Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Burzliwe dzieje lubelskiego przemysłu

Burzliwe dzieje lubelskiego przemysłu
fot.: Tomasz Zugaj / Wikimedia Commons GFDL
Odlewnia Ursus była jednym z największych takich zakładów na terenie Polski, była również największa w Europie.

Lublin, to bardzo ciekawe miasto o którym opowiedzieć można dużo. W Lublinie mieszka i żyje bardzo duża liczba studentów, ze względu na to, iż w mieście tym funkcjonuje kilka uczelni o wysokiej jakości kształcenia.

Kłopoty przemysłu

Miasto to, to także przemysł, motoryzacja, nowe technologie i wiele innych. Wszystko to, tworzą ludzie, którzy w Lublinie mieszkają i żyją na co dzień. Wiek XX, początek lat 90 i przemiany gospodarcze, jakie w tych czasach nastąpiły, nie były łaskawe dla lubelskich przedsiębiorstw. Wiele z nich upadła ze względu na problemy finansowe. Wiele strat przyniosło zamknięcie Odlewni Ursus, jej likwidacja spowodowała, że pracę straciło bardzo wielu pracowników, mieszkańców Lublina i okolic.

Szukasz noclegów w Lublinie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Lublinie

Odlewnia Ursus w Lublinie

Choć dzisiaj zostały po niej tylko ruiny, odlewnia Ursus była jednym z największych takich zakładów na terenie Polski, była również największa w Europie. Na realizację planowanych inwestycji na terenie „Ursusa”, zaciągnięto ogromny dług, który sięgał 75 milionów dolarów. Odlewnia niegdyś wchodziła w skład lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych, później przeszła pod władzę Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego –URSUS. Fabryka była bardzo potężna, składała się z dwóch hali, jedna o wysokości 9 metrów, druga o wysokości, aż 13 metrów. Betonowa rampa była drogą przejazdu dla ciężarówek, pełnych materiałów. W fabryce znajdowało się 8 pieców, które na celu miały wytapianie surówki z bardzo dużą zawartością węgla.

Następnie podczas dalszych przeróbek, uzyskiwano stal, albo żeliwo. Swoje lata świetności Odlewnia Ursus przeżywała pod koniec lat 80. już rok 1991 to kilkukrotne wstrzymywanie produkcji i początek ogromnych problemów finansowych zakładu. Nieopłacone zobowiązania, rachunki, wstrzymanie prądu, straty, jakie osiągał zakład dochodziły do kilku milionów miesięcznie. Żadna próba reanimacji, kolejne wkłady finansowe nie zdołały podnieść upadającego zakładu. Zwalniano pracowników, wygaszono piece, a w roku 2000 nastąpił nieunikniony koniec i likwidacja Odlewni Ursus.

Za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Lublinie w Fabryce Samochodów Ciężarowych, produkowano dwa samochody: FSC Żuk i FSC Lublin. FSC Żuk, miał wiele wspólnego z popularnym samochodem Warszawa. Wspólne silniki oraz podwozie spowodowały, że FSC Żuk stał się bardzo popularny. FSC Lublin, był to samochód dostawczy, produkowany, aż do 2007 roku w wielu typach nadwozia. Lublin miał być następcą Żuka, miał dość nowoczesny kształt jak na tamte czasy. W Lublinie żyło wielu naukowców, profesorów, inżynierów, wykładowców z lubelskich uczelni, którzy wciąż wcielali w życie nowe technologie, dokonywali udoskonalenia obecnych i tworzyli nowe. I tak na przykład pracownicy Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej stworzyli kabel światłowodowy, pierwszy tego typu wynalazek w Polsce. Wydarzenie to zaowocowało utworzeniem w Lublinie, pierwszej w Polsce Lubelskiej fabryki światłowodów.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny

W Lublinie działa także Lubelski Park Naukowo- Technologiczny, którego budowę zakończono po 9 latach w roku 2012, ale już w roku 2009 do użytku oddano jeden z powstałych i całkowicie ukończonych budynków: biurowo- laboratoryjny. Park zlokalizowany jest w dzielnicy Felin, jest to dzielnica Lublina zarówno akademicka jak i mieszkalna. To tutaj spotykają się przedsiębiorcy i instytucje naukowe, które na cele mają wspólne inwestowanie w coraz to nowsze i innowacyjne technologie, które są przyszłością dla miasta, kraju a nawet i świata. W projekt ten zaangażowały się władze miasta, a także samorząd województwa, ale także wszystkie uczelnie wyższe w Lublinie.

Lubelski Park Naukowo- Technologiczny pełni również inną, bardzo ważną funkcję. Mianowicie kreuje nowe miejsca pracy na rynku polskim, pomaga, doradza, szkoli, służy jako jednostka informacji dla przyszłych i już funkcjonujących przedsiębiorców. Pomaga również stworzyć odpowiednie warunki i możliwości do prowadzenia własnych działalności gospodarczych, wykorzystujących nowe technologie. Powstanie tego miejsca trwało 9 lat, wymagało wielu nakładów finansowych. Prawie 5 milionów złotych dołożyła Unia Europejska w ramach jednego z programów.

W Parku znajduje się między innymi Laboratorium Badań Genetycznych , Lubelskie Centrum Konsultingu oraz wiele innych przedsiębiorstw. Również lubskie uczelnie wyższe wprowadziły się do tegoż parku, znajdziemy tam Centralne Laboratorium Aparaturowe, które to jest pod władaniem Uniwersytetu Przyrodniczego czy laboratorium należące do Politechniki Lubelskiej, a dokładniej do studentów i pracowników kierunku: inżynieria biomedyczna.

Dzięki temu projektowi jest szansa na nowe odnawialne źródła energii dla Lublina. Taki cel postawiło sobie miasto, podejmując współpracę z Lubelskim Parkiem Naukowo- Technologicznym. Utworzono wiele nowych miejsc pracy, wprowadzono do projektu studentów lubelskich uczelni, młodych, ambitnych z ogromem pomysłów i niewiarygodnie wielkim potencjałem, którzy są szansą na rozwój technologii w Lublinie i w Polsce. Powstanie takiego centrum naukowo-badawczego, było świetną ideą w którą zaangażowało się wiele instytucji i przedsiębiorstw.