Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Atrakcyjne Rowy
fot.: Mathiasrex / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Jezioro Gardno znajduje się w bezpośredniej bliskości miejscowości Rowy i na terenie samego Narodowego Parku Słowińskiego.

Atrakcje jakie czekają na turystów w Rowach są podobne jak w większości nadmorskich miejscowości. Po prostu to co najbardziej turystom jest potrzebne zostaje przez mieszkańców zapewnione, bo na turystach właśnie im zależy. To co wyróżnia Rowy od innych miasteczek bałtyckich to ta namacalna bliskość Narodowego Parku Słowińskiego. Stwarza to wspaniałe wręcz warunki do relaksu na łonie natury, pozwala oddychać pełną piersią niebywale zdrowym i leczniczym powietrzem.

W dzisiejszych czasach niestety tego właśnie nam brakuje. Wciąż powiększająca się dziura ozonowa, niszczona przez ludzi, przez smog i inne odpady, poza tym coraz więcej spalin samochodowych. Wszystko to zanieczyszcza nasz świat tak bardzo, że każdemu czasem przyda się odskocznia od tego. Czyste, świeże powietrze nadmorskie. Takich właśnie miejsc powinniśmy szukać, żeby poczuć się lepiej.

Plaża w Rowach

Szukasz noclegów w Rowach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Rowach

Plaża znajdująca się w miejscowości Rowy jest piaszczysta. Dzieli się na zachodnią i wschodnią plażę, a dzieli ją kanał portowy. Plaża ta jest dość szeroka oraz czysta. Kąpieliska są rzecz jasna strzeżone i jest ich dwa: Rowy Zachód, gdzie linia brzegowa wynosi 400 metrów, są tu także cztery dojścia do plaży. Natomiast Rowy Wschód - linia brzegowa wynosi tu 200 metrów oraz jedno dojście do plaży. Teraz wzmianka o czymś co może zainteresować wielu turystów, a mianowicie plaża nudystów znajdująca się już na terenie Parku Słowińskiego, na wschodnim terenie plaży. Rzeka Łupawa przebiega przez plażę i dzieli ją tym samym na wschodnią i zachodnią.

W Rowach znajduje się również Przystań Rybacka. Jej lokalizacja to ujście rzeki Łupawy, a właściwie odcinek ujściowy. To co w tym miejscu jest najlepszego patrząc przez pryzmat turystów, którzy takich rarytasów nie mogą mieć na co dzień to świeże ryby. Rybki z kutra, dopiero co złowione mają, oczywiście dobrze przyrządzone, niepowtarzalny smak a będąc tutaj można dodatkowo zapoznać się z pracą rybacką.

Latarnia morska Czołpino

Latarnię Czołpino znajdziemy gdzieś między Rowami, a Łebą. Znajduje się ona jakieś tysiąc metrów od  brzegu. Latarnia morska osiąga wysokość 25,2 metra i znajduje się ona na dość wysokim wzgórzu. Sceneria natomiast to dziki las i w związku z tym trzeba do samej latarni dojść na własnych nogach, nie można tu dojechać. Jednakże szlak w lesie jest wytyczony i ciągnie się 1,5 metra. Z danych technicznych warto dodać, że wysokość światła wysyłanego przez Latarnię Morską Czołpino wynosi 75 m n.p.m. natomiast zasięg tego światła to 12 mil morskich.

Filia Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego

Owa Filia Muzeum znajduje się w Rowach przy ulicy Parkowej 1. Jest tutaj ekspozycja, która dotyczy plaży i nazywa się „Plaża -  cztery pory roku”. Ukazuje ona jakim plaże podlegają przeobrażeniom na przestrzeni lat. Jest to bardzo ciekawa wystawa, gdzie zobaczymy w gablotach przeróżne sezonowe ekosystemy plaży. Są również plafony ze zdjęciami, które są podświetlane. Na nich pokazana jest plaża z całą jej zmiennością oraz dynamiką tych zmian na przestrzeni roku. Wystawa jest otwarta dla wszystkich pragnących bliżej zapoznać się z awifauną gatunkową, z piaskiem plaży, który tak każdy lubi od piętnastego czerwca do trzydziestego pierwszego sierpnia, każdego dnia od godziny 9:00 do 17:00. Zapraszamy!

Jezioro Gardno pod Rowami

Jezioro to ma powierzchnię 2469 ha natomiast jego głębokość wynosi maksymalnie 2,6 metrów. Te parametry czynią Gardno jednym z największych jezior na wybrzeżu Bałtyku. Znajduje się ono w bezpośredniej bliskości miejscowości Rowy i na terenie samego Narodowego Parku Słowińskiego. Nad jeziorem znajduje się także pomost widokowy, który od wejścia do Parku Narodowego dzieli jakieś 1,5 kilometra. Z pomostu rozpościera się piękna panorama jeziora Gardno, ale nie tylko, bo gdy przyjrzymy się to możemy z daleka popatrzeć na wydmę z Latarnią Morską w Czołpinie, zobaczymy stąd Świętą Górę Słowińców położoną w Rokowole, czy samą wieżę kościoła znajdującego się w Gardnie Wielkiej.

Ścieżka Przyrodnicza Rowy

Ścieżka jest dokładnie pętlą ciągnącą się przez jakieś siedem kilometrów. Znajdziemy na niej tablice, które zresztą wcześniej już można poznać dzięki specjalnie przygotowanej broszurze. Ścieżka ta prowadzi Turystów mierzeją Gardnieńską, natomiast w drodze powrotnej plażą do Rowów.

Święta Góra Słowińców - Rokowół

Mawia się o niej, że jest górą magiczną. Biegną tu bowiem bardzo ważne linie energetyczne. Jej funkcja to nawigacja. Niegdyś co noc na szczycie góry palono ognisko, które to służyło jako właśnie nawigacja dla żeglarzy. Co ważne czczony był właśnie tutaj Bóg pogan – Swarożyc, który był bogiem ognia oraz słońca. Zaś w czasach chrześcijan wybudowano na Górze Słowińców kaplicę Św. Mikołaja. Istnieje także legenda związana z tym miejscem. W czasach II wojny światowej ponoć Niemcy wydrążyli tunele i ukryli w nich skarby ratując się ucieczką przed Armią Czerwoną. W czasach dzisiejszych na Górze Słowińców jest wieża widokowa. Zobaczymy z niej cały Słowiński Park Narodowy.