikroklimat w niej panujący, często usłyszeć można, że klimat i walory jakie z tego wynikają, są podobne do tych, które dominują w miejscowościach alpejskich. Jest to kolejny powód, który sprawia, że miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Istnieje tutaj nawet stacja meteorologiczna czy inaczej ogródek meteorologiczny, czyli dokładniej mówiąc, miejsce w którym wykonywane są różne pomiary meteorologiczne. W takiej stacji znajdziemy mnóstwo urządzeń, dzięki którym co dzień wiemy jaka jest wilgotność powietrza, ciśnienie, temperatura czy kierunek i siła wiatru, a to mierzone i sprawdzane jest za pomocą różnych termometrów, wiatromierzy, deszczomierzy i innych urządzeń do bardziej dokładnych pomiarów. W Szklarskiej Porębie istnieje klimatologiczna stacja meteorologiczna, która swój początek wpisała na rok 1891.

Historia Szklarskiej Poręby

Ciekawa jest także historia miasta, bowiem Szklarska Poręba została włączona do Polski dopiero w roku 1945, wtedy ówczesnych jej mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Ważną datą dla miasta był rok 1959, jak już wspomnieliśmy tego roku Szklarska Poręba otrzymała oficjalnie prawa miejskie, kolejną ważną datą był rok 1998, bowiem wtedy miasto otrzymało miano Zimowej Stolicy trzeciego programu Polskiego Radia, czyli popularnej Trójki. Rok później została Stolicą Radiowej Trójki.

Rezerwat przyrody w okolicy Szklarskiej Poręby

Na terenie Szklarskiej Poręby znajduje się Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery, a dokładniej mówiąc, jego część. Rezerwat ten został utworzony w 2000 roku, jego celem szczegółowym była ochrona brzozy karłowatej, bowiem rezerwat ten jest jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie możemy jeszcze natknąć się na tę roślinę. Rezerwat położony jest na Hali Izerskiej czyli dokładniej na Izerskiej Łące w Sudetach. Panuje tutaj iście surowy klimat, a temperatury powietrza mogą mocno zaskakiwać, na przykład w lipcu notuje się temperatury powietrza minusowe (-3 stopnie Celsjusza).

Na Izerskiej Łące znajduje się Chatka Górzystów czyli dziś, miejsce dla turystów działające jako turystyczne schronisko. To jedyny ocalały obiekt powojenny, na tym terenie. Do dyspozycji turystów są tutaj również trzy szlaki piesze: czerwony, niebieski i żółty oraz trasy rowerowe o numerach 9,10 i 13. To miejsce, to raj na ziemi, dla miłośników pieszych wędrówek, natury i ciszy. Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery to bardzo różnorodna fauna i flora, różne, chronione typy torfowisk, miejsce ciekawe dla tych, których świat roślin fascynuje.

Dojazd do Szklarskiej Poręby na dzień dzisiejszy jest już dużo prostszy niż kilkanaście lat temu. Dojechać można tutaj pociągiem z różnych końców Polski, z różnych miast, między innymi z Poznania czy z Warszawy. W mieście funkcjonuje 5 stacji kolejowych, które obsługują połączenia kolejowe z różnych części Polski. 
Chatka Górzystów nie jest jedynym schroniskiem na terenie Szklarskiej Poręby. W mieście, które jest ośrodkiem sportów zimowych musi być ich znacznie więcej. Oprócz Chatki Górzystów do dyspozycji mamy jeszcze 6 innych schronisk turystycznych. Wśród nich: Szrenica, Na Hali Szrenickiej, Pod Łapskim Szczytem, Kamieńczyk, Kochanówka i Orle.

Schronisko Szrenica zlokalizowane jest bardzo blisko czeskiej granicy, dzięki czemu stanowi super atrakcję zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Największym atutem schroniska Na Hali Szrenickiej jest lokalizacja z daleka od miejskiego zgiełku, cisza, spokój, wyciąg narciarski praktycznie za drzwiami schroniska. Schronisko Pod Łabskim Szczytem, to miejsce, które w 100% zachowało górską atmosferę, to idealny punkt zatrzymania dla tych, którzy urlop poświęcą na zwiedzanie Karkonoszy. Jeśli chodzi o schronisko Kochanówka, jest to miejsce dla tych, którzy nie lubią tłumów, cenią sobie minimalizm i spokój, to najmniejsze schronisko z 12 miejscami noclegowymi. W każdym w tych miejsc znajdą państwo odpoczynek i cudowną atmosferę.