Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Cerkiew i Regaty w Polańczyku
fot.: Catz, CC BY-SA 3.0
Liczne sporty wodne, miłe spacery plażą i rozkoszne widoki na Jezioro Solińskie wszystko to zapewni Państwu właśnie Polańczyk.

Zwiedzamy kilka zabytków znajdujących się w Polańczyku. Cerkiew pod wezwaniem św. Męczennicy Paraskewii a w chwili obecnej jest to Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W Polańczyku owa Cerkiew powstała w roku 1909. Zbudowano ją w miejscu, w którym wcześniej stała cerkiew drewniana z wieku XVIII. Kościół rzymskokatolicki przejął tą Cerkiew w roku 1948. Z ważniejszych faktów dotyczących tego miejsca warto dodać, że w roku 1949 z Łopienki przewieziono tu cudowny obraz matki Boskiej Łopieńskiej.

Cerkiew w Polańczyku

Niestety we wnętrzu nie zostało zachowane stare wyposażenie. W 1984 roku zamalowano polichromię figuralną. Kiedyś przy Cerkwii była dzwonnica parawanowa murowana, pochodząca z 1894 roku. Jednak rozebrano ją stosunkowo niedawno, bo w roku 2007, kiedy to rozbudowywano Cerkiew. Znajdował się tutaj również cmentarz, ale został niestety zniszczony i zachowały się z niego tylko dwa nagrobki.

Szukasz noclegów w Polańczyku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Polańczyku

Miejscowość Polańczyk głównie w sezonie letnim przeżywa swój coroczny renesans. Odwiedzają ją bowiem rzesze Turystów oraz kuracjuszy, bo złagodzony znacznie, górski klimat przez wody zalewu nadaje się znakomicie dla szukających uzdrowienia. Liczne sporty wodne, miłe spacery plażą i rozkoszne widoki na Jezioro Solińskie wszystko to zapewni Państwu właśnie Polańczyk. Na tym terenie znajduje się mnóstwo wypożyczalni sprzętów przeznaczonych do uprawiania sportów wodnych. Wygodna opcja dla tych z Was, którzy nie lubią zabierać ze sobą za dużo bagażu lub dla tych, którzy pragną rozpocząć przygodę z jakimś innym sportem, wypróbować czegoś nowego.

Regaty w Polańczyku

Regaty – to słowo, które często przewija się w rozmowach w Polańczyku. Otóż rozgrywa się tutaj regaty. Są to zasadniczo sportowe zawody odbywające się na wodzie, ale istnieje także odmiana regat uprawianych na lodzie. Regaty wodne mają kilka odmian i tak wyróżnia się regaty wioślarskie, motorowodne, windsurfingowe czy regaty żeglarskie.
 
Wielu sądzi, że najpiękniejszą odmianą regat są te żeglarskie, w których to pływa się na małych łódkach z żaglem, które są napędzane jedynie siłą wiatru. W związku z czym do ich rozgrywania potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne, sprzęt i oczywiście umiejętności, bo wbrew pozorom  nie jest to wcale takie łatwe. Ponoć już w XIV wieku rozgrywały się podobne konkursy z wykorzystaniem wiosłowych łodzi. Działo się to natomiast w Wenecji jak nie trudno się domyślić, skąd w ogóle pochodzi kultura wiosłowania. Weneccy kupcy nazywali je „Regatta” – święta wodne. Sport ten lubią jak to się mówi „wyższe sfery”. Wiemy to z stąd chociażby, że w już w roku 1661 na Tamizie (Anglia). W regatach tych konkurowali ze sobą Karol II oraz książę Yorku, czyli brat Korola.

Ich jachty nosiły nazwy Katarzyna ( jacht Karola II) i Anna ( jacht księcia ). W regatach żeglarskich istnieje wiele podziałów, na przykład rozgrywa się regaty floty, czy regaty meczowe, lub regaty zespołowe. Są również inne regaty, których podział zależy od akwenu, na którym są rozgrywane. I tak istnieją regaty małych łodzi, których trasę znaczą boje, regaty przybrzeżne, regaty morskie, oceaniczne nawet, gdzie trasa zawodów wyznaczona jest na jednym lub wielu oceanach. Są także regaty dookoła świata, których trasa wiedzie wodami trzech światowych oceanów.

Z ważniejszych zawodów wymienić można Regaty o Puchar Ameryki, Mistrzostwa Polski katamaranów, czy Volvo Ocean Race. Istnieją tez regaty, w których nie rozgrywa się tylko jednego, ale kilka wyścigów. I właśnie na podstawie tych etapów później rozstrzyga się zwycięzcę. Są również regaty zespołowe. Polegają one na tym, że stają do boju przeciw sobie dwa zespoły, które liczą od dwóch do kilku jednostek pływających. W trakcie całego wyścigu ma także miejsce sędziowanie podobnie jak to się dzieje podczas regat meczowych.

Apropo regat rozgrywanych w Polańczyku, to mają tu miejsce zawody o Puchar Burmistrza miasta Sanoka oraz Puchar Wójta Gminy Solina. Jest to całe wydarzenie w Polańczyku, ponieważ towarzyszą mu liczne imprezy jak to się mówi towarzyszące, koncerty i oczywiście nagrody i najlepsza atmosfera. Dla przykładu w roku 2013 było naprawdę ciekawie. „Zjawa” to Ośrodek Wypoczynkowy w Polańczyku, w którym to właśnie owe towarzyszące regatom imprezy się odbywają.

Różne zespoły wówczas zaszczyciły swoją obecnością jak  OLD RZECH JAZZ BAND. Trwały również wtedy zapisy do regat na żaglówkach oraz na jachtach, które odbywały się potem w trzech biegach. Wieczorem ( o godzinie osiemnastej ) zespół szantowy Fundacji Ślepa Kura miał swój czas i zabawiał publiczność. Pomiędzy koncertami znalazł się również czas na nagrody i puchary, które otrzymają zwycięscy regat. Całość została zwieńczona dyskoteką pod gołym niebem dla wszystkich chętnych.

A więc regaty to ważna sprawa jak widać, dla ludzi żyjących w Polańczyku, ale i dla przyjezdnych, którzy podobne rozrywki mogą najwyżej oglądać w telewizji. Na co dzień jednak nie ma się raczej do czynienia z podobnym sportem więc będąc tutaj warto wziąć w tym udział.