Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie
W 2007 roku do użytku oddano Salę Mokrą czyli miejsce w którym można dosłownie pogłaskać rybki w specjalnym zbiorniku.

Na obszarze Gdyni znajdują się dość charakterystyczne wieżowce, m.in. zespół Sea Towers, jest to  kompleks, który składa się z dwóch wieżowców, pod względem wysokości zajmuje 11 miejsce w Polsce. Został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika, znajdującą się w Wiedniu, natomiast inwestorem projektu była firma Invest Komfort SA.

Sea Towers w Gdyni

Sea Towers to budynki to budynki mieszkalne, ale także usługowo- biurowe. Pierwsza wieża posiada 29 kondygnacji, natomiast druga 38. Lokalizacja budynku, centrum Gdyni, tzw. Nadmorska Strefa Prestiżu Miejskiego. Jeśli chodzi o wieże, zlokalizowane są w pobliżu plaży i mariny jachtowej, posiadają bardzo bogate wyposażenie, mianowicie: całodobowa portiernia, zintegrowane systemy alarmowe jak również  monitoring i wideofony, które znajdują się w każdym apartamencie. Na dzień dzisiejszy budynki Sea Towers są najwyższym punktem widokowym miasta.

Szukasz noclegów w Gdyni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdyni

Będąc w Gdyni, nie można ominąć Śródmieścia, centralnej, nadmorskiej dzielnicy Gdyni, która w 2015 roku została umieszczona na liście pomników historii. Na wschód od falochronu wschodniego nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko Gdynia Śródmieście o łącznej długości linii brzegowej 200 metrów. W 2005 r. kąpielisko to posiadało wyróżnienie Błękitną Flagę.

Akwarium Gdyńskie, obowiązkowy przystanek każdego turysty

W Śródmieściu znajduje się kilka obiektów, które warto zobaczyć, zlokalizowanych jest tutaj również kilka instytucji. Pierwszym z obiektów jest: Akwarium Gdyńskie, polskie muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego, które posiada status ogrodu zoologicznego. Muzeum swoją działalność rozpoczęło 21 czerwca 1971 roku. W Akwarium Gdyńskim możemy obejrzeć wystawy poświęcone oceanografii, hydrobiologii. Muzeum wciąż było udoskonalane, dając tym samym coraz więcej możliwości naukowych i dydaktycznych. W 2005 roku powstała sala kinowa i konferencyjna oraz kilka sal do prowadzenia zajęć laboratoryjnych.

W 2007 roku do użytku oddano Salę Mokrą czyli miejsce w którym można dosłownie pogłaskać rybki w specjalnym zbiorniku. Akwarium Gdyńskie  wzbogaciło się również o salę dla najmłodszych w której jest pełno pluszaków, oczywiście przedstawiających zwierzęta morskie. Sala Przedszkolna jest bardzo chętnie i tłumnie odwiedzana przez dzieci. Jest to częste miejsce wycieczek przedszkolnych. W Akwarium Gdyńskim żyje 215 gatunków zwierząt pochodzących z 61 rodzin, wśród nich największa część to oczywiście gatunki ryb (1420, są również trzy gatunki płazów oraz 12 gatunków gadów i 58 gatunków bezkręgowców.

Idąc dalej Śródmieściem natkniemy się na Urząd Miasta, budynek sądu czy na dworzec kolejowy Gdynia Główna. Jest to największy dworzec kolejowy w Gdyni oraz jedna z najważniejszych stacji kolejowych w Trójmieście. Dalej znajduje się Miejska Hala Targowa- zabytkowy zespół hal, które zostały zbudowane w latach 1935-1938 według projektu dwóch architektów: Jerzego Müllera i Stefana Reychmana. Dziś są one  przykładem konstruktywizmu w Polsce, a dokładniej mówiąc w polskiej architekturze.

W Śródmieściu znajduje się także Szpital Miejski im. Józefa Brudzińskiego oraz budynek Polskich Linii Oceanicznych- czyli polskiego przedsiębiorstwa żeglugowego. Gdynia ma również swoich honorowych obywateli. Tytuł ten może otrzymać od Rady Miasta osoba, która w sposób szczególny zasłuży się Gdyni. Przed wojną tytuł ten nadano czterem osobom, uhonorowani zostali: Ignacy Mościcki, Eugeniusz Kwiatkowski, Józef Piłsudski, Józef Haller. Wśród Honorowych Obywateli Gdyni jest także Lech Wałęsa, Andrzej Wajda czy Jerzy Buzek.

Filmowa Gdynia

Gdynia zapisała się także w polskiej i europejskiej kulturze. Rok 1927:  w Gdyni, Gdańsku i Pucku nakręcono film sensacyjny pod tytułem „Zew morza”, którego reżyserem był Henryk Szary. Był to pierwszy film nakręcony na morzu, cyfrowo zrekonstruowany został w 2013 roku. W Gdyni nagrywany był również jeden z odcinków do serialu „07 zgłoś się”, pod wymownym tytułem- „Dlaczego pan zabił moją mamę?”.

O  Gdyni (powstanie miasta) nakręcono również film fabularny pod tytułem „ Miasto z morza”. Idąc dalej, w Gdyni nagrywano odcinki serialu kryminalnego „Krew z krwi”, natomiast losy Gdyni opisuje Trylogia pod tytułem „Tak Trzymać!”.

Gdynia wygrywa w rankingach

Gdynia niejednokrotnie była nagradzana w różnych plebiscytach, w różnych rankingach. Oto kilka nagród miasta Gdynia: 25 maja 2002 roku było to pierwsze miejsce w konkursie Gmina przyjazna inwestorom, 17 listopada 2003 roku Gdynia zdobyła czwarte miejsce w Wielkim Rankingu Miast, rok 2004: 16 kwietnia, to  I miejsce w konkursie na najlepiej zorganizowaną promocję turystyki w kategorii „Impreza”, 24 kwietnia – pierwsze miejsce w konkursie „Samorząd przyjazny oświacie”. 8-10 kwietnia 2005 roku– nagroda główna w konkursie „Najlepsza impreza turystyczna w 2004 roku”, kwiecień 2006 roku– wyróżnienie za modernizację Mariny Gdynia,  6 stycznia 2007 roku, zdobyta nagroda „Wektora 2006” dla Wojciecha Szczurka- prezydenta miasta Gdynia, 17 kwietnia 2009 roku daje Gdyni Nagrodę Główną w Konkursie Publiczności w kategorii Miasto oraz wiele innych tytułów i nagród.

W 2007 roku Janusz Czapiński na podstawie przeprowadzonych badań, przedstawił raport, który pokazuje, że standard życia w Gdyni, jest najwyższym standardem życia w Polsce. Może warto pomyśleć o przeprowadzce do Gdyni?